Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Service Bucuresti

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Service Bucuresti

    Salutare si bine v-am gasit! De ceva timp cochetez cu ideea de a-mi achizitiona o toyota SH. Recunosc ca nu eram fan, si nici nu ma impresiona numele TOYOTA atunci cand il auzeam pe 'strada', insa dupa o lunga perioada de documentare am ajuns la concluzia ca Toyota e masina care imi poate indeplini (aproape) toate cerintele pe deplin. Astfel ca de curand am gasit o simpatica pe net pe nume Toyota Corolla la un parc auto pe soseaua Pipera. Masina are unic proprietar (ma gandesc ca este lasata in acest parc probabil in ideea ca proprietarul/proprietara nu are timp sa se gaseasca/targuiasca cu lumea) este din 2008 si are la bord 100.000 km. In urma discutiei cu persoana de la parc am aflat ca masina este luata din reprezentata toyota(nu stiu care) si are reviziile la zi. Omul a fost dispus sa mergem la o reprezentanta sa o examineze d.p.d.v. mecanic si eventual sa punem si testerul pe ea. Prima mea intrebare ar fi : Acum ceva vreme am gasit o alta Toyota(Auris) si am vorbit la o reprezentanta Toyota din Arad in ideea de a merge cu masina la ei pentru a confirma km si daca reviziile sunt la zi. D-na de acolo mi-a spus ca Toyota nu are o baza de date comuna si ca trebuie vorbit cu proprietarul pentru a vedea unde si-a facut reviziile, si sa merg la acea reprezentanta. Este acesta cazul? Sau nu stia persoana in cauza despre ce vorbeste?
    Cea de-a 2 intrebare : Un service la care sa merg pentru o verificare completa inainte de achizitia masinii in Bucuresti imi puteti recomanda?(daca se poate eventual o adresa ceva deoarece nu cunosc Bucurestiul si probabil o sa ma consult cu GPS-ul mai mult ). Va multumesc si toate cele bune!
    Last edited by Astro; 03-26-2014, 15:53 PM.

  • #2
    Toyota a implementat o carte electronica de service din 2012. Daca masina e mai veche de atat, atunci datele de service ar putea fi verificate doar la dealerul unde s-au facut reviziile
    Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

    Comment


    • #3
      La un service toyota
      Ave 1.8 Luna '08

      Comment


      • #4
        Bună ziua!

        Îmi poate recomanda cineva, vă rog, un service Toyota unde se face treabă de calitate, în București?

        Comment


        • #5
          Originally posted by Cornel Claudiu View Post
          Bună ziua!

          Îmi poate recomanda cineva, vă rog, un service Toyota unde se face treabă de calitate, în București?
          GTC auto Popesti Leordeni este recomandarea mea pentru lucrari si verificari tehnice la masinile Toyota . Am raspuns mai multor utilizatori in acest fel si nu am primit reclamatii .... succes !

          Comment


          • #6
            Originally posted by vali44 View Post
            GTC auto Popesti Leordeni este recomandarea mea pentru lucrari si verificari tehnice la masinile Toyota . Am raspuns mai multor utilizatori in acest fel si nu am primit reclamatii .... succes !
            Rețin, pentru pe viitor. Mulțumesc!

            Comment


            • #7
              Originally posted by vali44 View Post
              GTC auto Popesti Leordeni este recomandarea mea pentru lucrari si verificari tehnice la masinile Toyota . Am raspuns mai multor utilizatori in acest fel si nu am primit reclamatii .... succes !
              Accepta sa aduci tu consumabilele?

              Comment


              • #8
                Originally posted by kretzu77 View Post
                Accepta sa aduci tu consumabilele?
                Nu vad ce nu ar accepta daca sunt conforme cu originalul . Recomnad ca filtrele de motorina sa fie originale deoarece sunt absolut necesare pe original . Preturi bune la piese originale gasiti pe revizietoyota.ro .

                Comment


                • #9
                  Daca imi cumpar eu uleiul pentru Toyota Avensis, cu motorul 1.8 pe benzina an 2006, este suficient 1litru sau e mai bine sa cumpar la 5 litri?Aproximativ la cati km se schimba uleiul la Avensis-ul acesta? Am achizitionat de curand masina si vreau sa ii fac primul schimb de ulei.

                  Comment


                  • #10
                    Cum adica 1 litru? Ce sa faci cu un litru?
                    In motor intra undeva la 4.1 litri pana la max (masurat la rece) si motorul nu are voie sa consume ulei daca e mintile lui.
                    Uleiul se schimba intre 10.000 si 15.000 km, functie de cum iti pasa de motor, cat te lasa inima. Vezi ca motorul asta cere 5w30 low vascosity, nu merge cu ulei de tdi, vascos.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by closchkutza View Post
                      Cum adica 1 litru? Ce sa faci cu un litru?
                      In motor intra undeva la 4.1 litri pana la max (masurat la rece) si motorul nu are voie sa consume ulei daca e mintile lui.
                      Uleiul se schimba intre 10.000 si 15.000 km, functie de cum iti pasa de motor, cat te lasa inima. Vezi ca motorul asta cere 5w30 low vascosity, nu merge cu ulei de tdi, vascos.
                      Multumesc pentru lamuriri. Nu cunosteam prea multe informatii de aceeaam si intrebat aici. Chiar ma bucur ca am primit raspunsul acesta d ela dvs. Acum am o idee cand se poate face schimbul de ulei.

                      O alta problema, de dimineata venind la serviciu cu masina, un tir venea din sens opus, mi-a sarit o piatra in parbriz si a plesnit putin in dreptul volanului...Ce recomandati in aceasta situatie? am cerut oferta la o firma si mi-a trimis un pret de 1739 lei pt masina mea...

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by costinstefan View Post
                        Multumesc pentru lamuriri. Nu cunosteam prea multe informatii de aceeaam si intrebat aici. Chiar ma bucur ca am primit raspunsul acesta d ela dvs. Acum am o idee cand se poate face schimbul de ulei.

                        O alta problema, de dimineata venind la serviciu cu masina, un tir venea din sens opus, mi-a sarit o piatra in parbriz si a plesnit putin in dreptul volanului...Ce recomandati in aceasta situatie? am cerut oferta la o firma si mi-a trimis un pret de 1739 lei pt masina mea...
                        Cauta pe net Pilkinton Romania si vezi care este cel mai apropiat centru . Eu am pus anul trecut cu 700 lei . Este acelasi parbriz ca cel original dar nu scrie pe el Toyota .

                        Comment


                        • #13
                          As dori sa va mai intreb legat de distributie: la cati km se face distributia, si cum stim cand ar trebui sa o schimbam? Intreb pentru Avensis 1.8 benzina, an 2006, 263.000 km.M-ar interesa si preturile pentru schimbarea distributiei, in special pretul manoperei. De asemenea si pentru schimburile de ulei. Am gasit piese pe Toyoshop, dar sunt mai multe variante de filtre si uleiuri, cum stiu care este mai bun pentru masina mea?.Stiu ca trebuie sa folosesc ulei 5W30 agreat Toyota. Masina am luat-o sh, dar este o masina intretinuta, si as vrea sa continui pe aceeasi directie

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                          Politica de Securitate Google