Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Toyota Avensis versus Honda Acord

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Toyota Avensis versus Honda Acord

    Din start trebuie sa-ti spun ca eu am doar 2500 km facuti cu Acordul, cu cealalta aveam peste 65000.
    Acum discutie trebuie sa tina cont si de tipul motorizarii.
    Aveam un Avensis de 1.8 benzina, 129 hp, iar acum Acord 2.0 benzina 155 hp.
    Daca ar fi posibil as face un hibrid intre: Motorizare +transmisie+ suspensie Acord si comfortul interior Avensis.
    Masinile amandoua sunt excelente cu plusul de sportivitate pt acord.
    Despre fiabilitatea acordului nu pot spune prea multe, e prematur.
    La avensis in schimb eu nu am avut probleme de nici un fel.
    Am fost nevoit sa renunt la vechea masina din cauza unui accident, dauna totala, iar daca cei de la Toyota nu dadeau ca termen de livrare 3 luni masinii, poate ca as fi ramas tot pe avensis.
    Nu regret nicio clipa faptul ca mi-am ales Acord!!!
    Acum ramane la latitudinea voastra sa discutam punctual despre ce va intereseaza.
    Honda Accord 2.0 Special Edition MT

  • #2
    salut
    sunt curios diferenta de pret si dotari????
    plus consumul intre Avensis si Accord????
    ce dotariai in plus la Accord fata de Avensis???
    Titi Aur: "daca esti pilot de raliuri si nu atingi limitele masinii in cadrul unei curse, esti un pilot prost; dar daca conduci pe drumuri publice si atingi limitele masinii, atunci esti un sofer prost".

    Comment


    • #3
      masinile pe care le comparam sunt:
      - Avensis 2.0 l benzina MT si
      - Accord 2.0 Special Edition MT

      Pret - Avensis 2l Sol 21.408 DDP
      - Acord 2l SE 21.039

      Dotari comparabile, la Avensis ai MP3, la Acord nu

      Se pot spune mai multe
      poate aceste link-uri te ajuta

      si


      Despre consumuri prea multe nu pot spune deoarece vechea masina avea motor de 1.8 iar aceasta de 2.0
      Honda Accord 2.0 Special Edition MT

      Comment


      • #4
        ......Nenea Ovidiu , un singur lucru il pot afirma cu certitudine despre Accord. Este una din cele mai frumoase masini aflate in acest moment pe piata. Nu am condus niciodata o Honda asa ca mai mult nu pot spune dar cert este au ''rupt gura targului'' si cu noul Civic. Iar reputatia de masina cu specific sport este notorie asa cum de altfel tot la ''sport'' ne gandim si cand vorbim de BMW, chiar daca avem de-a face cu un model de lux....

        Comment


        • #5
          Cand am vrut sa imi iau masina ... am avut de ales intre Acord si Avensis.
          Mentionez bugetul era de maxim 20 mii euro..
          Deci avensis-ul era 19600 +gps iar accordul era 19700 sau undeva pe acolo

          Punctul tare al acordului : (parerea mea)
          - aspect mai sportiv exterior
          - comportament mai sportiv (cred ) 1.5 sec mai rapida

          Punctele negative
          - dotari mult mai putine .. mult mult mai putine
          - consum cu ~ 1 litru in plus
          - interior mult prea simplut fata de avensis in viziunea mea.
          - portbagaj mai mic.


          Asa ca am ales avensis ..
          Acord-ul e o masina foarte buna .. si o optiune reala ...
          Toyota Avensis 1.8 vvvt-i

          Comment


          • #6
            Originally posted by mariusx View Post
            Cand am vrut sa imi iau masina ... am avut de ales intre Acord si Avensis.
            Mentionez bugetul era de maxim 20 mii euro..
            Deci avensis-ul era 19600 +gps iar accordul era 19700 sau undeva pe acolo

            Punctul tare al acordului : (parerea mea)
            - aspect mai sportiv exterior
            - comportament mai sportiv (cred ) 1.5 sec mai rapida

            Punctele negative
            - dotari mult mai putine .. mult mult mai putine
            - consum cu ~ 1 litru in plus
            - interior mult prea simplut fata de avensis in viziunea mea.
            - portbagaj mai mic.


            Asa ca am ales avensis ..
            Acord-ul e o masina foarte buna .. si o optiune reala ...
            Aceasta comparatie facuta de tine cred ca ar trebui putin complectata.
            La avensis care din versiuni (motorizari) ai luat in considerare?
            Pentru Acord, daca discutam de motorul de 2l benzina, pretul este de 21039 Euro DDP
            "Dotari mult mai putine...mult mult mai putine" care ar fi acelea?
            Daca pe tine te-a incantat acel GPS, de 2 lei dealtfel, comparativ cu acei 26 HP in plus la Acord, suspensie categoric peste cea a Avensis-ului, etc.. este OK, in fond si la urma urmei sunt alegeri care tin de fiecare in parte.
            Ce pot sa spun eu este ca am avut 3 ani Avensis 1.8 benzina si ca acum am Acord 2.0 benzina, categoric Acordul este peste Avensis, chiar si pretul este mai avantajos (comparand Avensis 2.0 sol cu Acord 2.0 SE), nu vorbesc din auzite sau dupa cateva minute de teste.
            Honda Accord 2.0 Special Edition MT

            Comment


            • #7
              Hopa Acord-ul s-a scumpit.
              Eu mi-am luat masina in Octombrie.
              Atunci Acord-ul Comfort era 19700.
              - Avea jante tabla
              - nu are proiectoare ceata
              - nu are Senzor de lumina, ploaie
              - nu are comenzi pe volan
              - nu are Oglinzi retractabile electric
              - nu are Oglinda parasolar cu iluminare sofer-pasager :P
              - nu are mp3 player lol !!!
              - doar 4 boxe fata de 8 Avensis.
              Avensis-ul pe care l-am luat (1.8 benzina - Luna ) costa : 20.100 - 500 Discount - gps(pe care l-am dat cu 300 Euro ) + covorase ( doar atat..) = 19300.
              deci sa zicem ca preturile sunt asemanatoare.

              NU ma intereseaza celelate versiuni care sunt peste 21 ca deja era prea mult.

              Motorasul asta de 1.8 este foarte bun nu stiu daca ma ajuta mult diferenta.. dar la consum sunt sigur ca se vede.. ceea ce e important.

              La confort .. eu zic ca avensis-ul e peste .. iar la calitatea materialelor..
              Eu zic la fel avensis e peste.
              Plus de asta nu imi place consola centrala .. e prea .. plastifiata ... cu plasticul ala mare si lucios .. .

              Cum zicea cineva mai inainte..
              Daca as putea cumpara Avensis-ul care sa arate pe exterior ca acord-ul ar fi fost exceptional.
              Toyota Avensis 1.8 vvvt-i

              Comment


              • #8
                Marius, vorbim de 2 echipar diferite de Acord, tot ce spuneai tu ca nu are, exista:
                -jante aliaj 17", anvelope 225/45/17
                -are proiectoare de ceata
                -are senzor
                -are comenzi la volan
                -are oglinzi retractabile automat si mai sunt si incalzite
                -are Oglinda parasolar cu iluminare sofer-pasager
                -nu are Mp3, are Radio - Premium 6CD cu RDS
                -are 8 boxe

                in plus
                are cruise control

                defapt aici gasesti specificatiile:


                masina a fost achizitionata in dec 2007 , 2% discount
                Honda Accord 2.0 Special Edition MT

                Comment


                • #9
                  okok .. ai dreptate dar asta era cu mai bine de 1500 mai mult ca avensis-ul.
                  si daca ma insel inca nu aparuse in octombrie cand am facut comanda..

                  Oricum acuma vad ca preturile sunt asemanatoare mai ales cu scumpirea avensisului de maine de 700 de euro.
                  Deja fata de cand am luat eu avensis-ul s-a scumpit cu 1500 (300 - gps + 500 reducere + scumpirea de 700).. e oleaca.. cred ca s-a terminat perioada de reclama si asteapta ca sa iasa bani de acuma ...
                  Sa nu mai zic ca am luat-o la e = 3.4 si acuma e 3.7
                  Toyota Avensis 1.8 vvvt-i

                  Comment


                  • #10
                    Buna ziua tuturor!
                    Ovidiutinutm,ne cunoastem si de pe alte forumuri!
                    Mariusx,in mai 2007 am facut si eu aceleasi comparatii ca si tine,intre Avensis 1,8 Luna si Accord 2,0 Comfort. In acel moment nu eram convins de plusul in tinuta de drum a Hondei,iar datorita si unor ghinioane si a lipsei de profesionalism a unor firme de leasing,precum si datorita presiunilor a 2 femei din familie care tineau cu dintii de Toyota,am fost nevoit sa aleg Avensisul. Daca m-as putea intoarce in timp as alege fara sa clipesc Accordul.
                    De ce? Datorita directiei cu un feedback nefericit al Avensisului,care nu te ajuta sa "simti" masina, precum si a suspesiilor-orientate spre confort-care te mai leagana pe drumuri valurite,mai denivelate,am avut cateva momente pline de emotii. De foarte scurt timp,intrand putin mai tare intr-o curba,un TIR tocmai depasise axul drmului si se indrepta spre mine. O simpla manevra de evitare s-a transformat in iesirea pe acostamentul cu pietris,de unde am revenit cam palid.
                    Directia precisa,sasiul mai bun cu suspensii independente fata -spate,ce dau o stabilitate superioara in curbe Accordului sut elemete vitale,mult mai importate ca niste gadget-uri precum MP3.

                    Comment


                    • #11
                      am toyota rav4 si honda civic deci nu sunt subiectiv.

                      alege acordul fara sa stai pe ganduri!

                      Comment


                      • #12
                        Accordul e masina sport.
                        Avensis e masina eleganta.

                        Daca omul vrea sa se simta bine in masina lui, ia Avensis. Daca vrea curse, ia Accord. Din cate stiu eu si Avensis are suspensii indepente fata spate. Si la Avensis, rotile din spate iau si ele curba cu 3 grade. Nu stiu daca la Accord e asa. Un singur lucru urat la Avensis este ca volanul nu se intareste la viteze mari. In rest e peste Accord. Nu stiu cum se poate merge cu gaura de pepeni in consola centrala(acum am inteles ca au injumatatito punand Premium 6 CD cu RDS).

                        Deci Avensis

                        Comment


                        • #13
                          Eu unul aş alege Accord. E peste Avensis ca ţinută de drum, stabilitate, feedback, iar pentru mine şi ca design. Avensisul are avantajul unui confort superior, nu că Accordul ar sta foarte rău din punctul ăsta de vedere. Depinde acum pe ce pune accentul fiecare. Discuţia va fi interesantă în primăvara anului viitor, când vom avea pe piaţă şi noul Accord şi noul Avensis. Între modelele vechi aş lua Accordul.
                          BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
                          Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
                          Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

                          Comment


                          • #14
                            salut
                            am avut un peugeot 206 de 90 cp cu care am rulat (sport) ~30000 KM, fara probleme de motor, cutie, suspensie si directie.
                            cind a venit timpul pt innoire din vreo 7 marci si tipuri de masini am cumparat un Avensis . O sa va tin la curent cu o comparatie cit de cit obiectiva dupa ce "gust" putin Avensisul. Din prima va spun ca Avensisul a fost mai scump decit peugeotul nou cu 3800 euro (aprox) dar daca peugeotul ar fi putut ce poate Avensisul atunci pretul peugeotului ar fi fost cu 8000 mai mare decit a fost. Si nu cred ca ar fi fost o realitate. Pretul l-am comparat, urmeaza celelalte mai in colo

                            Comment


                            • #15
                              se pare ca noul accord va arata ceva mai pe gustul meu .
                              Pentru mine cel mai important lucru este interiorul. Nu ma intereseaza prea mult exteriorul daca interiorul este pe gustul meu. Lucru pe care accord-ul vechi nu prea il realizeaza.

                              Urmatoarea masina care va inlocui avensis-ul sunt apoape sigur ca va fi ori un avensis or un accord ori un lexus.
                              Oricum dar vreau sa fie hibrida (daca s-ar putea un motor de benzina de 2-3 litri ca oricum nu costa taxa de prima inmatriculare ).
                              Sa vedem si noul avensis dar daca va tine pe aceeasi linie cum s-a facut si cu corola .. eu nu vad cu ochi buni .
                              Toyota Avensis 1.8 vvvt-i

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google