Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

probleme mari acceleratie

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • probleme mari acceleratie

    va salut baieti,

    am o mare problema la masina. am un avensys d4d motorina 2,0 care nu accelereaza mai deloc.

    eu am luat-o de la unul anul trecut , masina e din 2004 si cica avea 36 mii km. am dus-o anul asta la service pt consum de motorina si mi-au curatat egr-ul. astia mi-au zis ca dupa cum arata egr-ul are mult mai multi km sau nu a folosit un ulei corespunzator pt ca lua stratul depus cu surubelnita din egr-ul ala.

    am fost sfatuit sa ies la drum lung si s-o tin in 3500-4000 de ture cam pe 100 km pt ca dupa cum arata egr-ul sigur si catalizatorul e infundat. inca nu am facut-o.

    am mai fost la un alt service si am dat o tura cu un tip de acolo. mi-a zis ca nu a vazut masina de 2,0 mai puturoasa ca a mea . ala a banuit ca nu se invarte turbina si a pus un alt baiat sa puna mana pe nu stiu ce oiea si ala a zis ca turbina se invarteste . asta a zis ca poate se invarteste, dar nu-si face treaba .

    cand sunt in depasiri trebuie sa nu fie nimeni in spate la vreo 20 m ca sa depasesc linistit. sunt cu pedala la fund si abia incepe sa exagereze dupa vreo 8-10 secunde.

    ajutati-ma ca nu stiu ce sa-i mai fac . la controlul calculatorului facut in 2 service-uri separate ( nu reprezentanta) nu a semnalat nici o problema

    ce poate fi ?????????

  • #2
    poate fi iesit furtunul de la turbo.. verifica-l

    Comment


    • #3
      Sa incep cu un lucru bun:ai cel mai bun motor diesel de la Toyota, 2.0 116cp.
      Acum lucrurile mai putin bune:
      - 99% masina nu are 36k km , ci mai mult;
      - luandu-ne dupa ce s-a gasit pe EGR masina a vazut motorina proasta, ulei nepotrivit, mers subturat;
      - verifica furtunul de la turbina sa nu fie sarit;
      - mergi si pune testerul de la reprezentanta, el iti va sune daca ai probleme cu injectoarele, catalizatorul, etc.
      Bafta multa!
      http://img204.imageshack.us/img204/4009/tucashow3np.gif

      Comment


      • #4
        de asemenea, verifica furtunul de la turbo

        mai jos ai niste poze

        Comment


        • #5
          Eu am o Toyota Avensis 1.8 de 130 de cai si e puturoasa de numa'.Sunt foarte dezamagit.In a-2-a daca o calc la blana,abia isi ia demaraj.Cred ca aveam un demaraj mai puternic cu Tico-tetzul dinaintea Toyotei(cel putin la ala mai scartaiam rotile in a-2-a).Am vorbit cu cineva si mi-a spus ca se poate modifica ceva la acceleratie, daca e electronica si nu cu cablu de acceleratie.Aveti careva idee ,dintre cei "batrani"?

          Comment


          • #6
            E puturoasa ca nu stii cum sa conduci motorul ala.

            Comment


            • #7
              Originally posted by closchkutza View Post
              E puturoasa ca nu stii cum sa conduci motorul ala.
              Pai si tu cum sti sa-l conduci prietene???Il ti in 5-6 mii de ture ? ca daca e pe asa atunci si a mea mai raspunde cat de cat la provocari.

              Comment


              • #8
                Originally posted by florini79 View Post
                Eu am o Toyota Avensis 1.8 de 130 de cai si e puturoasa de numa'.Sunt foarte dezamagit.In a-2-a daca o calc la blana,abia isi ia demaraj.Cred ca aveam un demaraj mai puternic cu Tico-tetzul dinaintea Toyotei(cel putin la ala mai scartaiam rotile in a-2-a).Am vorbit cu cineva si mi-a spus ca se poate modifica ceva la acceleratie, daca e electronica si nu cu cablu de acceleratie.Aveti careva idee ,dintre cei "batrani"?
                Motorul asta este mai lenes cand ai 4 persoane in masina si urci serpentine, dar si atunci daca sti cum sa-l iei merge destul de bine
                Pesemne ca ai o problema la masina. Dar cand ai cumparat-o nu ai facut un drive test?
                Ave 1.8 Luna '08

                Comment


                • #9
                  Salut

                  Originally posted by Tudor Catalin View Post
                  Motorul asta este mai lenes cand ai 4 persoane in masina si urci serpentine, dar si atunci daca sti cum sa-l iei merge destul de bine
                  Pesemne ca ai o problema la masina. Dar cand ai cumparat-o nu ai facut un drive test?
                  Din pacate nu am facut,si acum cred ca e prea tarziu.Mi-a busit cineva masina,am reparat-o si cei de la service se pare ca n-au strans un furtun bine la radiator si am pierdut lichidul de racire pana s-a sticat motorul.Acum am aflat si eu ca nu avem senzor de nivel pe rezervorul de expansiune al lichidului de racire(informatie care o sa ma coste cam scump).Momentan este in service la Toyota ,de data asta ,si o sa-mi faca un proces verbal de constatare si reparatie bineinteles.Probabil ca o sa inlocuiasca tot setul motor.Daca o sa mearga la fel o sa ma gandesc sa fac un drive test.

                  Comment


                  • #10
                    PENT RU CRISTI 32! Spune-mi te rog daca ai rezolvat ceva cu problema ta , pentruca si eu am una asemanatoare! Doar ca la mine nu este o problema permanenta , ci se intampla din cand in cand! Acum fuge de sub tine , acum accelerezi la podea si nu se misca mai de loc(chiar si in treapta a-II-a )aceste perioade pot dura zeci de minute sau zeci de kilometri.Am cautat si eu furtunul de la turbo, dupa cum arata CRISTIB in poze si nu l-am gasit!Poate la mine nu e in aceeasi pozitie ?Mentionez ca am un AVENSIS D-4D din 2004

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by paulclaudiu View Post
                      PENT RU CRISTI 32! Spune-mi te rog daca ai rezolvat ceva cu problema ta , pentruca si eu am una asemanatoare! Doar ca la mine nu este o problema permanenta , ci se intampla din cand in cand! Acum fuge de sub tine , acum accelerezi la podea si nu se misca mai de loc(chiar si in treapta a-II-a )aceste perioade pot dura zeci de minute sau zeci de kilometri.Am cautat si eu furtunul de la turbo, dupa cum arata CRISTIB in poze si nu l-am gasit!Poate la mine nu e in aceeasi pozitie ?Mentionez ca am un AVENSIS D-4D din 2004
                      celmai greu este cu aceste probleme care nu sunt permanente. ai putea ajuta pe cei de la service cu ceva informatii despre momentul in care apare problema: fum, temperatura exterioara, ploaie, etc.
                      Probleme posibile: SCV-ul de pe pompa, electrovanele de comanda vacuum, turbina, filtru combustibil, conducte, sorb filtru... de aceea este f important sa stii conditiile si simptomele exacte.

                      Comment


                      • #12
                        am revenit cu aceeasi intrebare ! nu stie nimeni ce e de facut ?De ce acceleratia merge cand vrea ea?In carte se spune ca s-ar putea sa fie de la pedala, pt. ca este electronica.
                        Repet ca problema este: apesi pe acceleratie si nu se tureaza motorul sau mai bine zis se tureaza ca "melcu",iar altadata se tureaza normal de zici ca nu are si nu a avut nicio problema!
                        Banuieste cineva care este motivul?

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                        Politica de Securitate Google