Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Lumini la picioare in fata si pe usi

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Lumini la picioare in fata si pe usi

    salut, sa explic titlul, eu doresc sami pun lumini(LED) care se aprind la picioare in fata, dar si pe usi (cum are audi a6, bmw etc). Problema este urmatoarea: Unde este mai bine sa pun senzorul care detecteaza ca deschid usa la pasagerul din dreapta sau de la conducator ce actioneaza aprinderea lenta a luminilor?.
    Senzorul reprezinta un buton care in momentul in care nu este apasat acesta da curent catre circuit ce implementeaza aprinderea lenta a ledurilor.
    Mentionez ca sunt 2 circuite,construite de mine, un circuit ptr usa din stanga pe fata iar celalt pentru usa din dreapta fata.
    A mai facut cineva asa ceva cu led-uri? Poate sa-mi arate sau sa explice cum s-a gandit sa le monteze sau ce fel de circuit a avut?

  • #2
    Daca postarea mai este de actualitate va pot ajuta eu ..

    Comment


    • #3
      Da, postarea inca este valabila. As vrea sa stiu cum ai facut, si niste poze daca se poate ca sa stiu cam cum arata masina cu luminile ce bat in jos la usi

      Comment


      • #4
        Tu de fapt ce doresti ? vrei sa ramana aprinse atat timp cat conduci, ori doresti sa se aprinda asemeni plafonierei si apoi sa se stingă ? In primul caz poti lua tensiune de la bricheta si vor sta aprinse tot timpul cat ai cheia in contact, in cel de-al doilea caz, poti lua semnal/tensiune de la plafoniera si se vor aprinde si inchide odata cu plafonierele, ceea ce e destul de simplu de facut si nu implica inginerii, decat lampile respective.

        Comment


        • #5
          Achizitionezi de la mag de specialitate banda leduri .uite un link http://www.google.ro/search?q=banda+...w=1280&bih=875 sper sa nu se considere reclama .aceasta banda se vinde la metru dar se poate taia din 3 in 3 leduri ... lipesti unde doresti si ce culori doresti sa fie iar + il iei de la plafoniera temporizata (daca nu ai plafoniera temporizata iti trebuie un circuit electronic de temporizare )atentie f mare pe unde vii cu + sa nu dea la masa deoarece mai faci si alte belele
          Daca ai nelamuriri posteaza si se rezolva ...succes...
          am trimis un mp...
          Last edited by Vali 40; 06-01-2013, 15:13 PM. Reason: adaugat text

          Comment


          • #6
            Daca ai bani si vrei sa scapi de ei, poti cumpara sistemul gata gandit de altii, sigur are si schema de montaj inclusa. http://www.accesorii-toyota.ro/shop?...&limitstart=20

            Comment


            • #7
              Nu e nevoie sa cumpar, am gasit si mi-am facut singur circuitul etc, cand o sa am timp, o sa-l montez pe masina si voi face si un nou post cu proiectul meu

              Comment


              • #8
                M-am uitat pe site-ul pe care mi l-ai pus aici si de gasit am gasit dar numai ca ma costa in jur de 550 lei pentru niste leduri tranzistoare condesatoare si fire )))))) eu cu 30 lei mi-am facut un sistem de aprindere treptata a unor led-uri in moment ce deschid usa )) 550 lei )) sincer m-a cam amuzat pretul acesta

                Comment


                • #9
                  La tine plafoniera nu are sistem de intarziere a luminii ??

                  Comment


                  • #10
                    Are, dar nu este bun, dureaza prea mult pana cand se sting luminile din plafoniera, si mai este si faptul ca mie nu imi place sa tin becul de la plafoniera pe "door" eu intodeauna il tin inchis

                    Comment


                    • #11
                      Vezi ca se poate modifica timpul de temporizare al plafonierei si ca sa faci treaba buna eu recomand si un releu pe semnalul de la plafoniera, asta daca pui mai multe luminite. Oricum, te-ai amuzat tu insa eu as merge pe sistemul lor, asta daca nu m-ar durea buzunarul si daca nu ar fi asa scumpi cum sunt ei.

                      Comment


                      • #12
                        Bineinteles ca si eu as fi preferat sa cumpar, dar 550 lei e prea mult. Timpul de temporizare al plafonierei cum il pot modifica ?!

                        Comment


                        • #13
                          Am si eu o intrebare, daca tot ti-au placut asa mult lampile la audi a6, bmw etc, de ce nu-ti faci rost de ele de la dezmembrari si le adaptezi la yaris, le legi de la contactorul de la usa soferului dar cu o dioda 1N....., si iti rezolvi problema. :-)

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                          Politica de Securitate Google