Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

HELP achizitie Yaris 1.0

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • HELP achizitie Yaris 1.0

    Hello tuturor, my name is Oraan (nu e gluma, am si blog, www.oraan.ro, pentru cine vrea mai multe detalii despre mine... si nu, nu incerc sa fac reclama blogului).

    Am nevoie de sfaturi din partea posesorilor de Yaris pentru ca urmeaza sa devin un membru al acestei sub-specii de urbana draguta si foarte utila, care se numeste Toyota Yaris. Sincer, e cea mai buna varianta de masina de oras cu motor mic pe care o agreez atat eu, cat mai ales sotia (right, va fi masina sotiei...).

    Asadar, dupa ce am parcurs cateva zile mai multe discutii referitoare la Yaris (a doua generatie), in special tinand de motorul mic pe benzina, am facut si un mic research pe site-urile de anunturi cu masini din RO. Si am gasit nu chiar putine variante la maximum 4.000 de euro, fiecare cu semnele de intrebare si neincredere de cuviinta.

    Iar aici intervine marinimia voastra in a ma ajuta cu pareri, sfaturi, opinii referitor la aceste propuneri (din nou, sper ca nu e o problema din partea adminilor sau moderatorilor daca pun linkuri spre anunturi...).

    Asadar, iata masinutele:

    1. http://www.tocmai.ro/toyota-yaris-2006-16747800.html
    - omul spune ca masina a fost condusa doar de sotie, ca i-ar fi vopsit bara spate, dar ca nu a avut niciun accident major, e in conditii bune, etc
    - din cate se vede, mai are si alte anunturi de masini, deci probabil se ocupa de vandut masini (samsar sau masinile prietenilor, ma rog...)
    - sincer, mi se pare prea putin rulata si prea dotata pentru pretul afisat (care se negociaza fara sa fi intrebat eu...)
    - am dubii, recunosc, desi se poate si sa fie vreo oferta foarte buna

    2. http://olx.ro/oferta/toyota-yaris-ID...tml#d34d4f9e0c
    - masina detinuta de o femeie si vanduta de partenerul ei de viata pe motiv ca vine bebe (just, masina are doar doua usi)
    - ca istoric, masina ar fi fost implicata intr-un accident de precedenta proprietara din CT (fata si spate, clasicul sandwich la semafor...), deci e reparata, nu stiu cat de bine sau prost ori cat de grav a fost afectata

    3. http://www.tocmai.ro/toyota-yaris-2006-18446541.html
    - masina sotiei unui doctor veterinar din cluj (care, dupa service-ul oficial Toyota, a intretinut-o la service-ul fratelui), cumparata de noua de la dealerul din CJ
    - omul recunoaste ca are zgarieturi (femeie in oras, we know the drill, fara a fi misogin, ca doar si eu sunt insurat) plus ca trebuie sa ii schimbe placutele de frana pe fata
    - nu stie ce s-a facut in service (l-am intrebat daca s-a schimbat lantul de distributie, nu stie), dar nu e dispus sa o vanda cu 3.500, de exemplu, pt ca prefera sa o tina decat sa o dea cu bani prea putini - nu are nevoie neaparata de bani, ci vrea sa schimbe masina pe ceva mai mare, o Octavia dupa 2011
    - data fiind configuratia Clujului, cu destule urcusuri si coborasuri, nu ma mira discurile de frana, am insa rezerve in privinta ambreiajului si a solicitarii motorasului (totusi, are doar 3 cilindri, e "firav" ca si cuplu maxim...)

    4. http://www.autovit.ro/toyota-yaris-C34375084.html
    - fiind duminica, nu mi-a raspuns nimeni la telefon, sunt foarte curios de ce a fost vopsita masina (sotiei ii place galbenul asta, dar eu sunt sigur ca nu e nuanta oficiala...)
    - daca ma gandesc si la adaosul pe care si-l pune un dealer, mi-e ca a trecut prin vreun accident, dar trebuie sa aflu genul asta de informatii

    Cam atat la capitolul oferte la care m-as baga.
    In teorie, ma consider capabil sa fac singur o alegere.
    In practica, insa, experienta personala a voastra, a posesorilor unui model de acest fel, consider ca e inestimabila (mai ales ca, na, sa o spunem pe sleau, e si gratis - desi sunt dispus sa impart adalmasul dupa cumparare )

    Inca o chestie: am decis ca merita mai mult aceasta generatie a doua decat prima, cu facelift, pe motiv de spatiu mai inteligent folosit, siguranta crescuta si tehnologie mai evoluata (sper ca nu problematica), plus vechime usor mai mica. Ma contraziceti?
    Si inca o chestie, importanta: prefer motorul de 1.0 litri in fata celui de 1.3 litri (da, stiu, mai echilibrat si mai performant) pentru ca ma astept la un consum mai redus in regim urban, condus lent spre mediu (ma rog, nu am nevasta piloata, dar nici melc). Ce spune experienta voastra in trafic de Bucuresti, gresesc in aceasta privinta cu micul 1.0?

    Ok, cam atat (stiu, cam mult...), apreciez orice informatie si sfat considerati oportun pentru a ma ajuta sa fac o alegere pe care sa nu o regret.

    Multumesc pentru atentie

  • #2
    Aia galbena a fost taxiu si are kilometrajul dat peste cap.
    Cea de la Cluj chiar daca a condus-o doamna si chiar daca a tocit ambreiajul si placutele (pe dealuri nu de la viteza), cel putin stii ca nu i-a dat in gusa si nu a prajit motorul. E buna.
    Aia alba este cam scumpa pentru o reparata fata/spate si in plus ... o vinde partenerul ei, hmmm.. sa nu fie geambas ... no good, sincer, pute
    Aia rosie este intradevar prea buna la pret ca sa fie adevarat, acum ..poti merge pana acolo si sa vezi cum sta treaba sau daca are actele pe numele lui (un pic curios).
    Mergand prin eliminare ...ramane a lu' doctorita. Oricum este un ghici total masina luata de pe siteuri, sincer. Bafta maxima !

    Comment


    • #3
      salut,

      eu zic sa scapi de prejudcati de genul oras cu deal cu vale , ca poti sa intalnesti si o maicuta care vinde o masina si te bazezi ca a mers cu voia Domnului dar ea are km dati in spate.

      Pana la urma daca are 70-90k de km e cam normal sa fie cu discuri sau placute duse. Lantul se schimba pe la 180 k deci nu cred ca e cazul sa iti faci griji. ca are zgarieturi ...la naiba nu a stat in garaj , si daca o tii invelita, trece un bou pe langa tine si te zgarie, se repara, chiar si o bara daca a fost inlocuita in urma unui incident minor nu e problema, putea sa fi crapat , plasitc fiind. Important sa fie blocul motor bun, sa nu aiba incidente majora la structura, airbag sarit si nereparat, ambreiajul sa mai duca macar 15-20k km. Din cele expuse de tine nu asa alege nici una , mai cauta, mai ai rabdare.

      Si eu i-am luat sotiei un yaris, am dat 4100 de euro din 2007 cu 42000 km la bord. Intre timp i-am schimbat bara fata pe casco pt ca plesnise plasticul la deschidere capota iar bara spate la fel am vopsit-o pe casco din cauza unei zgarieturi provicate de un sofer.

      Ce vrei tu , ca model , e o masina simpla , prea multe nu are ce sa se strice la ea decat daca a fost prost intretinuta. Evita samsarii, yaris este msina de flota pt coca cola si de regula sunt albe sau rosii. in rest multe sunt vandute de propietari direct si cred ca ai face o alegere mai buna pt ca cine a dat 8-11k euro pe masina in 2006-2007 a cam avut grija de ea. ti-as fi vandut-o pe a mea dar acum ca i-am schimbat ambreiajul am prins tare drag de ea

      Nu te grabi
      Last edited by enopul; 09-29-2014, 07:14 AM.

      Comment


      • #4
        tnx, ToyYaris

        Cam la fel ma gandesc si eu, cea de la Cluj pare cea mai apetisanta.
        (aia galbena tare cred ca a fost masina de la Ecowash...)

        Mno, in privinta ghici-ului, io sper ca, daca tot nu joc la loto, imi rezerv norocul pentru chestii din astea

        multam fain de raspuns

        Comment


        • #5
          Salut, enopul

          Nu pot scapa de asemenea prejudecati, deoarece, dpdv tehnic, la deal-vale un astfel de motoras cu transmisia aferenta se uzeaza mai drastic decat in cazul bucurestiului, de pilda. De aceea am intrebat de lantul de distributie, daca a fost schimbat sau daca a avut probleme cu motorul masinuta.

          Cu rabdarea, mai greu, situatia e de asa natura ca nu prea pot astepta. Evident, nu sunt nici de principiul sa ma arunc cu capul inainte Vreau sa fac o alegere inteligenta, cat se poate.

          multam fain de raspuns, keep in touch

          Comment


          • #6
            Sotia mea are exact masina pe care tu o vrei. Nu nu o vinde . Ce vreau sa iti spun este ca in rimele 6 luni masina a fost la mine , ea era acasa in post natal si pe principiul sa nu o lasam in fata blocului o foloseam alternativ cu a mea. Motorul este mic , cuplu mic dar sa nu uitam ca are 1000 de kg, atat, e mai sprintena decat te astepti, si crede-ma nu depune prea mult efort nici la deal nic la vale . Distributia pe lant totusi nu se impiedica de un oras fie el si Cluj cu deal vale cum zici si nu cred ca e cazul de trecut pe lista problemelor insa fiind a unei doamne inainte, da, cam trebuie sa vezi ce e cu ambreiajul . Dar cu 1000-max 1500 ron ai rezolvat problema, nu e chair capat de tara. Daca tu esti obisnuit cu diesel ti se va parea ciudat pt ca urca in ture rapid si acolo ii place sau daca esti obienuit cu benzina dar 4 cilindri , vei fi surprins. Te asigur ca la relanti va tremura usor, boala de 3 cilindri, te asigur ca pana in 60 km /h este foarte sprintena apoi mai lenesa dar sa nu uitam ca scopul ei este orasul nu autostrada nu off road .

            E ok a doctoritei , cel putin din ce ai prezentat tu e cea mai ok . Oricum alegerea e a ta sau a sotiei, ea sa o simta bine si sa se simta bine la volan. Te asigur ca intretinerea e ffff ieftina .

            Succes in achizitie.


            PS: CE SA UZEZE LA MOTOR CA E CEL MAI SIMPLU MOTOR DE LA DACIA 1300 INCOACE . Ulei si filtre la timp restul e poveste
            Last edited by enopul; 09-29-2014, 12:17 PM.

            Comment


            • #7
              Imi expun si eu o parere .am masina de serviciu un Yaris 1.4 D iar masinuta are peste 250.000km si ma impac f bine cu ea, are putere este rapida ,consuma putin .pe european E85, imi ia 3.9-4.1 /%, am mers si cu yaris de 1 dar nu se compara cu 1.4 din toate punctele de vedere .
              Acum caut un Yaris 1.4( pentru mine ) mai proaspata ,cu km mai putini dar am dat numai facaturi .am gasit una dar tine la pret si nu am mai mult de max 4000 euro

              Comment

              Working...
              X
              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
              Politica de Securitate Google