Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Achizitionare Rav4

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Achizitionare Rav4

    Buna ziua
    As dori sa achizitionez o toyota Rav4, din 2007, motor 2.2, 100kw, in jur de 100000 Km. Rugamintea este daca puteti sa ma ajutati cu niste informatii legate de ce ar trebui sa verific, se pot verifica kilometrii, etc. Sunt indecis RAV4 vs Hyundai SANTA FE.
    Multumesc

  • #2
    Calitativ, RAV-ul este net superior fata de SantaFe... Cat despre diesel, eu recomand benzina pentru Romania, datorita calitatii indoielnice a combustibilului diesel...

    Comment


    • #3
      Originally posted by vvti View Post
      Calitativ, RAV-ul este net superior fata de SantaFe... Cat despre diesel, eu recomand benzina pentru Romania, datorita calitatii indoielnice a combustibilului diesel...
      Multumesc de raspuns, dar prefer diesel datorita consumului. Banuiesc ca motoarele toyota nu pica precum cele de Renault. Si intrebarea ar fi, ce pica cel mai des la ele?

      Comment


      • #4
        Si inca o intrebare, motorul de 100KW nu e cam slabut pentru un 4X4.

        Comment


        • #5
          Originally posted by arttopo View Post
          Si inca o intrebare, motorul de 100KW nu e cam slabut pentru un 4X4.
          motorul nu este slabut pentru un suv... adica asta nu este o masina speciala pentru off road. Masina se comporta bine pe sosea dar si pe teren mai putin accidentat.
          In functie de utilizator poate pica volanta, pompa de injectie, injectoarele sau rampa... dar poate pica si garnitura de chiulasa, chiulasa sau blocul motor! Nu se intampla des dar se poate intampla.
          Santa fe este o masina destul de fiabila dar mai proasta decat rav-ul pe off road. La fel ca si la rav poate pica partea de injectie si volanta. Avand mai multa electronica decat ravul are si mai multe probleme pe aceasta parte!
          Confortul din santa fe este un pic superior celui din rav.
          Depinde pentru ce iei aceasta masina, depinde de pretul fiecareia...
          Cat despre benzina si diesel... benzina este net superioara dieselului. Gandeste-te in cat timp recuperezi, din combustibil, pretul unei chiulase, al unei pompe de injectie sau al unei volante. Gandeste-te in cat timp recuperezi, din combustibil, diferenta initiala de pret intre motorizari!
          Exista avantaje si dezavantaje!
          Last edited by comentator; 02-04-2011, 15:00 PM.

          Comment


          • #6
            eu am varianta diesel de aproape 5 ani de zile si nu am avut prob majore. a trb sa schimb doar bateria care m-a lasat acum 2 luni. in rest numai de bine.
            dieselul trage mai bine decat benzina avand cuplul mai mare, fiind mai potrivit ptr un SUV. de asemenea valoarea de revanzare a unui diesel este mai mare decat al unui benzinar, lucru care trb luat de altfel in considerare.

            Comment


            • #7
              daca vrei sa faci si putin offroad, benzina este superioara din BIOS, ca sa zic asa. Datorita cuplului mai mic la turatii joase, nu are acea tendinta de a rupe aderenta instantaneu cum are dieselul. Cuplul mare la turatie joasa este un dezavantaj in offroad, RAV-ul neavand reductor ca si offroaderele adevarate cu motorizari diesel. Din proprie experienta pot sa-ti spun ca benzinarul pe zapada si pe gheata este de poveste, nu am avut nici o problema de rupere a aderentei. Cat despre consum, este ceva mai mare, dar vorba unui baiat de pe aici de pe forum, care mi-a zis si mie la fel, "ce coaie, n-ai bani de benzina?". Nu mai vorbesc despre sunetul motorului pe benzina. Ar trebui sa incerci si una si alta, macar sa vezi care ti se potriveste.

              Comment


              • #8
                Originally posted by razvan.albu View Post
                daca vrei sa faci si putin offroad, benzina este superioara din BIOS, ca sa zic asa. Datorita cuplului mai mic la turatii joase, nu are acea tendinta de a rupe aderenta instantaneu cum are dieselul. Cuplul mare la turatie joasa este un dezavantaj in offroad, RAV-ul neavand reductor ca si offroaderele adevarate cu motorizari diesel. Din proprie experienta pot sa-ti spun ca benzinarul pe zapada si pe gheata este de poveste, nu am avut nici o problema de rupere a aderentei. Cat despre consum, este ceva mai mare, dar vorba unui baiat de pe aici de pe forum, care mi-a zis si mie la fel, "ce coaie, n-ai bani de benzina?". Nu mai vorbesc despre sunetul motorului pe benzina. Ar trebui sa incerci si una si alta, macar sa vezi care ti se potriveste.
                O sa raman tot la diesel, in conditiile in care vreau masina pentru o siguranta mai mare decat asigura o berlina si o folosesc mixt oras si afara. Diferenta de consum diesel-benzina la un 4X4 fiind cam mare. Banuiesc ca motoarele toyota sunt destul de fiabile. Distributia este pe curea sau pe lant?

                Comment


                • #9
                  Originally posted by arttopo View Post
                  O sa raman tot la diesel, in conditiile in care vreau masina pentru o siguranta mai mare decat asigura o berlina si o folosesc mixt oras si afara. Diferenta de consum diesel-benzina la un 4X4 fiind cam mare. Banuiesc ca motoarele toyota sunt destul de fiabile. Distributia este pe curea sau pe lant?
                  Distributia este pe lant , toate motorele Toyota dupa 2006 sunt pe lant . Cat priveste hotararea de a cumpara diesel nu te contrazic dar te sfatuiesc sa ai mare grija de la ce statii pui motorina . In rest , probleme de rupere a aderentei nu vad cum sa ai deoarece sistemul TRC functioneaza ireprosabil ... Ca un ultim sfat , inainte de a da banii e bine sa mergi la o reprezentanta Toyota si sa faci o verificare a masinii , inclusiv tester . Iti recomand reprezentanta de la Pitesti , motivezi in fata vanzatorului ca vrei sa vezi cum se comporta masina la drum intins ... bafta la cumparare si sa ne spui despre masina ta !

                  Comment


                  • #10
                    De ce nu te uiti si la Subaru Forester ? Mie unul mi se pare peste Rav4 sau SantaFe atat la posibilitati off road, cat si la performante on road.
                    Ai uitat sa ne spui ce te intereseaza la masina.
                    Last edited by OvidiuH; 02-07-2011, 08:02 AM.
                    BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
                    Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
                    Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by OvidiuH View Post
                      De ce nu te uiti si la Subaru Forester ? Mie unul mi se pare peste Rav4 sau SantaFe atat la posibilitati off road, cat si la performante on road.
                      Ai uitat sa ne spui ce te intereseaza la masina.
                      Masina o iau ca si masina de familie, nu cred ca o sa o folosesc off road mai deloc, iar subaru nu imi place. In privinta testului nu o iau fara test Toyota, nu cred ca o sa mearga cineva pana la Pitesti dar o sa ma duc in Bucuresti. Un service toyota in Bucuresti?
                      Last edited by arttopo; 02-07-2011, 08:59 AM.

                      Comment


                      • #12
                        In Bucuresti bine ar fi sa mergi la GTC Auto. Nu-ti recomand reprezentantele oficiale de aici.
                        BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
                        Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
                        Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by OvidiuH View Post
                          In Bucuresti bine ar fi sa mergi la GTC Auto. Nu-ti recomand reprezentantele oficiale de aici.
                          Ok. Mersi de informatie. Se pot verifica si Km daca sunt reali?

                          Comment


                          • #14
                            Nu stiu sa-ti spun asta, insa cu un telefon cred ca te lamuresc ei.
                            BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
                            Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
                            Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by arttopo View Post
                              Ok. Mersi de informatie. Se pot verifica si Km daca sunt reali?
                              Te zgarcesti la 25 litri de motorina ? Ovidiu ti-a spus voalat ca in Bucuresti nu e de mers ... faci cum vrei dar nu te mai vaieta dupa aceea ... NU INTELEGI CA SUNT REPREZENTANTE TOYOTA CARE TREBUIESC OCOLITE ???? Poate ai sa intelegi ce vrem sa spunem dupa ce vei fi in grupul nostru .... treaba ta , sunt banii tai ...

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google