Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Ce va nemultumeste la Toyota ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Oau! asteptarea!!! Hai sa va zic ceva: ma lasasem de fumat (oarecum...) si, cat timp am asteptat sa-mi soseasca masina... m-am apucat din nou!!! Acum ma lupt iarasi sa ma las...
    Si da, in general, dupa ce ajungi sa atingi "bijuterie/odorul", uiti prin ce "chinuri" ai trecut!
    ...cica ca nu viteza prea mare ucide ci...oprirea brusca e de vina!...

    Comment


    • #92
      la rav4, ma nemultumeste accesarea computerului de bord. nu este normal ca la o masina full (executiv germania) cu comenzi pe volan, sa nu poti accesa cb de pe volan sau din preajma acestuia.
      o alta nemultumire la toyota este faptul ca inca nu exista softul cu europa de est pentru modelele dotate cu navigatie toyota.

      Comment


      • #93
        La Auris nu-mi place cum se închid portierele, trebuie trântite destul de tare.
        Nu există acea greutate plăcută şi uşurină la închiderea portierei pe care o are vechea Corolla.
        BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
        Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
        Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

        Comment


        • #94
          Originally posted by batranu View Post
          o alta nemultumire la toyota este faptul ca inca nu exista softul cu europa de est pentru modelele dotate cu navigatie toyota.
          A aparut varianta de navigatie pentru Toyota si pe Europa de est, din pacate in Romania nu este detaliata decat pe Bucuresti, in rest sunt afisate soselele mari (E-uri si DN-uri). In schimb, daca introduci o adresa, de exemplu in Iasi - adresa pe o strada care nu este afisata, adresa respectiva este asezata in locul corect pe harta. DVD-ul pentru masina mea costa in jur de 150 Euro, shipping inclus. Ar trebui sa te interesezi la dealer, dar astia nu stiu cum si de unde, asa ca poti incepe de pe www.navteq.com. Bafta si anunta-ma si pe mine daca aigasit vreo alta sursa, eventual ne ajutam
          Last edited by Alex; 01-20-2008, 14:52 PM.

          Comment


          • #95
            Originally posted by Alex View Post
            A aparut varianta de navigatie pentru Toyota si pe Europa de est, din pacate in Romania nu este detaliata decat pe Bucuresti, in rest sunt afisate soselele mari (E-uri si DN-uri). In schimb, daca introduci o adresa, de exemplu in Iasi - adresa pe o strada care nu este afisata, adresa respectiva este asezata in locul corect pe harta. DVD-ul pentru masina mea costa in jur de 150 Euro, shipping inclus. Ar trebui sa te interesezi la dealer, dar astia nu stiu cum si de unde, asa ca poti incepe de pe www.navteq.com. Bafta si anunta-ma si pe mine daca aigasit vreo alta sursa, eventual ne ajutam
            multumesc pentru informatie!
            am sa caut si am sa te tin la curent.

            Comment


            • #96
              ultima uptdatare la toyota este PZ485-X03EU-07 si costa 131,4 euro PU si 159,00 euro inclusiv tva.

              Comment


              • #97
                Ce va nemultumeste la Toyota

                Totul este O.K. mai putin alarma si service-urile......

                Comment


                • #98
                  Originally posted by batranu View Post
                  ultima uptdatare la toyota este PZ485-X03EU-07 si costa 131,4 euro PU si 159,00 euro inclusiv tva.
                  De unde ai aflat care este ultima varianta? Corespunde varianta asta cu acoperirea afisata in MapReporter pe site-ul Navteq? Adica Romania, chiar daca nu detaliat, exista?

                  Comment


                  • #99
                    tasteaza PZ485-X03EU-07 in google si ai sa gasesti mai multe raspunsuri.

                    incerc sa fac rost de el.

                    Comment


                    • Marea mea nemultumire este ca la corolla mea(E12) bordul sa deformat in zona cd-plauer-ului si a ramas un "luft" de 2 - 3 mm intre bord si cd-player in rest nu am ce sa reprosez....cu toate ca ravnesc la un rav4 dar imi este f. greu sa am despart de corolla mea
                      Last edited by Blahy; 01-22-2008, 18:39 PM.
                      Today , Tomorrow, TOYOTA

                      Comment


                      • salutare,
                        am zis ca adaug si eu un "BUG" ... nu stiu la voi cum e dar mashina mea Auris 1,4 are dupa o luna cam 1200 km si franele mele scartzaie ca draqu .... la revizia de 1000 am specificat aceasta problemam sefu de service a tot venit cu detalii ca placutele numai sunt facute din azbest si amterialu acual ii mai dur , adevaru ii ca la multe toyota am auzit acest scratzait de frane, un dealer zicea ca asta este boala toyota ..... parerile voastre domnilor ?

                        Comment


                        • si la mine scartie putin dimineata si apoi numai cand dau cu spatele. am fost la revizia de 15000km la service si i-am pus sa se uite daca e ceva in neregula. au spus ca nu au gasit nimic, au curatat discurile si nu s-a mai auzit nimic (nici in marsalier)... pana a doua zi dimineata cand a inceput iar.
                          TOYOTA COROLLA 1.4 D-4D LUNA, 2007, E15

                          Comment


                          • La mine nu au scartait niciodata! Sper ca nu se apuca de acum incolo....
                            Yaris Hybrid Ist generation

                            Comment


                            • Originally posted by Caraba View Post
                              In primul rand salutare tuturor!!!

                              Eu am o Corolla 2.0 D-4D Luna, cu toate ca o parte din nemultumirile mele s-au spus si ma repet fac si eu o scurta enumerare.
                              - butonul pentru computerul de bord - deranjant de inaccesibil (la Opelul de servici aveam butoane pe volan) ;
                              - faptul ca nu se sting farurile cand opresti motorul.
                              - deschiderea portbagajului din telecomanda
                              - lipsa unui ecran central mai mare pentru informatiile de la cd si care sa aduca si computerul de bord cu mai multe functii.
                              - butonul de avarii mi-ar fi placut sa fie langa schimbator (mai multumesc la unu altu in trafic care merita si trebuie sa imi ridic spatele din spatarul scaunului si sa ma intind la butonul de avarii (sau am eu maini prea scurte )
                              - mici chestii ar mai fi dar hai sa nu exageram insa una m-a nemultumit enorm si anume sistemul de franare. o clipa de neatentie la mersul in oras cam 25-30 la ora si mi s-a parut ca a trecut o infinitate pana sa se opreasca masina. poate o fi si de la cauciucuri ca sunt de vara dar asfaltul era uscat!!! Oricum cu siguranta masina de test-drive oprea de 5 ori mai repede ca am testat-o. Cu a mea inca nu fac teste ca nu are numai 450 de km dar sigur o sa rog o verificare la "inspectia" de o mie.

                              In ansamblu masina este deosebita si imi place mult designul, e altcev.a fata de tot ce circula pe strazi la noi (numai frantuze si nemtoaice) dar asta este suntem in tara lui TDI si HDI. Numai bine va doresc tuturor
                              daca ti-ai fi luat varianta sol lista ta cu nemultumiri era mai scurta
                              la sol se sting farurile cind inchizi motorul si se deschide portbagajul din telecomanda.

                              Comment


                              • Originally posted by Blahy View Post
                                Marea mea nemultumire este ca la corolla mea(E12) bordul sa deformat in zona cd-plauer-ului si a ramas un "luft" de 2 - 3 mm intre bord si cd-player in rest nu am ce sa reprosez....cu toate ca ravnesc la un rav4 dar imi este f. greu sa am despart de corolla mea
                                Asta e boala la multe dinte Corolle E12. Asta e... .
                                Si la mine e lafel din pacate. Dar asta sa fie problema Toyotei... .
                                TOYOTA Corolla 1.4 D4D

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google