Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

distributie corolla d4d 2L

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • distributie corolla d4d 2L

    cine imi poate spune va rog, cum se shimba distributia?

  • #2
    Ce motor? Ce an? Cati cai? Sunt motoare pe 2l d4d care au distributie pe curea si se schimba la 15.000 km sau 7 ani si mai sunt care au distributia pe lant si in situatia aia nu stiu cum sta treaba.

    Comment


    • #3
      2L din 2006 D4D 85KW si are curea. cand am cumparat masina in 2006 au spus ca distributia este pe lant. problema a aparut acum, la 360.000 km cand a murit motorul in mers. am constatat ca s-a rupt cureaua de distributie. habar nu aveam ca are curea. toti ziceau ca are distributia pe lant, inclusiv cei de la reprezentanta.

      Comment


      • #4
        Foarte neplacut incidentul, sunt sigur. Ce e remarcabil e ca a rezistat cureaua atat. Ei zic ca se schimba la 105.000 km sau 6 ani. Cu ce reprezentanta ai colaborat? Eventual trage-i putin de urechi ca sunt idioti. Sa iti repare motorul pe cheltuiala lor, cu toate ca e foarte delicat si e posibil sa nu il mai poata face 100%. Motorul cu distr pe lant are alt cod si 126 CP.

        Succes si tine-ne la curent!

        Comment


        • #5
          In 2006 s-a schimbat motorul 1cd in 1ad si 2ad. 1cd era pe curea iar cele doua sunt pe lant. Sunt diferente majore intre 1cd si 1ad/2ad. Nu cred ca cineva de la reprezentanta nu poate face diferenta intre cele doua: 1cd are capacul deasupra motorului prins in piulite..celelalte foua nu. 1cd are capa de plastic la distributie, celelalte doua din aluminiu. De fapt asa iti poti da seama la orice motor toyota daca are lant sau curea: cele cu lant au distributia acoperita cu capac metalic. Al tau are capac de plastic deci pe curea. Inca o data spun ca ma indoiesc ca un mecanic de la reprezentanta sa fi vazut motorul si sa spuna ca este pe lant... insa daca a facut-o inseamna ca este un dobitoc. Ps: cu ocazia repararii motorului poate vei gasi si senzorul de viteza pe cv.

          Comment


          • #6
            Tie nu cumva ti s-a rupt cureaua de accesorii.
            Daca ti s-a rupt curea ua de distributie in mers, la revedere motor.
            Zine si noua codul motorului din cartea masinii, ca stim exact ce si cum.

            Comment


            • #7
              Originally posted by kretzu77 View Post
              Tie nu cumva ti s-a rupt cureaua de accesorii.
              daca se rupe cureaua de acesorii nu se opreste motorul; in cazul de fata motorul s-a oprit => s-a rupt cea de distributie
              corolla 2008 1.6 dual vvt-i

              Comment


              • #8
                In cazul asta tu nu trebuie sa stii cum se schimba distributia, ci cum se schimba motorul din pacate (sau componentele lui afectate).

                Comment


                • #9
                  deci: la reprezentanta au spus ca motorul s-a oprit pentru ca senzorul de la axa cu came este "dus". am ajuns acasa si mi-am bagat nasul. am dat jos capacele (care sunt de plastic) si am gasit cureaua rupta. intors la reprezentanta, dupa un schimb de cuvinte "meseriasul de acolo" a incercat sa ma convinga ca ce tineam in mana nu este curea de distributie si ca motorul are la distributie lant. in fine....in regim propiu am inceput "lucrarea" si in cel mult doua zile termin de ansamblat si montat motorul. cat despre senzorul de viteza..... raspunsul lor este "inca nu a venit piesa"

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                  Politica de Securitate Google