Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Jante tabla Avensis 2007

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    [QUOTE=mytel;37854][QUOTE=mef;37853

    Nu stiam ca nu merg suruburile de la celelalte...trebuie sa caut la un magazin auto atunci...merci de informatie!


    Merg fara probleme si piulitele originale dar sunt inestetice si de aceea trebuie cumparate un set de capace la roti. Eu am cumparat piulite patr. jantele de tabla dar pana la urma am constatat ca se infileteaza de mai multe ori cele ptr. jantele de aliaj decat astea after-market (nu stiu de ce) . In concluzie scoate saibele la piulitele originale (sa nu zbarnaie la gropi) si nu mai da banii pe alt set special ptr. cele de tabla.[/QUOTE]
    Multumesc pt raspuns!
    ----------------------
    Avensis 2007 1.8 VVT-I

    Comment


    • #17
      Mno, daca ziceti voi ca merg (desi mie nu-mi par la fel, cel putin conul din "botul" piulitei, care se ocupa de centrare) ce pot sa zic, 60 ron e o gramada de bani, cand vine vorba de siguranta.
      Btw, astea sunt cele pentru jante de tabla, nu cele la 20 ron: http://www.piesedeauto.ro/piulita_ro...554.html#focus

      Legat de jante, daca e sa le iei pe cele de la firma locala, ia cu ET42, ies in afara 3mm fata de cele originale (n-ar trebui sa fie probleme la aripi insa verifica sa fii 100% sigur) si mai castigi ceva (foarte putin) la capitolul stabilitate.
      Cele cu ET 50 iti baga rotile in interior 5mm, micsorand ecartamentul masinii cu 1 cm. Mai bine castigi decat sa pierzi, plus ca abaterea de 3mm e mai mica decat 5mm.
      Last edited by closchkutza; 10-14-2014, 20:27 PM.

      Comment


      • #18
        De asemenea, sa ai grija ca diametru de centrare(gaura centrala) sa fie 54mm.

        Comment


        • #19
          @closchkutza
          M-am speriat cand am vazut pretul de 20 ron crezand ca e pe bucata...insemna 400 ron...sunt noob...stiu....

          Apropo, la link-ul pe care mi l-ai dat zice ca ar fi necesare 16...astia au calculat la 4 prezoane deci e gresita informatia...

          Am sa iti ascult sfatul si iau cu ET42.
          Last edited by mef; 10-15-2014, 07:15 AM.
          ----------------------
          Avensis 2007 1.8 VVT-I

          Comment


          • #20
            Pai pretul celor puse de tine este 20 Ron/bucata = > 400 ron tot setul (nu vrei sa stii cat costa la reprezentanta 1 bucata). Pe de alta parte, nu este un reper pe care sa-l schimbi la 2-3 ani, teoretic este life-time.
            Oricum, tie nu-ti trebuie cele de 20 ron (de alea ai deja), iti trebuie celelalte, de ~3 ron bucata. Da, apare aiurea pe site (necesar - 16 bucati) insa la "Unitate de impachetare" apare nr. corect: 20 bucati, cate ai tu nevoie. Ca sa fie treaba clara, cand faci comanda suna-i si fa-o la telefon.

            Comment


            • #21
              Originally posted by mef View Post
              Apropo, la link-ul pe care mi l-ai dat zice ca ar fi necesare 16...astia au calculat la 4 prezoane deci e gresita informatia...
              Daca folosesti si antifurturi, ies la numar, 16 + 4 piulite antifurt = nu ramai cu masina pe butuci (sau sticle de lapte cum era pe timpul lu' Ceasca)

              Comment


              • #22
                Am reusit, arata ca dracu cu suruburi galbene:

                ----------------------
                Avensis 2007 1.8 VVT-I

                Comment


                • #23
                  Salutare.
                  Pana la urma ce jante ai luat? Ce specificatii?
                  Si va rog sa-mi spuneti daca la avensis din 2005 merg aceleasi jante...R16

                  Multumesc anticipat, Razvan.

                  Comment


                  • #24
                    Scuze ca reinvii un topic vechi, dar mi se pare cel mai la obiect pt intrebarea mea: pe jantele originale de aliaj de Avensis, de 16'', a pus cineva anvelope mai late? Am posibilitatea de a monta 215/50/R16 in loc de 205/55/R16, si as vrea sa stiu daca merita efortul (primesc gratuit anvelopele)

                    Comment


                    • #25
                      Jante de tabla la dezmembrări de golf 4 ajung cam 50ron bucata. Merg foarte bine și fără inel de centrare

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                      Politica de Securitate Google