Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Alternator Toyota Corolla 1.4D

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Alternator Toyota Corolla 1.4D

    Salutare tuturor. SUnt nou pe forumul acesta. Masina in cauza este o toyota corolla 1.4 D din 2006 ~26000 km in bord. Saptamana trecuta mi-a cedat alternatorul, cam brusc asa. A fost schimbat la repreznentata cu unul nou si alaturi de alte mici detalii[stergatoare noi fata + cel de pe spate, covorase noi,filtru polen nou] totalul a ajuns la 4830 RON. Acum ideea e ca am primit si alternatorul vechi inapoi. Ma gandesc sa il repar si sa l dau spre vanzare pt cei care nu agreaza reprezentanta.
    Intrebarile mele pt voi sunt urmatoarele:
    1) Pe ce modele in afara de Corolla 1.4D mai e compatibil alternatorul? Acum il am in masina, dar o sa revin cu detalii complete despre el, eventual un cod daca este inscriptionat si amperajul lui.
    2) Cam la ce pret se vinde un alternator SH? tinand cont ca are 26k rulati? Probabil saptamana viitoare sau peste 2 saptamani imi fac timp sa ma duc sa mi-l repar la un atelier specializat, unde am reparat si pt cealalata masina. Piesele vor avea si garantie, acum sa vad cat ofera garantie cei la care ma duc sa repar. Pt clio am primit 1 an garantie la alternator pt toate componentele.

    Va multumesc, o seara buna.

    P.S.: am incercat sa mi fac cont cu un e-mail nou, pe care il am creat de doar 2-3 saptamani, dar cand am completat campurile necesare , mi-a aparut ca am mailul bannat! Nu stiu de unde pana unde, dar e prima oara cand intru pe acest forum, poate o fi o eroare ceva.

  • #2
    salut si bine ai venit pe forum
    erai baiat istet si salvai niste bani daca puneai intrebarea asta inainte sa cumperi alternatorul, de regula la km astia nu se strica alternatorul ci se arde releul care este piesa electronica si trebuie schimbata
    Se mai uzeaza si capul la rotor pe care stau carbunii dar la sute de mii de km si se repara cu 2-300 lei
    Au fost jepcari cei de la reprezentanta, cum le este obiceiul, pentru ca mecanicul putea sa dea jos capacul si sa vada de ce nu merge
    Daca vrei iti recomand eu un baiat care repara alternatoare, face treaba buna si nu este scump
    Ave 1.8 Luna '08

    Comment


    • #3
      Salut TUdor Catalin. Dupa cum am mentionat si mai sus, la cealalta masina am reparat alternatorul la ceinva si a costat 500 ron cu tot. DIn pacat masina in speta corolla, e pe numele lu unchimiu, si el s-a incapatanat sa schimbe la reprezentanta si asa m-am facut eu cu alternatorul vechi. Baietii la reprezentanta au fost sinceri, mi-au dat cele 3 variante: alternator nou,alternator reconditionat sau il demonteaza ei, ma duc la cinev cunoscut de ei si cu 3-400 RON scap de problema. EU am fost de acord, dar m-am lovit de incapatanarea lu unchimiu.
      In fine, ar fi o idee sa ma duc si la cine imi recomanzi tu, poate imi face un pret bun pt reparat, ca ma gandesc totusi ca nu prea ar avea ce sa se strice asa important in alternator dupa 26k km. Astept niste contacte. Ms frumos.

      Comment


      • #4
        Originally posted by alexme24 View Post
        Salut TUdor Catalin. Dupa cum am mentionat si mai sus, la cealalta masina am reparat alternatorul la ceinva si a costat 500 ron cu tot. DIn pacat masina in speta corolla, e pe numele lu unchimiu, si el s-a incapatanat sa schimbe la reprezentanta si asa m-am facut eu cu alternatorul vechi. Baietii la reprezentanta au fost sinceri, mi-au dat cele 3 variante: alternator nou,alternator reconditionat sau il demonteaza ei, ma duc la cinev cunoscut de ei si cu 3-400 RON scap de problema. EU am fost de acord, dar m-am lovit de incapatanarea lu unchimiu.
        In fine, ar fi o idee sa ma duc si la cine imi recomanzi tu, poate imi face un pret bun pt reparat, ca ma gandesc totusi ca nu prea ar avea ce sa se strice asa important in alternator dupa 26k km. Astept niste contacte. Ms frumos.
        nu are ce uzura sa capete la km astia, mai mult ca sigur ca e ars releul
        maine cand sunt la birou iti trimit pe pm datele celui care repara si discuti direct cu el, ii duci piesa si iti face constatare si vezi exact despre ce este vorba
        Ave 1.8 Luna '08

        Comment


        • #5
          alexme24,

          Atelier de electrica auto (electromotoare si alternatoare) e pe Bd Energeticienilor in sector 3

          Viorel Petre 0767 360 452 sau 0766 748 211 spui ca ai telefonul de la Tudor de la Unix

          Lucreaza bine si nu este scump
          Ave 1.8 Luna '08

          Comment


          • #6
            Buna seara
            Veste trista dragii mei : azi dimineata am ramas in pana de "alternator". Cum la Bacau este doar reprezentanta Toyota si am aflat ca pretul de inlocuire a acestuia este la vreo +- 4500 lei m-am lasat bagubas.
            Nu stiu cum de a picat de-o' data. Dar va tin la curent pentru ca am chemat mecanicul sa-l dea jos si sa il "rezolve"

            Comment


            • #7
              daca nu reusesti sa-l repari,citisem in acest forum,nu stiu sectiunea,ca cineva schimbase alternatorul si daduse codul pe aftermarket al aceluiasi producator cum e si pe original,numai ca nu scrie toyota.

              Comment


              • #8
                http://www.forumtoyota.ro/schimbare-...8962.html.aici e pentru avensis,dar poate gasesti si tu referinte pentru corolla

                Comment

                Working...
                X
                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                Politica de Securitate Google