Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

p0400 Exhaust Gas Recirculation Flow Malfunction

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • p0400 Exhaust Gas Recirculation Flow Malfunction

    salutare la toate lumea.p0400exhaust gass recirculattion,dupa citirea codului,aparut de 3 ori in interval de 1 an,s-a verificat valva egr de 2 ori de catre cei de la toyota frankfurt,totul fiind in regula cu ea.Ei recomanda la aparitia inca o data a martorilor trc,vsc,si motor, schimbarea completa a sistemului de avacuare,ceea ce este destul de scump(1800e). A mai patit cineva asa ceva ,sa schimbe sistemul de evacuare?(masina are doar 130tkm).

  • #2
    Originally posted by paul12 View Post
    salutare la toate lumea.p0400exhaust gass recirculattion,dupa citirea codului,aparut de 3 ori in interval de 1 an,s-a verificat valva egr de 2 ori de catre cei de la toyota frankfurt,totul fiind in regula cu ea.Ei recomanda la aparitia inca o data a martorilor trc,vsc,si motor, schimbarea completa a sistemului de avacuare,ceea ce este destul de scump(1800e). A mai patit cineva asa ceva ,sa schimbe sistemul de evacuare?(masina are doar 130tkm).
    salut, nu te grabi sa schimbi intreg sistemul de evacuare;( din cate stiu exista niste solutii cu care se poate curata sistemul de evacuare)

    ar putea fi mai multe cauze, citez :
    - clogged or restricted EGR passages
    - sticking or clogged EGR valve
    - problem with EGR valve position sensor
    - cracked or restricted vacuum line to the manifold absolute pressure (MAP) sensor
    - clogged catalytic converter
    - carbon deposits (soot) on the EGR temperature sensor (Nissan)
    - faulty mass airflow sensor (MAF)
    - open or short in the EGR temperature sensor circuit
    - mis-routed vacuum lines
    - electrical problem with the EGR valve control circuit
    - engine computer problems


    Last edited by lorentzo72; 01-25-2015, 20:38 PM.
    corolla 2008 1.6 dual vvt-i

    Comment


    • #3
      merci de raspuns.linkurile respective le-am vazut si eu,cu posibile cauze,dar marea majoritate au fost verificate de cei de la reprezentanata.Intradevar ei mi-au spus ca se poate demonta de pe motor si tine intr-o solutie speciala 24 de ore,dar ca asta nu ar fi o garantie ca s-ar curata complet si nu ar aparea iar probleme(curatarea ar costa 800 euro).eu unul nu ma grabesc sa-l schimb intregul sistem de evacuare ,dar nici asa nu se poate circula cu riscul sa apara oricand trc,vsc si motor iar in bord si sa te rogi de ea sa mearga cu 70 maxim.Daca mai are cineva pareri sau sfaturi le astept.....!!!

      Comment


      • #4
        Originally posted by paul12 View Post
        merci de raspuns.linkurile respective le-am vazut si eu,cu posibile cauze,dar marea majoritate au fost verificate de cei de la reprezentanata.Intradevar ei mi-au spus ca se poate demonta de pe motor si tine intr-o solutie speciala 24 de ore,dar ca asta nu ar fi o garantie ca s-ar curata complet si nu ar aparea iar probleme(curatarea ar costa 800 euro).eu unul nu ma grabesc sa-l schimb intregul sistem de evacuare ,dar nici asa nu se poate circula cu riscul sa apara oricand trc,vsc si motor iar in bord si sa te rogi de ea sa mearga cu 70 maxim.Daca mai are cineva pareri sau sfaturi le astept.....!!!
        800 E sa curete EGR ? un EGR nou nu costa atat

        spune exact ce tip de motor ai , treaba nu e chiar asa complicata cum zic ei;

        si nu prea vad ce legatura are trc si vsc cu evacuarea;

        la majoritatea catalizatoarelor daca scade eficienta cu mai mult de 5 % deja iti indica eroare in ECU;

        daca zici ca nu trage eu inclin sa cred ca ti-e cam infundat catalizatoru/filtrul de particule;

        incearca sa pui pe cineva sa iti accelereze motorul la 2500-3000 rpm si vezi cam ce debit au gazele la iesire din evacuare; daca iese un jet consistent nu e cat/dfp iar daca fumega ca o lumanare lesinata e clar ca e obturata undeva evacuare
        corolla 2008 1.6 dual vvt-i

        Comment


        • #5
          inainte de a cheltui sume mari de bani poti incerca singur o curatare temeinica a EGR cu o solutie de genul :


          dupa care vezi cum sta treaba si stii ce sa faci mai departe;

          cam astea sunt preturile la EGR:



          Cel mai complet catalog de piese auto din Romania ce cuprinde atat producatori OEM cat si aftermarket. Identificare dupa serie sasiu, consultanta de specialitate, retur in 14 zile.


          si nu am inteles de ce trebuie sa schimbi intreg sistemul de evacuare , nu se poate schimba numai cat/dpf ? ce probleme au tobele ?
          Last edited by lorentzo72; 01-26-2015, 17:47 PM.
          corolla 2008 1.6 dual vvt-i

          Comment


          • #6
            masina e avensis 2007.2l diesel 126 cp.Egr a fost verificat si curatat,desi nu era prea infundat(spun ei)el functioneaza perfect.ei spun ca sistemul de evacuare incepand de la iesirea din motor pana la supapa egr trebuie schimbat sau curatat.masina trage,nu simt lipsa putere.o sa verific ce debit de fum iese pe toba,desi nu cred sa fie ceva in neregula cu debitu de gaze..

            Comment


            • #7
              Manualul de service nu prevede nici un fel de schimbare a esapamentului sau vreo trimitere catre esapament/catalizator pentru acest cod de eroare.
              Acesta face referire la:
              - EGR valve assy
              - EGR passage
              - Open or short in EGR circuit
              - ECM
              Cele de mai sus ar trebui verificate in cazul aparitiei acestei erori.

              Fac pariu ca tot ceea ce au facut a fost sa-l curete de "jeg", chestie care este echivalenta cu a-i face masaj daca problema este una electrica (nu mai functioneaza EGR-ul). Faptul ca eroarea apare aleatori ingreuneaza insa procesul de diagnoza.

              Pentru verificarea functionarii EGR-ului se parcurg urmatorii pasi:
              (a) Connect the hand–held tester to the DLC3.
              (b) Turn the ignition switch ON and push the hand–held tester main switch ON.
              (c) Start the engine.
              (d) Warm up the engine, the engine coolant temperature should be above 75C (167F) and bellow 90C (194F).
              (e) Select the item ”DIAGNOSIS / OBD/MOBD / DATA LIST / ALL / MAF”.
              (f) Check that the MAF reading during idling.
              Result: MAF greater than 4 g/s but less than 16 g/s
              (g) Force the EGR valve to operate with a hand–held tester, make the valve opening 0, and check that the AFM reading during idling.
              Result: MAF greater than 10 g/s but less than 16 g/s.
              Daca rezultatul este ok (MAF greater than 10 g/s but less than 16 g/s) atunci se trece la verificarea nr. 2: INSPECT EGR VALVE ASSY.
              Daca nu, se schimba EGR-ul.

              Verificarea EGR-ului presupune in acest caz verificarea rezistentei intre anumiti conectori:
              Terminal No. Specified condition
              +B1 – EGR1 19.6 +/- 1.4 
              +B1 – EGR2 19.6 +/- 1.4 
              +B2 – EGR3 19.6 +/- 1.4 
              +B2 – EGR4 19.6 +/- 1.4
              Conectorii sunt:
              
              EGR.jpg

              Deci:
              - de ce ai schimba evacuarea? La fel de bine poti schimba roata de pe spate dreapta, tot la fel de mult te va ajuta.
              - du-te peste ei si intreaba-i cum daca au verificat functionarea egr-ului si cum. De asemenea, daca mai apare, ar trebui studiata si sectiunea de Freeze Frame.

              P.S: nici ai nostrii nu sunt fruntea insa nici cu mecanicii nemti nu mi-e rusine. Sau poate nu s-or fi pricepand la astea fara TDI pe spate...
              Last edited by closchkutza; 01-26-2015, 21:34 PM.

              Comment


              • #8
                sincer sa fiu cred ca ai dreptate ,nu mi-e rusine nici cu astia,dar totusi e reprezentanta,nu un service oarecare.Cum au verificat ,sau cum au ajuns la cloncuzia ca egr e ok nu stiu,si nici nu stiu cum ar trebui sa o faca (ma cam depaseste sincer).EU tind sa le cer sa schimbe supapa egr si dupa daca apare iar aceeasi eroare,D-zeu cu mila

                Comment


                • #9
                  Ei de fapt din ce spui Paul, vor sa curete toata galeria, nu cred ca se refera la evacuare catalizator si tobe. Cel mai probabil, este o parare, daca eroarea apare aleator partea electrica e EGR este de vina sau partea mecanica are joc pe axul ala(cine a desfacut stie) si agata in cursa inchis deschis.

                  Comment


                  • #10
                    salut, deci pana la urma inteleg ca nu e o mare problema; banuiesc ca toate curbele/coturile de pe traseu sunt semiobturate

                    sa cureti tubulatura aceea nu e foarte complicat; si ar trebui verificata etanseitatea, poate trage "aer fals" pe undeva;

                    asta e motorul tau ?





                    nu vad ce ar trebui schimbat aici, in afara de garnituri
                    Last edited by lorentzo72; 01-27-2015, 09:57 AM.
                    corolla 2008 1.6 dual vvt-i

                    Comment


                    • #11
                      inainte de a da bani pe EGR eu as curata bine tot sistemul de recirculare a gazelor ; daca ti-au curatat numai supapa treaba e doar pe jumatate facuta;
                      e inutil , zic eu , sa schimbi supapa daca toata instalatia e plina de "clei"
                      Last edited by lorentzo72; 01-27-2015, 10:16 AM.
                      corolla 2008 1.6 dual vvt-i

                      Comment


                      • #12
                        Da ala e motorul lui. Nu vad o mare inginerie sa desfaci atat Egr cat si partile componente. Personal am curat Egr(joaca de copii) si gaurile din suport, care de obicei se obtureaza(cele de pe lateral de obicei). In rest tevile au diametru destul de mare si mizeria nu are cum sa blocheze in asa hal circuitul incat sa creeze asemenea probleme. De fapt nici nu prea se depune decat pe Egr si suport(galerie).

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by Alre View Post
                          Da ala e motorul lui. Nu vad o mare inginerie sa desfaci atat Egr cat si partile componente. Personal am curat Egr(joaca de copii) si gaurile din suport, care de obicei se obtureaza(cele de pe lateral de obicei). In rest tevile au diametru destul de mare si mizeria nu are cum sa blocheze in asa hal circuitul incat sa creeze asemenea probleme. De fapt nici nu prea se depune decat pe Egr si suport(galerie).
                          in cazul asta cred ca e ceea ce ai spus tu intr-un post anterior : partea mecanica a supapei, din cauza uzurii se "agata" cateodata

                          daca ar fi o problema la partea electrica ar semnaliza imediat ECU, si chiar daca stregi eroarea, aceasta reapare imediat

                          oricum o curatare la toata sandramaua (inclusiv cooler) cred ca ar fi indicata, la accelerari mai sanatoase s-ar putea desprinde particule de mizerie si ar afecta functionarea supapei
                          corolla 2008 1.6 dual vvt-i

                          Comment


                          • #14
                            credeti ca toata problema ar putea fi din cauza subturarii?ma refer la depunerile de pe sistemul de evacuare,care presupun cei de la toyota ca ar fi,desi nu sunt siguri,ca asta ar fi motivul aprinderii martorilor in bord.

                            Comment


                            • #15
                              SIGUR mersul subturat favorizeaza depunerile excesive de funingine in evacuare; motoarele diesel cu filtru de particule trebuie din cand in cand fugarite bine de tot ca sa se curete; si daca filtrul de particule e partial infundat iti dai seama ce se intampla pana sa ajunga fumul in el;
                              cam asa arata un filtru de particule:



                              motivul aprinderii MIL poate fi ce a zis colegul Alre intr-un post anterior, cateodata se agata axul supapei egr, si ECU simte blocarea
                              Last edited by lorentzo72; 02-02-2015, 21:18 PM.
                              corolla 2008 1.6 dual vvt-i

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google