Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Schimbare alternator Toyota Avensis curea alternator si role gidare si tensionare,

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Schimbare alternator Toyota Avensis curea alternator si role gidare si tensionare,

    Am avut probleme cu alterantorul: a cazut puntea de diode si regulatorul de tensiune (cost 100 puntea +150 regulatorul + manopera 150, total 400 si nu era garantat ca dupa inlocuire rezista) iar pentru demontarea alterantorului si constatarea defectului a fost necesara o operatie destul de complicata deoarece se demonteza complet planetara din stanga si suport motor. (vezi foto atasate)
    Am ales in final inlocuirea alterantorului cu unul denso DAN 938 identic cu cel demnontat cost 932 lei. Mentionez ca alternatorul Toyota original dar tot Denso costa 2800 cu piesa la schimb - excrocherie pe fata lume lume...
    In final am schimbat:
    - alternator Denso DAN 938 - cost 932 lei (cod OE 27060-0G011)
    - cureaua transmisie caneluri - Conti 7PK2000 pt avensis combi T25 - cost 93 lei (Cod OE 90916-W2010) - schimb recomandat de Toyota la 90.000 km
    - rola tensionare BTA E22004BTA - cost 43 lei (coduri echivalente: Gates T38435, SKF VKM61016 sau OE 16620-0R010)
    (am schimbat numai rola de ghidare daca schimbam intinzatorul acesta costa 497 lei - cod INA 534017410) ATENTIE UNEORI VINE NUMAI INTINZATORUL si SE POATE COMANADA ROLA DE GHIDARE IN LOCUL ROLEI DE INTINDERE deoarece se potriveste perfect. Eu am constatat ca mai fusese facut un schimb de Toyota la fel dar eu nu am stiut! decat dupa ce am masurat rolelel! acum la al doile schimB
    - rola gidare BTA E22005BTA - cost 70 lei (coduri echivalente: Gates T36379, SKf VKM 61017, OE 16603-0R010)
    De fapt aceste doua role sunt aproape identice avand o diferenta foarte mica de 1 mm la grosimea suprafetei de rulare, in schimb in diametru sunt identice. In concluzie se pot comanda ambele role identice, adica cea de ghidare o inlocuieste cu succes pe cea de intindere deoarece este mai ieftina!
    MENTIONEZ: Nu a fost nevoie sa fie schimbata pompa de apa daca nu curge, dar poate fi schimbata cu o pompa de apa AIRTEX 1750 cost 148 lei (Cod OE 16100-09340)
    Cost manopera 250 lei in service autorizat Hyundai-Toyota cu garantie la Alternator 18 luni.
    Mentionez ca piesele au fost procurate de la terti-furnizori si de pe internet.
    TOTAL COST: 315 euro - 1388 lei / 4,4 lei curs euro la 20 12.2013
    Attached Files

  • #2
    din cate stiu se puteau schimba numai rulmentii de la rolele pe care le-ai schimbat tu.dupa cum se vede te-a ajuns mai ieftin asa

    Comment


    • #3
      ma refer la rolele de la transmisie nu distributie

      Comment


      • #4
        cati km ai la bord?

        Comment


        • #5
          Originally posted by jus View Post
          din cate stiu se puteau schimba numai rulmentii de la rolele pe care le-ai schimbat tu.dupa cum se vede te-a ajuns mai ieftin asa
          Da se schimba numai rolele una se numeste rola de intindere sau tensionare si este rola ce vine pe intinzator si cealalta se numeste rola de ghidare

          Comment


          • #6
            sa ne spui la cea care ai potrivit-o daca sunt probleme ca as dori sa le schimb si eu.eu vroim sa schimb rulmentii de la rolele alea cum a facut cineva care e pe forum si a dat codurile de la rulmenti.un an nou fericit si lipsit de evenimente

            Comment


            • #7
              ne poti spune ce motor ai pe masina?
              e cumva 2.0 d4d pana in 2006?

              Comment


              • #8
                Schimbul de alternator cu cele doua role sa facut la Toyota Avensis Wagon, T25, 2006, Motor 2.2 DCAT, D4D,177 Cp.
                VA doresc un an 2014 mai bun!

                Comment


                • #9
                  multumim de informatie.deci eu trebuie sa le dau jos sa le masor deoarece am 2.0 d4d 85 kw si stiu daca se si potrivesc cu cele pe care l-ai schimbat tu.oricum ori role ori rulmentii de la ele am sa schimb si eu odata cu distributia.un an nou cat mai fericit si plin de sanatate si fara eveminente in trafic.

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                  Politica de Securitate Google