Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Service in general - preturi, servicii, tips

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Service in general - preturi, servicii, tips

    Deschid si eu un topic nou pentru ca vad ca aici nu este.

    In primul rand vin cu o intrebare: am cautat pe net despre revizia Toyotei Corolla la aproximativ 30.000km si am gasit pe un site ca trebuie urmatoarele:

    Replace engine oil and oil filter 1 Rotate tires Visually inspect brake linings/drums and brake pads/discs
    Additional Maintenance Items for Special Operating Conditions:
    Driving While Towing Tighten nuts and bolts on chassis Driving on Dirt Roads or Dusty Roads Inspect ball joints and dust covers Inspect drive shaft boots Inspect engine air filter Inspect steering linkage and boots Re-torque drive shaft bolt Tighten nuts and bolts on chassis Applicable Footnotes:1) Reset the oil replacement reminder (“MAINT REQD”) light after replacing engine oil, if vehicle is equipped with this light.

    La noi de ce se schimba mai multe decat in SUA ???


    TOYOTA COROLLA 1.4 D-4D LUNA, 2007, E15

  • #2
    Am mai pus si pe sectiunea Aygo, dar mi se pare ca aici este mai indicat.

    Revizie de 30.000km/2 ani Yaris 1.4 D4D facuta la Next Automobile Pitesti
    Cost 785 RON ce a inclus 5 L ulei, filtru de aer, combustibil, motorina si polen si 3 ore de manopera. Cum am ajuns a preluat-o cineva la service si in 2 ore am plecat cu ea acasa.

    Recomand acest service celor din Bucuresti ca alternativa la cele 2 clasice din oras, mai ales ca este foarte usor de ajuns.

    Comment


    • #3
      Mai aproape e service-ul de la Ruse insa se adauga si amarata aia de taxa de pod (*2) plus bariera lingvistica. Curiosii il pot gasi pe drumul spre Varna la primul semafor dupa ce ies de pe centura
      Toyota Auris 1.6 dual VVT-i SOL

      Comment


      • #4
        Eu mi-am facut astazi programare pentru vinerea viitoare la TOYOTA SIBIU - Genius Motors... fac revizia de 30.000 la Corolla 1.4D - mi-au spus ca costa undeva pe la 740 lei + TVA, dar am uitat sa intreb ce se schimba

        Tot la ei imi inlocuiesc si bara de protectie din spate, dupa ce m-a lovit unu' ieri in timp ce mergeam la munca. Mi-au spus ca in maxim 10 zile vine bara si dureaza ceva s-o vopseasca. Pana acum sunt foarte de treaba... sa vedem si cum muncesc si cum se comporta...
        TOYOTA COROLLA 1.4 D-4D LUNA, 2007, E15

        Comment


        • #5
          despre service Cluj si

          Toyotistii!! Cine si ce stie despre service-urile Toyota din Cluj si Tg Mures? Dati-mi si mie niste repere ca mi se apropie revizia si nu prea am orientare pe tema asta. Multumesc!
          Last edited by dragosh; 08-01-2008, 19:03 PM. Reason: mica scapare...

          Comment


          • #6
            La Brasov, revizia de 1000 km a fost o formalitate.

            Comment


            • #7
              Originally posted by dragosh View Post
              Toyotistii!! Cine si ce stie despre service-urile Toyota din Cluj si Tg Mures? Dati-mi si mie niste repere ca mi se apropie revizia si nu prea am orientare pe tema asta. Multumesc!
              Am facut odata revizia la TgMures si a fost ok!

              Comment


              • #8
                Am facut revizia de 15 000 km la Cluj....SUPER.....Oameni de nota 10 !

                Comment


                • #9
                  Nu degeaba Toyota se afla pe locul 1 in lume in ceea ce priveste nevoile de satisfacere a clientului. Locul 1 dintre toate firmele nu doar firmele auto!!!

                  Comment


                  • #10
                    Da, dam pe afara de satisfactie. De aia s-a adunat o petitie semnata de 120-130 de posesori nemultumiti de serviciile post-vanzare ale Toyota pe un alt forum de la noi.
                    Last edited by OvidiuH; 08-05-2008, 10:59 AM.
                    BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
                    Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
                    Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

                    Comment


                    • #11
                      Totul nu a fost facut doar in Romania dar ei conduc detasat. Oriunde exista nemultumiti, mai ales unde prostii stau gramada.

                      Comment


                      • #12
                        Asta e evident. Nu există termen de comparaţie între imaginea şi serviciile Toyota "din afară" şi cele de la noi.
                        BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
                        Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
                        Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

                        Comment


                        • #13
                          Subscriu la postul lui Costin - Next Car Pitesti sunt chiar Ok - recomand.
                          Citind insa pe un "alt forum", inteleg ca imaginea proasta a serviciilor post-vanzare Toyota se datoreaza in parte unor parteneri service total nepotriviti cu acesta marca cat si unei politici gresite in privinta accesoriilor (poate nu atat de important), a consumabilelor (deranjant) si a pieselor de schimb (de neacceptat).
                          Din pacate "vinovat" de acesta stare a lucrurilor este chiar importatorul/reprezentantul national : el selecteaza partenerii de vanzari si service si tot el se ocupa de piese de schimb&consumabile&accesorii.
                          Last edited by Pal; 08-05-2008, 14:12 PM.

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by Pal View Post
                            Din pacate "vinovat" de acesta stare a lucrurilor este chiar importatorul/reprezentantul national : el selecteaza partenerii de vanzari si service si tot el se ocupa de piese de schimb&consumabile&accesorii.
                            Asta cam asa e. Dar din pacate rezultatul petitiei in cazul "reclamatului" tinde catre 0. Ce lipseste din petitie e si solicitarea unui punct de vedere oficial privind caliatea anumitor componente ale masinilor noi (calitatea precara a vopselei, a geamurilor - problema de care m-am lovit si eu si de care nu vinzatorul e vinovat, ci producatorul).
                            Last edited by Dion; 08-05-2008, 17:13 PM.

                            Comment


                            • #15
                              Parbrizul se poate zgaria foarte usor cu stergatoarele, daca pe ele s-a depus praf (bineinteles, nu e cazul in Bucuresti ).
                              Daca le actionezi astfel pot usor prinde praf sub ele si iti faci singur modele pe parbriz. Cel mai bine, le scuturi putin inainte de a te sui in masina.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google