Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

zgomot suspensie

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • zgomot suspensie

    Salut
    Ma framanta si pe mine o chestie la Corolla mea, D4D, 2.0, SOL.
    La trecerea peste denivelari mici si dese se aude ca o bataie difuza in suspensie, ca si cum mi-ar batea ceva in volan.
    La denivelari mari nu se aude nici un zgomot, e inchegata toata masina.
    Am schimbat bucsile de la bara stabilizatoare, se aude mai incet, dar tot se aude.
    Aveti idee ce mai poate fi, mecanicul meu de la Toyota a zis ca nu are nimic, dar are, ca nu visam...

  • #2
    Bieletele de la bara stabilizatoare le-ai verificat? Si eu am avut exact zgomotul de care zici si la mine erau terminate si bucsele, si bieletele. Le-am schimbat pe toate si e alta masina.

    Comment


    • #3
      Originally posted by stefangik View Post
      Bieletele de la bara stabilizatoare le-ai verificat? Si eu am avut exact zgomotul de care zici si la mine erau terminate si bucsele, si bieletele. Le-am schimbat pe toate si e alta masina.
      Te referi la bieletele antiruliu?Sunt si ieftine ale dracu...

      Comment


      • #4
        Exact. Bieletele antiruliu. Eu am gasit Febi la 80 de lei/buc. Pe original sunt 300 de lei/buc.

        Comment


        • #5
          Originally posted by stefangik View Post
          Exact. Bieletele antiruliu. Eu am gasit Febi la 80 de lei/buc. Pe original sunt 300 de lei/buc.
          Oferta pe original este de 388 RON bucata...Da daca le-oi luat degeaba...

          Comment


          • #6
            daca mecanicul a tras de ea si nu are jocuri ,poti verifica daca nu se aud plecutele de frana cum joaca in calaret .pt verificarea bieletelor antiruliu se poate face usor(doua persoane) cu masina pe asfalt printr-o leganare stg-dr ,din dreptul stalpului din mijloc, si din masina se aude foarte bine .

            Comment


            • #7
              Originally posted by 7338 View Post
              daca mecanicul a tras de ea si nu are jocuri ,poti verifica daca nu se aud plecutele de frana cum joaca in calaret .pt verificarea bieletelor antiruliu se poate face usor(doua persoane) cu masina pe asfalt printr-o leganare stg-dr ,din dreptul stalpului din mijloc, si din masina se aude foarte bine .
              Gata, ne-am lamurit, amortizoarele , amandoua si bucsele de la bara stabilizatoare.Diagnostic dat de GTC Auto Popesti Leordeni.Caseta de directie impecabila, ca de aia mi-era frica.
              Piese pe original
              336+TVA/ buc amortizor
              79+TVA/buc bucsa
              Total 1239 RON
              Cam dureaza pana vin amortizoarele, aprox 2 saptamani, dar ai lucru ca lumea.

              Comment


              • #8
                Salut! Sunt nou posesor corolla 2006, 1.4 benzina. Am cumparat-o acum un an la 162k km. Avea deja joc in caseta, dar nimic deranjant. dupa 10 k km mai mult pe drumuri proaste am schimbat bieletele antiruliu(pe rand, la interval mic de timp - asa s-au facut auzite, si apoi bucsele de la bara stabilizatoare desi nu erau prea uzate si o bieleta directie pe dreapta urmata de reglaj unghi fuga. De vreo luna - nici 500 km parcursi de la schimbarea bucselor, se aud zgomote urate la cea mai mica denivelare - incat si pe asfalt ok se aude troncanit dar parca nu de la caseta. Am ridicat-o pe elevator si mi s-a spus ca zgomotul vine din caseta, neavand alte jocuri. Eu nu cred asta. Sa fi cedat asa repede bucsele de la bara? De ce s-ar auzi dintr-o data si asa de tare si in orice conditii caseta? Am acasa si o dacie 1300 berlina cu caseta in pioneze si nu se aude nimic in aceleasi conditii de rulare. Nu stiu ce sa mai verific.
                Last edited by lucrila; 10-05-2016, 17:40 PM.

                Comment


                • #9
                  Totodata, la franari de urgenta am observat ca volanul are tendinta sa fuga "stanga dreapta"....usor dar sigur. Am suspectat cauciucurile, dar nu am mai avut aceasta problema la nicio masina....care aveau anvelope mai slabe.

                  Comment


                  • #10
                    Si au am avut aceasta senzatie cteodata.
                    Ai descoperit de la ce este?

                    Comment


                    • #11
                      e posibil sa fie din cauza denivelarilor drumului ori discuri usor ovalizate.
                      Corolla E15 D-4D 2.0 1AD-FTV 2007 LUNA
                      Cand te certi cu un prost, asigura-te ca nu face si el acelasi lucru...

                      Comment


                      • #12
                        Discurile le-am schimbat acum maxim 2 luni. Deci exclus discuri.

                        Comment


                        • #13
                          Fenomenul se simte si pe drumuri nou refacute...deci nu sunt denivelari, discurile sunt putin mai uzate...la un symbol avut anterior discurile erau mult mai uzate si nu aveam aceasta problema. Eu suspectez uzura casetei de directie. Daca o voi reconditiona va anunt ce s-a schimbat.

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by bigman_1971 View Post
                            Gata, ne-am lamurit, amortizoarele , amandoua si bucsele de la bara stabilizatoare.Diagnostic dat de GTC Auto Popesti Leordeni.Caseta de directie impecabila, ca de aia mi-era frica.
                            Piese pe original
                            336+TVA/ buc amortizor
                            79+TVA/buc bucsa
                            Total 1239 RON
                            Cam dureaza pana vin amortizoarele, aprox 2 saptamani, dar ai lucru ca lumea.
                            S-a rezolvat problema? Au disparut zgomotele?

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by lucrila View Post
                              S-a rezolvat problema? Au disparut zgomotele?
                              Au disparut din altceva, am desfacut etrierele si am uns cu vaselina speciala culisele etrier.Cu siguranta am schimbat bieletele antiruliu degeaba( originale), amortizoarele cu folos(originale), bucse bara stabilizatoare (originale) degeaba.Un pliculet cu vaselina a luat zgomotul...Caseta de directie e impecabila, slava Domnului!

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google