Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Noul Yaris 2011

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Noul Yaris 2011

    Am observat a aparut noua varianta a Yarisului ...nu pot sa ii zic facelift pentru ca sunt atat de multe elemente noi incat chiar o consider o varianta noua a fostei Yaris...singurele modificari care nu o sa le comentez sunt motorizarile exceptand noua cutie cvt la motorul de 1,3 pe benzina restule e la fel, cutie care din punctul meu de vedere era buna si pe varianta diesel dar cei de la Toyota au ales cutia MM pentru diesel. Ca si cutie e cea mai reusita cutie de viteze automata fabricata de cei de la Toyota am condus si Lexus rx400 si Prius cu aceasta cutie si erau geniale.

    La exterior remarcam noile linii agresive si mult mai reusite ale masinii mai ales in partea din spate cat si in fata care ii dau o nota de sportivitate si o personalitate putin mai masculina care absenta la fosta generatie.

    La interior e deja alta poveste...noul interior aduce elemente hi-tech mai ales incepand de la varianta a doua de echipare:bluetooth cu comenzi pe volan, mp3 cu ecran color tactil de 6,1' unde sunt afisate atat piesele redate cat si informatiile masinii (computer de bord) cat si meniu de setari pentru masina, pentru 1100 de euro poti avea si navigatie completa cu toate hartile europei toyota cat si navigare pe internet, la orice varianta de echipare ai slot usb si mufa auxiliara o noutate bine venita in zilele noastre, camera video la mersul cu spatele o noutate absoluta si care mi se pare geniala plus ca e valabila gratuit deja de la a doua varianta de echipare nu excusiv doar pentru modelul SOL, mai pot specifica pronirea pe card, geamuri electrice spate, torpedou refrigerat, cotiera fata cat si clima dubla zona, oglinda elecrocromatica, plus senzor de ploaie si lumini normale din punctul meu de vedere la aceasta varianta, ca si alte optiuni acoperisul vitrant dar nu am gasit costul acestuia si daca e valabil in romania dar sper sa fie. Ca si aspect interior a fost simplificat si pare foarte accesibil si calitativ mai bun, ramene de vazut daca piata din romania e pregatita pentru acest mic-mare al strazilor noastre.

    La siguranta as dori sa punctez pe langa obijnuitele airbag-uri si abs+ebs, de la a doua varianta de echipare vsc devine standard probabil ca si aliniere la noile norme de siguranta cat si tetiere active pentru coliziuni spate.

    Daca am omis ceva stept completari daca am gresit ceva corectati-ma.

    Pareri!!?
    Attached Files
    Titi Aur: "daca esti pilot de raliuri si nu atingi limitele masinii in cadrul unei curse, esti un pilot prost; dar daca conduci pe drumuri publice si atingi limitele masinii, atunci esti un sofer prost".

  • #2
    In showroom la noi este expus doar in varianta Terra, al carei interior este spartan - mentionez aici lipsa turometrului si a multitudinii de torpedouri si spatii mici de depozitare care faceau deja vechiul Yaris o masina foarte practica. Nu mai sunt spatiile de depozitare a sticlelor din usile spate, bancheta spate nu mai culiseaza, plasticul este dur iar imbinarile din interior nu mi se par de calitate.
    In brosura se specifica utilizarea unor materiale mai moi la interior incepand cu versiunea Luna (cea medie), care mi se pare si cea mai reusita din punct de vedere al dotarilor, dupa cum ai mentionat si tu.
    Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

    Comment


    • #3
      Da corect...la prima varianta e o lipsa crunta de spatii de depozitare si dotari adica 4 airbag-uri fata de 9 daca am citit eu bine la urmatoarea....banuiesc ca au dorit sa fie ieftina e cat posibil....ceea ce este curios este faptul ca de la a doua varianta lucrurile stau foarte diferit volan piele, ecran color tactil si camera video la mersul inapoi airbag-uri si vsc...si e destul de ciudat...parca au vrut intentionat sa fie cea mai slaba varianta asa cheala, osibil sa mearga pe flote???
      Titi Aur: "daca esti pilot de raliuri si nu atingi limitele masinii in cadrul unei curse, esti un pilot prost; dar daca conduci pe drumuri publice si atingi limitele masinii, atunci esti un sofer prost".

      Comment


      • #4
        4 airbaguri erau si la modelul anterior la varianta Terra, care, intradevar, este si masina de flota pentru destul de multe companii. Dar ergonomia si spatiile de depozitare la modelul nou nu cred ca se vor rezolva cu trecerea la nivelul de echipare superior.
        Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

        Comment


        • #5
          Suntem pe cale sa luam o toyota yaris pe benzina de 1,3 modelul de echipare Tera pentru sotie.
          Din pacate interiorul este spartan insa o alegem datorita motorizarii. Pretul este de 8100 euro plus cele 3 tichete rabla.
          Sper sa nu fim dezamagiti mai tarziu.

          Comment


          • #6
            Sunteți pe calea cea bună. Prețul este imbatabil pentru calitatea oferită, chiar cu aspectul spartan despre care vorbești. Eu am de 3 luni un Yaris 1.33 Luna Multidrive S (cutie automată continuă) de care sunt deosebit de mulțumit. Este al doilea Yaris al meu, primul fiind luat acum 8 ani (1.4 D-4D) și funcționează impecabil și în ziua de azi. Succes!

            Comment


            • #7
              Originally posted by Bebbub View Post
              Sunteți pe calea cea bună. Prețul este imbatabil pentru calitatea oferită, chiar cu aspectul spartan despre care vorbești. Eu am de 3 luni un Yaris 1.33 Luna Multidrive S (cutie automată continuă) de care sunt deosebit de mulțumit. Este al doilea Yaris al meu, primul fiind luat acum 8 ani (1.4 D-4D) și funcționează impecabil și în ziua de azi. Succes!
              Să fi sănătos şi fără incidente,cum te împaci cu consumul la cvt?este economic motorul 1.33 cu această cutie?

              Comment

              Working...
              X
              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
              Politica de Securitate Google