Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Consum Aygo

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Consum Aygo

    performante 10 (o persoana), hai 7.5 cu 2 persoane, si nu inteleg de ce are 4 locuri, eu merg majoritatea timpului singur deci pt mine nu exista masina mai buna , dar....fameleonul creste (speram) deci incep sa-mi pun intrebari. cu alte cuvinte, daca-l conduci singur sincer e mai bun ca orice corolla, si auris, daca mai e cineva cu tine deja incepi sa pleci capul.
    cat despre consum?
    mie i-mi ia 6, oricand, oricum, oriunde...exact 6! fix! (dar am o problema....nu i-mi place sa merg in coloana)

  • #2
    Originally posted by andriu View Post
    daca-l conduci singur sincer e mai bun ca orice corolla, si auris
    Sunt sigur...
    BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
    Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
    Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

    Comment


    • #3
      sincer , am mai condus masini, mai am un espero 2l 77kw, dar senzatia care ti-o da aygo nu am mai intalnit-o la nici o masina, si hai sa vedem la cat atinge suta
      vad ca esti din bucuresti, eu mai trec prin capitala, pe la rude, daca nu gasesti un aygo sa te dai poate ne intalnim odata sa vezi ce poate
      e posibil sa fie numai senzatia dar sincer inca nu am gasit pe cineva cu o masina cat de cat normala (100-130 cp) sa nu-i fac fata, cu doar trei cilindri si un litru
      imparte si tu greutatea la cati caluti sunt si vezi si tu diferentele

      Comment


      • #4
        Un Aygo de 1L şi 68 CP ajunge la 100 în 14,2 sec.
        O Corolla de 1,6 L şi 124 CP ajunge la 100 în 10,4 sec.

        Asta având în vedere şi diferenţa de masă. E absurd ce zici.
        BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
        Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
        Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

        Comment


        • #5
          k, eu nu spun ca nu e mai bun aurisul sau corolla
          ideea era ca o masina asa de mica se simte bine printre suratele ei mai mari (am scris mai devreme cu o singura persoana la bord)

          Comment


          • #6
            Asta e cu totul altceva.
            BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
            Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
            Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

            Comment


            • #7
              i-mi pare rau ca nu mai sunt alti aygo-isti pe forum sa ma sustina
              eu am peste 500 000 de km facuti cu diverse masini, si sincer , placerea condusului ca in aygo nu am mai intalnit-o la nici o masina, si pana la urma asta e o mare chestie.
              am fost la drive test cu noua corolla 1.6 si e k, dar ... nu pot sa zic ca nu merge, ca nu trage dar ...asa...fara sa te faca sa vrei sa pleci sa te plimbi.
              e o alta clasa k, dar eu merg mult, si e important sa ma simt bine macar pe drum daca nu acolo unde ajung.

              Comment


              • #8
                sall

                sall, gata, nu mai esti singur. sunt de acord aproape intru totul cu tine cu tot ce spui. sincer mie nu-mi place viteza, dar masina asta e pur si simplu formidabila, mai ales la traficul din Buc. ...plec primul de la semafor intotdeauna si nimeni nu comenteaza. punct. insa m-am facut de ocara de 2 ori, odata cu un Colt CZ3, apoi, spre surprinderea mea, cu un LAND CRUISER care m-a ajuns din urma dupa 100m, si dupa alte 200 nu-l mai vedeam. probabil il suparasem tare de tot. alte masini sa fiu sincer nu prea am vazut decat in retrovizoare...
                movix

                Comment


                • #9
                  eu am facut drive test si cu noua corolla, si sincer nu m-a dat pe spate (cum m-am asteptat), dar, sunt sigur ca daca mai punem un pasager si vreo doua bagaje ..... nici nu mai discutam
                  sincer asta e singura problema a mea cu aygo.!!!
                  daca te grabesti mai bine lasi sticluta cu apa acasa. orice kg in plus se simte.
                  eu chiar ma gandesc sa slabesc ca sa tunez masina. (probabil mai castig vreo doi cai in plus pe kg)

                  Comment


                  • #10
                    Cu cat masina e mai mica, placerea condusului creste (ma refer la condus sportiv). Aygo are 0-100 in 12, 12.5 secunde (pentru ca in teste, la 95 la ora are 6000 de turatii -> trebuie sa ii dea a 3-a => se pierde timp). Daca adaugi un cip tuning usurel + un filtru de aer sport... ajungi si mai repede. A si apropo, nu mai comparati auris de aprox 18 mii euro cu aygo de 10 mii ca chiar nu isi are rostul oasemenea comparatie.
                    Si chiar nu vad sensul sa compari o masina de 124 de cai cu una de 68.. aproape dublul de cai putere pentru 1.5 secunde mai putin... nu prea se merita dupa parerea mea.
                    Toyota Aygo+ 1.0 VVT-i | Honda S2000 2.0 VTEC

                    Comment


                    • #11
                      Daca faci o analiza a nevoii atenta pe parcursul unui an si calculezi cati kilometri parcurgi intr-un an cu masina in oras si in afara, cat mergi singur la volan sau impreuna cu altii si bagaje poti afla foarte usor ce tip de masina ti se potriveste.
                      Ce am observat eu in tendintele cumparatorilor este ca majoritatea isi aleg masini mari, fara sa stea sa analizeze macar daca pe dinauntru e la fel cu ce li se pare si pe dinafara. Pot sa fac o simpla comparatie cu renault clio, fiind la aceeasi categorie de pret: Clio consuma 9-10 l in oras, aygo 5-6, considerand ca am 1,80 in clio am mult mai putin loc pentru picioare in orice pozitie m-as afla si de multe ori m-am lovit cu capu de plafon.
                      Acestea fiind spuse, intrebarea pe care o pun este: oare cat de bine se potrivesc nevoile noastre cu realitatea in cazul cumpararii unei masini?

                      Comment


                      • #12
                        Volanul e reglabil pe inaltime, iar scaunul se poate da mai in spate. Per total, inteleg de ce ti se potriveste mai bine clio. Si, intradevar, majoritatea cumpara masini mari din considerentele enuntate de tine, dar si pentru ca le ofera un anumit 'status' social -cred ei.
                        Pe de alta parte, majoritatea celor cu masini mici zambesc mai mult decat cei cu masini mari
                        offtopic: cea mai mare masina condusa de mine a fost peugeot 607; am condus si un auris doua saptamani zilnic (in jur de 1000 km total). Cand am revenit la aygo am inceput sa zambesc instant, inca de la prima parcare
                        Toyota Aygo+ 1.0 VVT-i | Honda S2000 2.0 VTEC

                        Comment


                        • #13
                          Dupa parcurgerea a ~1500km consumul a fost 4.9l/100km. Am fost si prin oras si afara.

                          Comment


                          • #14
                            Dupa ultimul plin facut am avut un consum de 4.48L/100km. 646km cu 28.97litri. Consumul mediu de cand am masina este 4.89

                            Am vazut pe forumul de la Peugeot 107 ca unii se "lauda" cu aproape 10%?! Nu-mi vine sa cred!

                            Comment


                            • #15
                              sa stii ca faza asta cu, consumul este relativa.
                              mie i-mi consuma undeva pe la 6 l/100 km dar merg putin si des in oras iar in afara merg putin ..... mai repede.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google