Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Cruise control e-15 mmt.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cruise control e-15 mmt.

    Pentru trasee lungi am fost interesat de instalarea optiunii de cruise control pentru Corolla mea, am cautat pe net, diferiti producatori aveau pretuir intre 400 si 990 euro..am dat peste un forum "ru" unde spunea frumos ca optiunea e deja oferita pentru e15 doar trebuie instalat stick-ul original al producatorului.
    Am cautat pe e-bay, am gasit si comandat produsul (approx 38$_cu transport , am instalat stickul pe volan in cam 10 minute si ...drive test.

    Merge,
    Am intrebat la service Toyota la Bacau...visul lor era cam asa,,,100Eu....schimbare calculator...etc. Rusinica,amatorii 1 service 0


    Multumesc TOYOTA si proprietarilor Toyota care impartasesc experientza lor.

  • #2
    Foarte tare....cred ca acesta chestie merge la mai multe modele...
    Titi Aur: "daca esti pilot de raliuri si nu atingi limitele masinii in cadrul unei curse, esti un pilot prost; dar daca conduci pe drumuri publice si atingi limitele masinii, atunci esti un sofer prost".

    Comment


    • #3
      Originally posted by misuro View Post
      Pentru trasee lungi am fost interesat de instalarea optiunii de cruise control pentru Corolla mea, am cautat pe net, diferiti producatori aveau pretuir intre 400 si 990 euro..am dat peste un forum "ru" unde spunea frumos ca optiunea e deja oferita pentru e15 doar trebuie instalat stick-ul original al producatorului.
      Am cautat pe e-bay, am gasit si comandat produsul (approx 38$_cu transport , am instalat stickul pe volan in cam 10 minute si ...drive test.

      Merge,
      Am intrebat la service Toyota la Bacau...visul lor era cam asa,,,100Eu....schimbare calculator...etc. Rusinica,amatorii 1 service 0


      Multumesc TOYOTA si proprietarilor Toyota care impartasesc experientza lor.
      Posesorii de motoare 1,4 diesel sau 1,4 benzina sa nu ia acest sfat de bun. Celelalte motorizari au tot ceea ce le trebuie pentru cruise control cu exceptia acelei manete!

      Comment


      • #4
        pt 1.4 D si benzina exista confortauto care pune asa ceva pt ~900-1000 lei. tot e mai eftin

        Comment


        • #5
          Originally posted by zeus View Post
          pt 1.4 D si benzina exista confortauto care pune asa ceva pt ~900-1000 lei. tot e mai eftin
          zeus, motorul 1,4 benzina de pe corola are cablu de acceleratie...nu vad cum ai putea sa ii pui cruise control! Dar nu vreau sa te contrazic!

          Comment


          • #6
            merge 10000 %... honda Accord typeS are acc pe cablu din fabrica si vine si cu CC .. CC o fost inventat inainte de aparatia DBW .

            Comment


            • #7
              Originally posted by zeus View Post
              merge 10000 %... honda Accord typeS are acc pe cablu din fabrica si vine si cu CC .. CC o fost inventat inainte de aparatia DBW .
              ai dreptate ca exista astfel de sisteme dar nu am vazut niciodata cum este cel de pe honda. stiu ca exista astfel de sisteme controlate prin vacuum dar am inteles ca nu sunt foarte eficiente la sarcini diferite: adica deal/vale. la deal motorul da sa moara in timp ce la vale se cam accelereaza. Nu stiu mai multe deci nu te contrazic!

              Comment


              • #8
                o sa cer niste date de la amic si o sa zic , apropo de CC . un coleg de munca care este in Belgia si-a montat ieri pe un ave 1,8 T25 sistemul de CC de la cei mentionati mai sus si ii merge perfect. aviz amatorilor. sistemul luat de la ei acum 2 sapt si montajul acolo in Belgia.

                Comment


                • #9
                  nu stiu sigur pe ce modele merge, important ca rezolvarea e simpla, dati mesaj privat sau yahoo mail pe misuro si trimit procedura, care nu e mare lucru, o zi buna.

                  Comment


                  • #10
                    cruise control

                    am atasat documentul cu detaliile de instalare cruise control pe Corolla, celor care le va fi de folos....
                    Attached Files

                    Comment


                    • #11
                      merge si pe corolla e15 1.6 dual vvt-i?

                      Comment


                      • #12
                        iata ca se poate!

                        Salut la toata lumea!
                        Sunt mai nou pe acest forum pentru ca acum mi-am achizitionat o Toyota Corolla 2016 - 1.6 MT Valvematic - varianta Luna si am sa incerc sa fiu cat mai "tehnic" si la obiect asa cum am fost si pe vechiul forum "loganclub.ro", unde ma gasiti cu acelasi id - oake10.

                        Dupa ce m-am documentat putin pe forum-uri dar si urmarind cateva tutoriale video am ajuns la concluzia ca se poate monta acea maneta de cruise control si pe aceasta versiune, asa ca am comandat-o de pe ebay (aveti grija ca merge pana la modelele din 2017), cititi cu putina atentie daca modelul vostru se incadreaza in descrierea tehnica, eu am comnadat-o pe asta care chiar functioneaza:

                        https://www.ebay.com/itm/323049967799

                        Dupa ce a venit kit-ul de instalare am procedat ca in tutorialul foto de aici:

                        http://www.paulstravelpictures.com/2014-2018-Toyota-Corolla-Cruise-Control-Stalk-Installation-Guide/2014-2018-Toyota-Corolla-Cruise-Control-Stalk-Installation-Guide-001.html

                        sau puteti urmari urmatoarele videotutoriale:

                        https://www.youtube.com/watch?v=vLyRH5eSpps

                        sau aici pentru masinile mai noi cum este a mea cu alta prindere la airbag:

                        https://www.youtube.com/watch?v=ogvsZWXpbnI

                        In final toata operatiunea dureaza aprox. 20 minute, partea cea mai grea este scoaterea airbag-ului la care va sfatuiesc sa folositi o surubelnita dreapta si putin mai lunga cu care sa impingeti cu putere acele tije si in acelasi timp sa trageti putin de airbag, restul este plug&play, la modelul meu totul era precablat, mufa era deja acolo...

                        Pun si cateva foto pe care le-am facut in timp ce lucram, oricum va stau la dispozitie cu alte lamuriri.
                        De ce am facut asta? Pentru ca la service Toyota mi s-a spus ca nu se poate, in Franta la service mi s-a spus ca se poate dar ma costa 640 de euro si nu mai devreme de o luna, acum trageti si voi concluziile cand totul costa 20USD cu transport cu tot!
                        Attached Files

                        Comment


                        • #13
                          merge si pe o corolla din 2017 ce spui tu acolo?
                          Toyota Corolla 1.6 Luna Black Beauty

                          Comment


                          • #14
                            Nu cred ca merge pe Corolla 2017, daca citesti cu atentie la descrierea de pe ebay a manetei spune ca nu merge pe masinile din 2017, in rest cred ca merge pe toate tipurile de Toyota pana in 2017, sunt explicatii aici:

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by oake10 View Post
                              Nu cred ca merge pe Corolla 2017, daca citesti cu atentie la descrierea de pe ebay a manetei spune ca nu merge pe masinile din 2017, in rest cred ca merge pe toate tipurile de Toyota pana in 2017, sunt explicatii aici:

                              https://www.ebay.com/itm/323049967799
                              Merci de răspuns. Vroiam și eu sa comand dar mai aștept pana p sa se poată și pe mașina mea pana atunci merg la revizie luni.
                              Toyota Corolla 1.6 Luna Black Beauty

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google