Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Ce va nemultumeste la Toyota ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • tare mi-e teama ca varianta asta nu contine romania....

    Comment


    • Originally posted by Alex View Post
      tare mi-e teama ca varianta asta nu contine romania....
      romania, nu stiu sigur, dar pe cd scrie ceva de europa de est.

      Comment


      • @Tissot1854 - daca si cu parca.....daca as fi avut poate mai multi bani si nu as fi avut ce face cu ei....da! imi luam sol, dar oricum m-am intins "putin" mai mult decat mi-am propus sa dau pe o masina si aveam pe masina de servici senzor de faruri si de ploaie dar prea putin le foloseam. Daca e sa regret ca nu mi-am luat sol e pentru VSC.(stiu ca se putea si pe luna dar deja acolo nu merita, mai bine iti iei sol) In rest...tot moft e si m-am obisnuit incet incet si cu farurile si cu portbagajul deci nu ma mai deranjeaza.

        In schimb a aparut o treaba noua care ma cam deranjeaza! Si anume zgomotul care il face combustibilul din revervor, atunci cand acesta este plin, la plecare de pe loc/franare ! Zici ca am in spatele scaunului un bidon de 60 de l de apa pe jumate plin. E aiurea, nu am simtit chestia asta la absolut nici o masina pana acum. Enervant

        Mai are cineva problema asta?!?! Sau mai bine zis la fel simtiti si voi (posesorii de noua Corolla mai ales)
        Toyota Corolla 2.0 D-4D ianuarie 2008
        Toyota Corolla 1.8 Dx 1987

        Comment


        • Eu nu am am simtit asta pana acum

          Comment


          • Originally posted by Herr View Post
            Eu nu am am simtit asta pana acum
            Ai facut plinul pana acum? La mine se aude lafel ... Am Corolla E12.
            Apropos: cum adica 1.6D VVTI? Ori e D ori VVTI?
            TOYOTA Corolla 1.4 D4D

            Comment


            • Ursu D vine de la DUAL ....ceea ce inseamna Dual-VVTi apropo era o explicatie nu faceam pe desteptu'
              Last edited by Mushu; 01-25-2008, 17:24 PM.
              Titi Aur: "daca esti pilot de raliuri si nu atingi limitele masinii in cadrul unei curse, esti un pilot prost; dar daca conduci pe drumuri publice si atingi limitele masinii, atunci esti un sofer prost".

              Comment


              • Am avut o revelatie citind titlul unui thread de la RAV si am gasit ce ma nemultumeste la masinuta mea: roata de rezerva si faptul ca n-o pot inlocui cu una normala. Am facut asta vara pana si am vazut ce rau e sa mergi cu 80km/h pe autostrada. Parca aveam roata de bicicleta
                Yaris Hybrid Ist generation

                Comment


                • citat
                  Mai are cineva problema asta?!?! Sau mai bine zis la fel simtiti si voi (posesorii de noua Corolla mai ales)

                  problema asta am simtit-o si eu la avensis. Interesant este ca nu am auzit acest sgomot la fiecare plin. Cred ca se aude doar la plinul fortat "pina in buza". Oricum e naspa senzatia si totodata rusinaosa pentru ca se aude mai tare ca motorul 2D4D care este foarte silentios

                  Comment


                  • Originally posted by cristian74 View Post
                    citat
                    Mai are cineva problema asta?!?! Sau mai bine zis la fel simtiti si voi (posesorii de noua Corolla mai ales)

                    problema asta am simtit-o si eu la avensis. Interesant este ca nu am auzit acest sgomot la fiecare plin. Cred ca se aude doar la plinul fortat "pina in buza". Oricum e naspa senzatia si totodata rusinaosa pentru ca se aude mai tare ca motorul 2D4D care este foarte silentios
                    Am aceeasi problema la Corolla noua.Am facut plinu' la 1000kg ,am 1100kg parcursi si tot se aude.Precizez ca plinu' l-am facut pana "in buza".

                    Comment


                    • Sal' tuturor.
                      Probleme sesizate dupa parcurgerea a 1000km cu noua Corolla:
                      1.Slaba antifonare a rezervorului de combustibil;(nu mai stiu daca la Dacie se auzea)
                      2.Zgomote deranjante la rulare in dreptul rotilor,tot dintr-o slaba antifonare;
                      3.Problema cu stergatoarele;(nu au un loc al lor retras sub nivelul capotei)
                      Restu' care au mai fost dealtfel enumerate(comenzi geamuri neiluminate,pozitie incomoda comanda oglinzi,etc) le stiam cand am cumparat-o si le-am acceptat ca atare.In rest numai de bine.

                      Comment


                      • Originally posted by Body View Post
                        Sal' tuturor.
                        ,pozitie incomoda .
                        treaba cu pozitia incomoda deriva sau din gresita pozitionare a scaunului sau dintr-o conformatie mai aparte.
                        Problema trebuie, totusi, comparata cu alte masini.
                        Cum te simteai in alta masina vis a vis de aceasta.
                        Mai mult pozitia scaunului trebuieste adaptata impreuna cu pozitia volanului.
                        Recunosc ca la Avensis scaunul este un pic cam sus dar comparand cu ce am simtit intr-un Pj 407 de ex, sincer va spu in Av. ma simt incomparabil mai bine.
                        Honda Accord 2.0 Special Edition MT

                        Comment


                        • Originally posted by ursu View Post
                          Apropos: cum adica 1.6D VVTI? Ori e D ori VVTI?
                          hehe... sa il bag pe ursu si mai in ceata
                          exista si d4 vvt-i
                          este mototul de 2.0 benzina de pe avensis

                          The 1AZ-FSE 2.0 VVT-i engine is actually of the Toyota D-4 variant, which uses direct injection of petrol similiar to Mitsubishi GDi. The Toyota Camry 2.0 available locally runs a 1AZ-FE which is similiar, just without the D-4 direct injection and using conventional electronic fuel injection instead. In D-4 direct injection, fuel and air is injected directly into the cylinder, instead of mixing it in the intake port which is how conventional fuel injection works. Direct injection helps Toyota finetune the injection timing and amount with extreme precision, allowing for an extremely lean air/fuel ratio of about 50/1. The result is a significant increase in power and fuel mileage.

                          As with most Toyota cars these days, the 1.5 and 1.8 versions of the Allion comes with 2WD and 4WD options, while the 2.0 Super ECT comes only in 2WD.

                          The 1AZ-FSE makes 155ps at 6000rpm and 192Nm of torque at 4000rpm. Mileage is 15.2km per liter.

                          Comment


                          • Originally posted by ovidiudinutm View Post
                            treaba cu pozitia incomoda deriva sau din gresita pozitionare a scaunului sau dintr-o conformatie mai aparte.
                            Problema trebuie, totusi, comparata cu alte masini.
                            Cum te simteai in alta masina vis a vis de aceasta.
                            Mai mult pozitia scaunului trebuieste adaptata impreuna cu pozitia volanului.
                            Recunosc ca la Avensis scaunul este un pic cam sus dar comparand cu ce am simtit intr-un Pj 407 de ex, sincer va spu in Av. ma simt incomparabil mai bine.
                            Scuze, am uitat sa adaug "pentru".Asadar:"pozitie incomoda pentru comanda oglinzi".Din punctul meu de vedere scaunul este OK,se regleaza pe 3 directii,asa ca nu am ce comenta.

                            Comment


                            • Originally posted by Body View Post
                              Sal' tuturor.
                              Probleme sesizate dupa parcurgerea a 1000km cu noua Corolla:
                              1.Slaba antifonare a rezervorului de combustibil;(nu mai stiu daca la Dacie se auzea)
                              2.Zgomote deranjante la rulare in dreptul rotilor,tot dintr-o slaba antifonare;
                              3.Problema cu stergatoarele;(nu au un loc al lor retras sub nivelul capotei)
                              Restu' care au mai fost dealtfel enumerate(comenzi geamuri neiluminate,pozitie incomoda comanda oglinzi,etc) le stiam cand am cumparat-o si le-am acceptat ca atare.In rest numai de bine.
                              4.Greieri aparuti in bord dupa numai 1500km;
                              5.Cauciucuri originale Yokohama de kko(lipicioase si foarte zgomotoase-le-am prezentat intr-un thread anterior);
                              6.Erori inconstante ale CB(de la +0,4->+1%)-vai de precizia japoneza.
                              Concluzie:Am impresia ca japonezii fac aceste masini cu dedicatie speciala pentru Romania!Oare tot masinile astea le vand si la americani,nemti si alta lume buna?

                              Comment


                              • [quote=Corolla;1775]4.Greieri aparuti in bord dupa numai 1500km;
                                5.Cauciucuri originale Yokohama de kko(lipicioase si foarte zgomotoase-le-am prezentat intr-un thread anterior);
                                6.Erori inconstante ale CB(de la +0,4->+1%)-vai de precizia japoneza.
                                Concluzie:Am impresia ca japonezii fac aceste masini cu dedicatie speciala pentru Romania!Oare tot masinile astea le vand si la americani,nemti si alta lume buna?[/quote

                                4.la mine greierii nu canta inca(probabil pt ca nu am ajuns la 1500km)
                                5.am cauciucuri Dunlop Sport de vara(ma intreb la ce folosesc la 90CP),fara probleme
                                6.ai dreptate
                                Concluzie:iarasi ai dreptate,in Germania nu se vand,iar in State apare in 2009(intra pe Toyota.com,la new)

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google