Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Butoane comanda cheie Toyota

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Butoane comanda cheie Toyota

    Apelez la cei ce si-au inlocuit cheile originale ale masinilor cu chei de tip *bticeag* . Am nevoie de butoane de comanda a deschideri deoarece cel de la masina sotiei s-a spart si ma gandesc ca va urma si cel de la masina mea . Multumesc anticipat si astept idei pentru rezolvarea situatiei .

  • #2
    Despre ce autoturism este vorba ..?..

    Comment


    • #3
      Originally posted by Vali 40 View Post
      Despre ce autoturism este vorba ..?..
      Yaris , oricum nu conteaza deoarece cheia este aceiasi ca si carcasa din plastic , butoanele fiind aceleasi ca dimensiune la Yaris, Avensis , Corrola , etc ... Ma intereseaza doar butoanele de comanda deschiderii , adica acelea fara punctul tactil . Multumesc anticipat celor ce ma vor ajuta , contra cost, evident ...

      Comment


      • #4
        Esti sigur ca poti sa le schimbi?
        Te intreb pentru ca la avensis-ul tatalui meu (2004), cu ocazia schimbarii bateriei, acum vreo luna, au picat si 2 din cele 3 butoane, iremediabil. Mai precis, carcasa cheii are in interior telecomanda, care este unitate compacta, de dimensiunea unei patratele de ciocolata mai mari. Butoanele au la baza lor un guler mic (~1mm) de cauciuc / plastic foarte-foarte subtire. Gulerul in cauza este lipit de carcasa telecomenzii, pe interiorul acesteia. De batranete, gulerul respectiv s-a faramitat efectiv = > nu mai are cine sa tina butoanele atasate de corpul telecomenzii.
        Singura solutie viabila pe care am gandit-o eu este sa se achizitioneze alta cheie (cu totul) si sa se schimbe piesele aferente telecomenzii, pastrandu-se insa carcasa acesteia, care are atasate de ea butoanele. Carcasa cheii + componentele telecomenzii raman cele vechi, carcasa telecomenzii - cea "noua".

        Comment


        • #5
          Originally posted by closchkutza View Post
          Esti sigur ca poti sa le schimbi?
          Te intreb pentru ca la avensis-ul tatalui meu (2004), cu ocazia schimbarii bateriei, acum vreo luna, au picat si 2 din cele 3 butoane, iremediabil. Mai precis, carcasa cheii are in interior telecomanda, care este unitate compacta, de dimensiunea unei patratele de ciocolata mai mari. Butoanele au la baza lor un guler mic (~1mm) de cauciuc / plastic foarte-foarte subtire. Gulerul in cauza este lipit de carcasa telecomenzii, pe interiorul acesteia. De batranete, gulerul respectiv s-a faramitat efectiv = > nu mai are cine sa tina butoanele atasate de corpul telecomenzii.
          Singura solutie viabila pe care am gandit-o eu este sa se achizitioneze alta cheie (cu totul) si sa se schimbe piesele aferente telecomenzii, pastrandu-se insa carcasa acesteia, care are atasate de ea butoanele. Carcasa cheii + componentele telecomenzii raman cele vechi, carcasa telecomenzii - cea "noua".
          Sunt sigur ca le pot schimba . Butoanele se scot dupa ce desfaci carcasa si cad spre interior . La cheia de la masina nevestei , butonul deschis s-a spart in doua !

          Comment


          • #6
            Originally posted by vali44 View Post
            Yaris , oricum nu conteaza deoarece cheia este aceiasi ca si carcasa din plastic , butoanele fiind aceleasi ca dimensiune la Yaris, Avensis , Corrola , etc ... Ma intereseaza doar butoanele de comanda deschiderii , adica acelea fara punctul tactil . Multumesc anticipat celor ce ma vor ajuta , contra cost, evident ...
            Dnl vali ,nu degeaba am intrebat tot nu inteleg ,doriti sa schimbati cauciucul care apasand pe el actioneaza switches (intrupatoarele tactile )sau butonasul intermediar care se afla intre switches si cauciuc
            Puneti o poza cu butoanele sa ne lamurim si noi
            Last edited by Vali 40; 01-26-2016, 16:11 PM. Reason: adaugat linck

            Comment


            • #7
              Originally posted by Vali 40 View Post
              Dnl vali ,nu degeaba am intrebat tot nu inteleg ,doriti sa schimbati cauciucul care apasand pe el actioneaza switches (intrupatoarele tactile )sau butonasul intermediar care se afla intre switches si cauciuc
              Puneti o poza cu butoanele sa ne lamurim si noi
              http://anunturi-auto.4tuning.ro/caut...accesorii-auto
              Tizule, trebuie sa schimb butonul din plastic care iese pe cheie . Acela s-a spart la jumate .... Cheia functioneaza foarte bine , momentan am lipit butonul buclucas cu izolier insa este o solutie temporara si se impune schimbarea lui . De aceea ma intereseaza doar butonul de comanda pe care il pot schimba fara batai de cap .Multumesc de link, voi comanda acolo .

              Comment


              • #8
                Originally posted by vali44 View Post
                Tizule, trebuie sa schimb butonul din plastic care iese pe cheie . Acela s-a spart la jumate .... Cheia functioneaza foarte bine , momentan am lipit butonul buclucas cu izolier insa este o solutie temporara si se impune schimbarea lui . De aceea ma intereseaza doar butonul de comanda pe care il pot schimba fara batai de cap .Multumesc de link, voi comanda acolo .
                Revin cu precizarea ca am desfacut din nou cheia si am constatat ca Vali 40 are dreptate - e vorba de o folie cu butoane . Am gasit-o pe OLX si deja am comandat-o . Multumesc pentru interventii , se poate inchide !

                Comment


                • #9
                  Si pentru cheia originala exista aceeasi solutie gasita de Vali.
                  http://img204.imageshack.us/img204/4009/tucashow3np.gif

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by Legionaru' View Post
                    Si pentru cheia originala exista aceeasi solutie gasita de Vali.
                    Revin cu informatii . Am primit , si montat, folia cu butoane de comanda . Merge foarte bine . Sa ma explic - masina este din 2006 si in cheie nu exista folie cu butoane ci doar butoane care intrau in deschizatura din cheie, realizand apasarea microcontactului aflat pe modul . Am inlaturat butoanele si am constatat ca folia se potriveste foarte bine acolo realizand foarte bine apasarea microcontactelor . Una peste alta , solutia este foarte buna , recomand daca aveti probleme sa cumparati si sa montati aceasta folie cu butoane .

                    Comment


                    • #11
                      Absolut la toate cheile auto(inchidere centralizata ) exista la butoanele care actioneaza switches, acea aparatoare ( impropriu zis )de cauciuc care etanseaza si nu da voie sa intre diverse lichide in interior la partea electronica deteriorand-o si impicit inchiderea centralizata nu se mai poate folosi ,am intalnit si cazul cand datorita condensului din interiorul cheiei sa produca deviatii de frecventa iar receptorul inchiderii sa nu mai asculte telecomanda ,recomand cond auto sa evite depozitarea cheelor in cond de umiditate ,mese umede .etc ,foarte multi cond auto au inlocit inchiderea centralizata originala cu alta din comert (chinezarii de 2 lei )aceste inchideri nu au anumite functii esentiale (auto inchidere )la apasarea accidentala a deschiderii din telecomanda ,sau cod saritor ,astfel se trezesc fara masina si se intreaba cum este posibil... .f simplu la aceste inchideri rata de potrivire a unei telecomenzi de la o masina la alta este f mare ..concluziile le trageti voi
                      colegii care doresc sa afle mai multe cand inlocuiesc inchidera cu alta le stau la dispozitie cu sfaturi utile .

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by vali44 View Post
                        Revin cu informatii . Am primit , si montat, folia cu butoane de comanda . Merge foarte bine . Sa ma explic - masina este din 2006 si in cheie nu exista folie cu butoane ci doar butoane care intrau in deschizatura din cheie, realizand apasarea microcontactului aflat pe modul . Am inlaturat butoanele si am constatat ca folia se potriveste foarte bine acolo realizand foarte bine apasarea microcontactelor . Una peste alta , solutia este foarte buna , recomand daca aveti probleme sa cumparati si sa montati aceasta folie cu butoane .
                        Sa inteleg ca nu ai mai decupat butoanele sa le pui pe modulul de comanda care intra in carcasa? Ai scos toate cele 3 butoane si ai lipit folia peste modul? Ai cheia originala. Mie mi-au cazut 2 butoane si urmeaza sa comand folia maine. Am inteles ca se decupeaza acele butoane si se introduc in modul.

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by cristib View Post
                          Sa inteleg ca nu ai mai decupat butoanele sa le pui pe modulul de comanda care intra in carcasa? Ai scos toate cele 3 butoane si ai lipit folia peste modul? Ai cheia originala. Mie mi-au cazut 2 butoane si urmeaza sa comand folia maine. Am inteles ca se decupeaza acele butoane si se introduc in modul.
                          Dupa cum am scris, e vorba de cheia de la Yarisul sotiei . Are doua butoane dar este acelsi lucru si la cheia cu 3 butoane . Cand demontezi cheia , dupa inlaturarea modulului electronic , butoanele originale cad . Fara alta interventie , montezi folia cu butoane cumparata , motezi carcasa cheii si gata treaba . Zeus- Vio , membru al forumului , va cumpara si el aceste cauciucuri cu butoane . Succes ! Personal am sa mai comand cateva cauciucuri cu butoane deoarece pretul este convenabil dar nu stiu cat va rezista in timp ... e bine sa am o rezerva ...

                          Comment


                          • #14
                            La noi,in Craiova, se gasesc la atelierul de copiat chei din Kaufland Craiovita.
                            http://img204.imageshack.us/img204/4009/tucashow3np.gif

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by Legionaru' View Post
                              La noi,in Craiova, se gasesc la atelierul de copiat chei din Kaufland Craiovita.
                              io ma si mie 2 de avensis , 2 de corolla daca e pretzu bun , le pui la tren sa nu mai coste curierul

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google