Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

GPL pe VVTi

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • GPL pe VVTi

    are cineva instalatie GPL pe toyo? daca da, cum se comporta. ma-ar tenta ideea de o butelie in locul rotii de rezerva.

  • #2
    nu se merita sa pui gpl pe orice toyota.

    Comment


    • #3
      Eu sunt interesat. Abia in primavara sper sa-mi iau o Avensis 1,6 VVT-i si cel mai mare avantaj e existenta celor doua sisteme de alimentare care actioneaza in paralel. Eu am patit-o anul asta cand era sa raman in Budapesta cu masina mea actuala care nu a mai vrut sa mearga pe benzina. Am trecut pe GPL si am ajuns la Brasov.

      Comment


      • #4
        Parerea mea este sa nu puneti gpl pe masinile noi de la toyota... Este exact cum ti-ai lua un calculator,ai sterge toate programele utilitare si ati folosi doar sistemul de operare. Dati bani pe o masina a carei motor este controlat printr-o multime de senzori, actuatori si calculatoare si ii puneti un sistem care shunteaza toata aceasta tehnologie. Credeti ca merita?

        Comment


        • #5
          La un scurt calcul:
          1. daca adaugi pretul unei instalatii GPL performante la pretul masinii ajungi exact la costul unui diesel si nu pierzi garantia
          2. pretul GPL e acum peste 1/2 din pretul benzinei;
          GPL va consuma mai mult ca benzina cu 20% in medie;
          dieselul consuma mai putin exprimat in litri/100 decat benzinara.
          Avand in vedere punctul 2, costul carburantului/100km e cam la fel la diesel vs. GPL.

          Plus ca la diesel nu stai cu moartea in portbagaj ca la GPL.
          '08 Yaris 1.4 D4D

          Comment


          • #6
            "Moartea in portbagaj" este o idee preconceputa. Instalatiile GPL moderne sunt poate chiar mai sigure decat un rezervor plin cu benzina. Tinand cont de unde e amplasata de obicei butelia, ar trebui ca masina sa fie "varza" pentru a fi afectata. Si atunci cei dinanuntru sunt pe lumea ailalta de mult. Butelia GPL e mult mai rezistenta decat rezervorul de benzina. Iar sistemul de alimentare cu gaz are mai multe sisteme de siguranta decat cel pe benzina.
            Si nu imi iau masina noua, ci un model din 2004, deci nu se pune problema garantiei.
            Sunt de acord, insa, cu calculul referitor la amortizarea instalatiei. Nu prea mai e mare "sfaraiala" GPL-ul, dar raman avantajele fiabilitatii mai ridicate (de tip "in paralel") a celor doua sisteme de alimentare, a autonomiei sporite, plus si relativa economie ce inca se mai realizeaza la buzunar.
            Intr-adevar am o mare intrebare referitoare la soft-ul ECU, daca se poate adapta la noile si variabilele conditii. Datele de fabrica nu se schimba decat la reset ECU, dar cele "invatate" in primele minute de functionare motor se vor schimba mereu. Eu zic ca nu sunt probleme dar nu am certitudinea de aceea am redeschis acest topic.
            Am intalnit pe alte forum-uri meseriasi in ale GPL-ului, poate ne ajuta cineva...

            Comment


            • #7
              cu siguranta instalatiile gpl au fost bine gandite dar nu sunt personalizate pentru un anumit tip de marca, motor, ecu... si trebuie sa va mai spun ceva: nu toate calculatoarele(ECU) pot fi rescrise... Puneti in balanta :castig-pierdere.

              Comment


              • #8
                Originally posted by aramis1 View Post
                "Moartea in portbagaj" este o idee preconceputa. Instalatiile GPL moderne sunt poate chiar mai sigure decat un rezervor plin cu benzina. Tinand cont de unde e amplasata de obicei butelia, ar trebui ca masina sa fie "varza" pentru a fi afectata. Si atunci cei dinanuntru sunt pe lumea ailalta de mult. Butelia GPL e mult mai rezistenta decat rezervorul de benzina. Iar sistemul de alimentare cu gaz are mai multe sisteme de siguranta decat cel pe benzina.
                Totalmente de acord. Dar lasa-ma te rog sa-ti relatez o patanie de-a mea.
                Am avut un logan 1.6mpi. Din fericire atunci cand l-am cumparat nu erau si pe GPL. Stateam linistit in coloana cand m-am trezit cu unul in fundul meu.
                La service au trebuit sa-mi dezumfle total roata de rezerva si s-au chinuit si asa sa o scoata din portbagaj.
                Acum te intreb eu ce pateam daca aveam o butelie in locul rotii de rezerva?
                Stiu ca exista furtunele care scot gazul in afara masinii daca se rup valvele, dar la busitura primita se deforma sigur butelia! Ce se intamplau cu cele 8 atmosfere de GPL?
                Recunosc ca sunt mult mai ok buteliile tip cilindru dar pierzi jumatate de portbagaj.


                Originally posted by aramis1 View Post
                Si nu imi iau masina noua, ci un model din 2004, deci nu se pune problema garantiei.
                Sunt de acord, insa, cu calculul referitor la amortizarea instalatiei. Nu prea mai e mare "sfaraiala" GPL-ul, dar raman avantajele fiabilitatii mai ridicate (de tip "in paralel") a celor doua sisteme de alimentare, a autonomiei sporite, plus si relativa economie ce inca se mai realizeaza la buzunar.
                Intr-adevar am o mare intrebare referitoare la soft-ul ECU, daca se poate adapta la noile si variabilele conditii. Datele de fabrica nu se schimba decat la reset ECU, dar cele "invatate" in primele minute de functionare motor se vor schimba mereu. Eu zic ca nu sunt probleme dar nu am certitudinea de aceea am redeschis acest topic.
                Am intalnit pe alte forum-uri meseriasi in ale GPL-ului, poate ne ajuta cineva...
                Despre ECU trebuie sa vorbesti mai bine cu baietii de la tuning auto, daca ai un meserias in ale GPL-ului cu tine ca sa stie ce sa le ceara, ei iti pot rescrie chip-ul si iti fac motorul sa toarca pe GPL.
                Te rog insa nu-ti lua butelie tip roata de rezerva!
                '08 Yaris 1.4 D4D

                Comment


                • #9
                  eu am o toyota rav 4 din 2007 cu instalatie pe gaz brc ,butelia se afla in portbagaj unde este cutia de scule nu se vede nimic nu se obtureaza nimic .
                  consum 11% nicidecum mai mult cu 20% mai mult .merg 180 pe gaz toata autostrada nu simte nimic pentru a vedea nimunea si ca nu spun basme masina se poate vedea in bucuresti sect 3 si testa oricand .

                  Comment


                  • #10
                    Va salut! Despre instalatii GPL!

                    Salut. Mai multe raspunsuri despre instalatia GPL poti gasi pe http://www.gplnlp.ro ! Daca ai nelamuriri, nu ezita sa ma intrebi aici sau pe blog-ul de pe site-ul gplnlp. Intra pe site si o sa descoperi exact care este treaba cu GPL-ul si apoi vei sti ce sa faci pe viitor! De asemenea, gasesti fiecare componenta in parte dintr-o instalatie GPL. Daca cauti altceva si nu gasesti pe site, intreaba si vei primi un raspuns in cel mai scurt timp!! Long live the nature!

                    Comment


                    • #11
                      Ai greșit secțiunea de publicitate!
                      Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by Methane View Post
                        Ai greșit secțiunea de publicitate!

                        Salut Methane.
                        Nu pot sa zic neaparat publicitate, voi fii aici sa incerc sa va raspund la intrebarile legate de instalatiile GPL auto. In caz ca nu raspund este posibil ca sa nu fiu anuntat. De aceea, oricand este binevenit un PM. Multumesc.

                        Comment


                        • #13
                          din cate am ami citit si io , un gpl bun pt asemena motor costa cam 1000 de euroi si peste poate ... trageti voi concluzia ...in rest sunt instalatii de Dacie vindute ca miezuri ...

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by zeus View Post
                            din cate am ami citit si io , un gpl bun pt asemena motor costa cam 1000 de euroi si peste poate ... trageti voi concluzia ...in rest sunt instalatii de Dacie vindute ca miezuri ...
                            Parerea mea este sa citesti mai mult. Instalatiile secventiale din prezent pot fii instalate aproape pe orice tip de motor. Kiturile de instalatie difera in functie de cilindrii de pe masina respectiva. Te poti documenta intrand pe site care poarta acelasi nume. O seara buna!

                            Comment


                            • #15
                              am eu GPL pe toyota corolla 1.4 vti. merge la fel ca benzina,poate o mica diferenta la urcare cand e incarcata...referire la "moartea in portbagaj" sunt povesti de copii mici,butelia are grosimea de 5mm,dati un search pe youtube instalatii GPL,sa vedeti cum ii dau foc si nu se intampla nimic...

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google