Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Ce Toyota sa aleg

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ce Toyota sa aleg

    Buna ziua.
    Vreau sa imi iau o noua Toyota si nu ma pot decide intre Auris si RAV nu mai vechi de 2007, motorizare pe benzina. Ca finante ar fi 10.000E ( fara taxa )

    Imi puteti spune ce motorizare sa aleg ( dar pe benzina ), cam cat consuma fiecare, costuri cu revizii ( aprox. )?
    Multumesc anticipat.

  • #2
    Pentru consumuri si revizii citeste pe forum in sectiunile dedicate. Cat despre masini, alege in functie de necesitati. Daca circuli mai mult urban si pe asfalt, alege Auris, daca mai mergi pe drumuri grele, mergi pe Rav4.

    Comment


    • #3
      Nu ai spus ce model, CP, sunt multe variante: Auris poate fi noul model, Auris Touring Sports, Rav4 Comfort, Rav4 Executive, Rav4 Luxury, etc. Depinde si de dotari. Ca sa vezi costul pieselor de schimb cauti pe Google, Bing sau Yahoo search, dar asta de-abia dupa ce iti alegi un model, apoi cu ce alte taxe mai sunt, inmatricularea daca proprietarul si-a recapatat taxa, platesti iar si asta afli de pe http://static.anaf.ro/static/10/Anaf...mbru_2014.html Apoi vine RCA-ul unde ai alt calculator, eu ti-l recomand pe asta pe care il folosec si eu http://www.romasig.ro/rca-ieftin.php Fa mai multe simulari cu toate ofertele de masini care ti s-au parut atractive. Cum spunea si Stefan, gandeste-te pe unde circuli mai mult cu masina
      reincarcare electronica online | mituri

      Comment


      • #4
        Intre Auris si Rav, eu as alege BMW sau VW. Sa vezi ce frumos e cand ti se strica masina si nu gasesti piese, sau vin peste 9-10 zile numai pe comanda. ( chiar si un amarat de surub). Am facut greseala sa imi cumpar Toyota, din pacate. De un singur lucru m-am convins, este cu mulllttt sub VW , Audi, BMW...si chiar sub Peugeout......

        Comment


        • #5
          Originally posted by radduu View Post
          Intre Auris si Rav, eu as alege BMW sau VW. Sa vezi ce frumos e cand ti se strica masina si nu gasesti piese, sau vin peste 9-10 zile numai pe comanda. ( chiar si un amarat de surub). Am facut greseala sa imi cumpar Toyota, din pacate. De un singur lucru m-am convins, este cu mulllttt sub VW , Audi, BMW...si chiar sub Peugeout......
          si chiar sub Logan..http://www.promotor.ro/masini-noi/ne...-2013-12383432

          Comment


          • #6
            la fiabilitate , tot ce e posibil

            Comment


            • #7
              Originally posted by radduu View Post
              Intre Auris si Rav, eu as alege BMW sau VW. Sa vezi ce frumos e cand ti se strica masina si nu gasesti piese, sau vin peste 9-10 zile numai pe comanda. ( chiar si un amarat de surub). Am facut greseala sa imi cumpar Toyota, din pacate. De un singur lucru m-am convins, este cu mulllttt sub VW , Audi, BMW...si chiar sub Peugeout......
              Nu e padure fara uscaturi. Poate ai prins un lot prost. Mai conteaza si unde a fost fabricata. Toyota nu si-a creat un renume bazat pe fiabilitate doar din zvonuri. Majoritatea de pe aici, printre care ma numar si eu, sunt multumiti de masinile lor. In plus, faptul ca gasesti foarte usor piese pt alte marci nu sprijina cauza fiablitatii acelor marci, pt ca inseamna ca defectele apar frecvent si trebuie sa existe mereu piese pe stoc.

              Comment


              • #8
                Originally posted by radduu View Post
                Intre Auris si Rav, eu as alege BMW sau VW. Sa vezi ce frumos e cand ti se strica masina si nu gasesti piese, sau vin peste 9-10 zile numai pe comanda. ( chiar si un amarat de surub). Am facut greseala sa imi cumpar Toyota, din pacate. De un singur lucru m-am convins, este cu mulllttt sub VW , Audi, BMW...si chiar sub Peugeout......
                Ce anume te-a nemultumit la masina ta de spui ca VW si Peugeot sunt peste Totyota la fiabilitate ?

                Comment


                • #9
                  Filtru de particule infundat, s-a desprins ceva pe la evacuare, acum e in service sa vad exact ce are si cat ma costa. Nu se mai tureaza, merge pana in maxim 2000rpm ca o babuta. Oricum am sa o pun acum pe forum la vanzare, ori o fac si o dau oricum sub pretul pietei, ori o las asa si o dau la bani putini, poate se gaseste cineva care vrea sa o repare.

                  Comment


                  • #10
                    In postul de aici http://www.forumtoyota.ro/reparatii-...6870#post36870 il laudai pe Doru pentru serviciile oferite si spuneai ca ai "scapat de belea"...acum s-a stricat masina...nu a stricat-o nimeni altcineva decat tu si Doru
                    Cat despre VW, Audi, BMW si altele, ai dreptate sunt mult mai bune pentru ca au in dotarea standard CD-uri cu manele si lanturi de gat pentru utilizatori! In dotarile superioare se ofera shlapi si maieuri cu burta! Pentru a cumpara o astfel de masina este obligatoriu tatuajul cu inimioara si sageata pe umar!!! Daca esti dotat cu o astfel de masina legislatia rutiera nu este obligatorie!
                    Last edited by comentator; 04-23-2014, 15:13 PM.

                    Comment


                    • #11
                      DPF-ul nu l-am anulat la Doru, ci la o firma din Ploiesti. http://www.forumtoyota.ro/anulare-dp...57.html?t=8857
                      Masina a mers perfect vreo 2 sute de km...acum s-a stricat
                      Banuiesc totusi ca este infundat ceva pe traseul de evacuare, deoarece este gatuita, si se face mereu presiune la imbinarea dintre DPF si cotul de evacuare, pe care mi-o desprinde. Presiune care se face doar daca e ceva infundat, altfel ar circula gazele linistite...parerea mea.

                      La Doru am facut alte reparatii inclusiv la masinile pe care le-am avut inainte ( un bmw si un vw), si am fost foarte multumit de treaba facuta chiar si dupa multi km facuti cu masina.

                      In rest sunt de acord cu tine in legatura cu manelele si lantul, dar trecand peste asta, cel putin BMW-ul mi se pare o masina mult mai ok. d.p.d.v al fiabilitatii.
                      Poate am avut eu ghinion, dar crede-ma ca mi-am ratat doua concedii din cauza masinii. Prima oara mi se aprindeau VSC TRC si Check Engine + limp mode. Acum dupa ce am scapat de asta am dat de alta belea, si nu am mai putut pleca in concediu. Urmatoarea masina sigur va fi un bmw benzinar.

                      Comment


                      • #12
                        Daca ti-a anulat doar al 5-lea injector si senzorul acela ce vede diferenta de presiune nu a facut decat sa-ti infunde DPF-ul ... daca ti-a spart si DPF-ul dar nu a scos toate bucatile cu siguranta le vei gasi in acel cot.
                        Cat despre benzinare, daca urmaresti post-urile mele din trecut vei vedea ca sunt pentru! Avantaje: cheltuieli mai mici la intretinere, defecte mai rare si mai putin costisitoare, diferenta semnificativa de pret la cumparare... sunet placut la turatie mare!

                        Comment


                        • #13
                          A fost spart DPF-ul, s-a facut o gaura in cermaica din el ( cu DPF-ul montat pe masina deoarece nu a putut fi dat jos), de aceea cred ca s-au mai desprins bucati de ceramica din el, pulbere , etc, s-a infundat evacuarea si mi-o tot "dezlipeste" la acel cot din cauza presiunii care se face.
                          Totodata a fost montat un modulator care a fost legat la senzorul DPF, oxigen parca, etc. si la ECU, modulator care transmite la ECU faptul ca toti senzorii functioneaza in parametrii si nu este nevoie de regenerare DPF.
                          Cred ca trebuie sa gauresc si cele doua site sau catalizatoare care le am pe sistemul de evacuare pana la toba finala.
                          Dasta nici turbina nu poate functiona in parametrii daca nu se face evacuarea gazelor corect, fiind blocata,
                          Attached Files
                          Last edited by radduu; 04-23-2014, 17:02 PM.

                          Comment


                          • #14
                            Fara a intra in polemica imi dau cu parerea. Odata ce modifici anumite componente la o masina, sau la orice lucru, nu e de asteptat ca pot exista repercusiuni? In mintea mea nu prea se impaca marca Toyota cu mesterirea tipic romaneasca; spargem aici, inlocuim x cu y, anulam pe z, punem combustibil de tractor sau din bidoane pe la colturi etc.

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by comentator View Post
                              In postul de aici http://www.forumtoyota.ro/reparatii-...6870#post36870 il laudai pe Doru pentru serviciile oferite si spuneai ca ai "scapat de belea"...acum s-a stricat masina...nu a stricat-o nimeni altcineva decat tu si Doru
                              Cat despre VW, Audi, BMW si altele, ai dreptate sunt mult mai bune pentru ca au in dotarea standard CD-uri cu manele si lanturi de gat pentru utilizatori! In dotarile superioare se ofera shlapi si maieuri cu burta! Pentru a cumpara o astfel de masina este obligatoriu tatuajul cu inimioara si sageata pe umar!!! Daca esti dotat cu o astfel de masina legislatia rutiera nu este obligatorie!
                              )) Hai sa ne intalnim sa-ti dau o bere!

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google