Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Sfat achizitie Corolla E12 1.6 benzina

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sfat achizitie Corolla E12 1.6 benzina

    Va salut!

    Intentionez sa achizitionez o Corolla E12 HB, 1.6, 110 cai benzina, din anul 2003, 230.000 km la bord, unic proprietar

    Va rog sa ma sfatuiti daca masina merita cumparata, avand in vedere ca:
    - la relanti, motorul se aude precum un diesel ( cu AC cuplat, nu mai sunt probleme)
    - motorul consuma 1,5-2 litri de ulei, la 12.000km.

    In rest nu sunt probleme, masina arata si merge bine.

    Avand in vedere ca imi doresc o masina pentru o perioada indelungata de timp( minim 5 ani), in conditiile in care eu nu rulez mai mult de 10.000km/an, va rog sa-mi spuneti daca problemele de mai sus sunt majore si daca ele se pot inrautati ( consum ulei).

    Va multumesc si astept sfaturile voastre .

  • #2
    Las-o. Motorul este terminat. Motorul ala nu trebuie sa consume ulei si in nici un caz cantitatea mentionata de tine.

    Comment


    • #3
      Multumesc. Alte pareri?

      Comment


      • #4
        salut,
        aceeasi parere - chiar daca pretul ar fi tentant eu unul nu as cumpara masina, pare cam obosita din cate imi dau seama;
        daca suna ca un diesel si consuma ulei inseamna ca are probleme la distributie/chiuloasa/motor si necesita reparatii care nu sunt deloc ieftine;

        banuiesc ca uleiul il consuma pe la simeringurile de la supape iar zgomotul vine de la distributie - lant, tacheti hidraulici, ax cu came...
        Last edited by lorentzo72; 06-01-2015, 15:03 PM.
        corolla 2008 1.6 dual vvt-i

        Comment


        • #5
          Uleiul pe care il consuma este din cauza unei probleme de proiectare pe care au avut-o motoarele ZZ-FE din primii ani. Rezolvarea: bloc nou+pistoane noi, reproiectate, cu mai multe gauri de evacuare a uleiului din zona coroanei.

          Comment


          • #6
            Originally posted by closchkutza View Post
            bloc nou+pistoane noi
            in cazul asta costa mai mut reparatia decat masina...
            corolla 2008 1.6 dual vvt-i

            Comment


            • #7
              Nu mi se pare un consum exagerat 1,5-2 l ulei la 12000km,zgomotul este posibil sa fie de la o rola,daca dispare la cuplarea AC-ului.Depinde si de pretul masinii,se gasesc motoare complete la dezmembrari.

              Comment


              • #8
                Motoarele ZZ-FE nu trebuie sa consume ulei, la o exploatare normala. In acest context, un asemenea consum este mare. Stiu ce scrie in carte si vorbesc din experienta a doua motoare 1ZZ-FE, dintre care unul exploatat de mine ~100.000km, in toate conditii variate, atmosferice si de viteza. Doar pe circuit nu am fost cu el, in rest a vazut de toate.
                De asemenea, cateva ganduri:
                - sunt sigur ca nu are consumul ala cu uleiul OEM ci cu ceva mai vascos de atat.
                - sunt sigur ca in realitate consuma ceva mai mult decat s-a spus.
                Oricum, asa cum am scris mai sus, motoarele ZZ-FE din primii ani au avut probleme in ceea ce priveste consumul de ulei. Anul 2003 il face un candidat numai bun pentru asa ceva. Singurul "leac" este ceea ce am mentionat eu mai sus. Daca problema nu se manifesta inca era alta chestie, insa de vreme ce se manifesta, singura directie in care poate sa evolueze este in jos. Cauza "ascunsa" a fost eliminata incepand cu Aprilie 2005.
                Cine pricepe bine, cine nu, o face pe pielea lui.
                Last edited by closchkutza; 06-02-2015, 10:27 AM.

                Comment


                • #9
                  Masina consuma 1.5-2 litri de ulei, intr-un interval de 12.000 km, in conditiile in care uleiul folosit este tip 10W40.
                  Last edited by marcolinho; 06-02-2015, 13:25 PM.

                  Comment


                  • #10
                    Exact ce am zis mai sus, cel putin dublu pe 5w30. Las-o!

                    Comment


                    • #11
                      Multumesc tuturor pentru sfaturi, au fost de ajutor, mi-am conturat deja o opinie.
                      Toate cele bune!

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                      Politica de Securitate Google