Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Corolla 2013

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Multumesc. Sper sa reusesc sa le postez, oricum daca sunteti curiosi cum arata sunt sigur ca o gasiti la showroom, pe mine ma dat pe spate inca de la test drive.
    Toyota Corolla 2013 (E18) 1,4 D4D Luna - 1F7 (Silver)

    Comment


    • #17
      Felicitari, sa o stapanesti sanatos cat mai mult timp
      Sunt curios unde a fost facuta, si daca ai timp poate faci un jurnal de bord

      Comment


      • #18
        Multumesc, sper sa tina ca fostul meu E15 care pana la 120.000km nu a necesitat nici o schimbare de piese in afara de discurile de frana f/s. Din cate am inteles la noi nu gasim decat Corolla fabricata in Turcia ca si cea achizitionata de mine.
        Pana in prezent am facut 910 km mixt plus ceva autostrada A2, consum in jur de 5.5 dar neconcludent la kilometrajul actual. La 140 nu gafaie deloc chiar cere si mai mult, franele au un plus fata de modelul anterior, directia la fel de precisa, cutia MultiMode schimba vitezele foarte frumos desi o mai trec pe manual din cand in cand ca imi plac mult padelele de pe volan gen F1 iar motorul care acum are codul ND180 este mult mai vioi fata de modelul vechi din cauza injectoarelor piezo si a fitrului de particule diesel DPF (cred).
        Poze nu reusesc sa pun dar oricum nu sunt concludente pentru modelul asta, pe mine unul ma surprins placut la cum arata in realitate comparat cu ce stiam din poze.
        Last edited by srafa007; 09-10-2013, 14:25 PM.
        Toyota Corolla 2013 (E18) 1,4 D4D Luna - 1F7 (Silver)

        Comment


        • #19
          Lansare oficiala pe 18.09.2013
          Toyota Corolla 2013 (E18) 1,4 D4D Luna - 1F7 (Silver)

          Comment


          • #20
            noua corolla 1.33 l

            Buna ziua !

            intentionez sa cumpar noua Corolla cu motor de 1.33 l / benzina. De ce credeti ca acest motor e cumva " subdimensionat" pentru greutatea masinii ? Diferenta de pret intre aceasta motorizare si urmatoarea, 1.6 l e destul de mare ( 3500 Euro ). Se merita investitia ? Nu doresc sa concurez BMW-uri seria M si am un stil de condus linistit. Ma intereseaza mai ales antifonarea la acest model. Cat de mult se aude zgomotul in habitaclu ?

            Cu respect !

            Liviu

            Comment


            • #21
              Despre antifonare pot spune ca sta foarte bine la acest model, eu la diesel abia ca mai aud motorul. Legat de motorul de 1.33 eu l-am avut pe o Corolla E10 dar nu avea ca acum 99CP si tinea destul de bine la demaraje. Personal nu am condus noua Corolla cu motorul de 1.33 dar ma gandesc ca al meu are 1.4 diesel si 90 CP care este destul de vioi si ma gandesc ca cel de 99CP o sa demareze destul de OK. Caroseria este mai mare si mai greoaie la E15EJ dar ai confort in interior.
              Last edited by srafa007; 09-20-2013, 07:52 AM.
              Toyota Corolla 2013 (E18) 1,4 D4D Luna - 1F7 (Silver)

              Comment


              • #22
                E neconcludent sa compari 1.33 benzina cu 1.4 diesel, si legat de demaraj, si legat de zgomot.
                Cel mai sigur si corect e sa faci test drive cu 1.33 benzina si 1.6 benzina sa vezi pe pielea ta diferentele. Dupa ce o cumperi degeaba regreti ca ai luat una si nu cealalta.
                In general noi romanii tindem spre motoare mari si cai putere ca da bine cand vorbesti de masina cu baietii.
                Personal mi-am luat masina, si asa voi face si pe viitor, dupa nevoile mele, nu dupa 'teoriile expertilor'.
                Daca iti place 1.33, ia-o!

                Comment


                • #23
                  Corolla 1.33 benzina

                  Multumesc frumos pentru opinii.

                  La pretul de 13.500 Euro cu dotarile si garantia pe care o prezinta e o oferta greu de refuzat , mai ales daca te uiti si la ce ofera concurenta.

                  Liviu

                  Comment


                  • #24
                    Subscriu la ce spune ruppetz, asa procedez si eu
                    Iar ca sa ma distrez, cand mai am in masina cate un "TDI"-ist convins, ii spun ca am varianta de 2.0 l diesel de 124 cai, si mor de ras in sinea mea cand il vad ca da apreciativ din cap la cum merge masina(1.4 diesel 90 cai)
                    Parerea mea e ca lumea nu constientizeaza ce inseamna totusi 90, 100 cai putere...eu zic ca sunt multisori.
                    Oricum, cauta pana gasesti o masina de test drive de 1.33, chiar si daca e vorba de modelul anterior, si condu-o nitel inainte

                    Comment


                    • #25
                      Prima revizie aproape 700 Ron, Ulei + filtru ulei + filtru aer. Maine face primul an
                      Toyota Corolla 2013 (E18) 1,4 D4D Luna - 1F7 (Silver)

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                      Politica de Securitate Google