Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Far stinga Corolla

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Far stinga Corolla

    Va salut si un An Nou mai bun!

    Trebuie sa inlocuiesc farul stinga la o Corolla 2.0 D - 4D din 2007.

    Ce variante ar fi, ca la reprezentanta pretul este destul de " piperat "?

    Farul din dreapta tocmai a fost schimbat ( la reprezentanta ) in urma unui accident si este nou asa ca as vrea sa-l schimb si pe celalalt, fiind cam matuit.
    Astept raspunsurile voastre. Multumesc anticipat

  • #2
    Originally posted by gemini View Post
    Va salut si un An Nou mai bun!

    Trebuie sa inlocuiesc farul stinga la o Corolla 2.0 D - 4D din 2007.

    Ce variante ar fi, ca la reprezentanta pretul este destul de " piperat "?

    Farul din dreapta tocmai a fost schimbat ( la reprezentanta ) in urma unui accident si este nou asa ca as vrea sa-l schimb si pe celalalt, fiind cam matuit.
    Astept raspunsurile voastre. Multumesc anticipat
    De ce sa inlocuiesti un far cand se poate polisa .cauta pe net ...polisare faruri auto iasi
    Last edited by Vali 40; 01-05-2018, 07:29 AM.

    Comment


    • #3
      Le dadusem un polish ambelor anul trecut.
      Acum diferenta dintre cel nou - nout si cel polishat este mare.
      Asa ca vreau sa-l schimp si pe celalalt, nu ma mai complic cu polish.

      Comment


      • #4
        Cauta la piese auto unul pe producator si vezi daca diferenta este mare daca nu eu as lua original de la toyota. Mai este un site care vinde piese originale toyota nu-l scriu sa nu fie considerata reclama cu toate ca nu am nici o treaba cu siteul respectiv. Daca te intereseaza ti-l dau pe PM.
        Toyota Corolla 1.6 Luna Black Beauty

        Comment


        • #5
          Salut Dragos!

          La reprezentanta este 900 lei cu TVA.

          Pe net este in jur de 400 lei cu TVA.

          Trimite-mi, te rog, adresa site-ului.

          Multumesc.

          Comment


          • #6
            Originally posted by gemini View Post
            Salut Dragos!

            La reprezentanta este 900 lei cu TVA.

            Pe net este in jur de 400 lei cu TVA.

            Trimite-mi, te rog, adresa site-ului.

            Multumesc.
            Toyoshop.ro , nu inteleg de ce va feriti , chiar pe Forum a rulat reclama lor mult timp.

            Comment


            • #7
              Sunt unele forumuri unde nu este permisa treaba asta si iti dau administratorii ban.
              Toyota Corolla 1.6 Luna Black Beauty

              Comment


              • #8
                Cea mai simpla solutie cumpara un far nou .ori cat ai umbla sa iei unul second se cunoaste diferenta .eu ma aprovizionez de aici ptr companie
                Comanda online piese auto pentru TOYOTA si beneficiezi de consultanta gratuita. Identificare dupa serie sasiu, poti plati simplu si rapid in 6 rate fara dobanda.

                au preturi rezonabile si sunt seriosi .ai cerut un sfat noi ti l-am dat in rest doar tu , alegi solutia optima

                Comment


                • #9
                  Salut "Vali 40 "!

                  Deci sunt diferente vizibile intre un far original si unul " after market "nou?

                  Exact asta era temerea mea.

                  Ai avut vreo experienta neplacuta in sensul acesta? Poti sa detaliezi putin?

                  Multumesc.

                  Comment


                  • #10
                    Pai sunt diferente intre un far original facut acum 10 ani sui unul facut acum, daramite intre unul original si unul aftermarket.
                    Totul tine de compromis in ziua de azi. Si pana unde putem/vrem sa mergem cu acest compromis.

                    La masina 2 a familiei (folosita 99% in localitate) am ales sa merg pe aftermarket, atunci cand a fost cazul. Diferentele se vedeau, dar nu impactau siguranta, deoarece se merge numai in localitate. In localitate oricum mai mult ma ajuta proiectoarele de ceata sa vad gropile decat faza scurta.

                    Nu stiu cum sunt blocurile optice aftermarket la Toyota comparativ cu cele OE, ca sa-mi dau o parere. Eu personal as alege intre cele doua variante, si anume OEM.
                    OE=ambreiaj LUK pe catre scrie Toyota
                    OEM=ambreiaj LUK pe care scrie LUK
                    Aftermarket=ambreiaj orice alta marca compatibil cu masina

                    Iar legat de polisharea blocurilor optice, tot ce pot sa va spun este ca am facut-o si pe asta. Ce pot sa va spun legat de asta este ca, pentru a avea rezultate ok si pe termen lung blocurile optice trebuie:
                    - date dupa polish cu lacul acela special cu care sunt date in fabrica (nu se gaseste pe piata neam si nu trebuie inlocuit cu alte chestii, ca te trezesti cu lumina imprastiata aiurea)
                    - acoperite cu folie de foarte buna calitate (alternativa), deci si scumpa, de ajungi la mai mult de jumatate din valoarea farului aftermarket; aici apare limitarea de forma a farulului; si cum Toyota si-a facut un obicei sa aiva forme ciudate la "sticla" blocului optic ......

                    Comment


                    • #11
                      kretzu77 are dreptate . in locul tau as proceda astfel ;as cumpara un far second ,il pun in locul celui nou ,dupa aia ,polishat profesional ambele faruri ,,nu o sa mai ai nici-o diferenta , in rest discutam discutii ..

                      Comment


                      • #12
                        Multumesc pentru raspunsuri.

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                        Politica de Securitate Google