Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Hilux-navigatie

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Hilux-navigatie

    Buna ziua,

    Am cumparat in urma cu 8 luni o Toyota Hilux noua din Germania.
    Am ales echiparea de varf , o varianta care in Romania nu se comercializeaza.
    Masina este fenomenala, motorul de 3.0L trage foarte bine, totul este bine legat si de calitate. Am un singur necaz: sistemul multimedia cu navigatie . Respectivul sistem, pe nume TNS700, are in dotare 4 discuri DVD cu hartile tarilor din Europa. Din pacate Romania nu este inclusa pe aceste discuri iar sistemul multimedia are in acest moment doar utilitatea unui aparat radio.
    Am informatii ca acelasi sistem multimedia se afla montat si pe alte modele Toyota. Are cineva date suplimentare sau vreo idee cum pot gasi un DVD care sa includa harta Romaniei ?
    Exista printre cititori cineva care s-a ciocnit de o problema similara ?
    Astept raspuns.
    Multumiri anticipate!!!!

    P.S.
    In rest, raspund cu placere la orice intrebari legate de masina, de optiunea de a o cumpara din alta tara, etc.
    Ca informatii primare , masina are cutie automata, tapiterie de piele, motor de 3.0L si navigatie (cum am mai spus).
    Consumul cel mai mic la drum lung (Germania- Bucuresti, 1600 km cu devieri de la traseu) 7.9 L/100 km, consumul in Bucuresti 10.4, consum mixt pe 2000km cam 8.5. Toate aceste cifre sunt obtinute cu masina neincarcata.
    Viteza maxima constructiva declarata 175 km/h. Eu am mers pe portiunea Buc-Lehliu pe autostrada cu max. 195 (valoare indicata la bord), mai mult nu poate. Am atins aceasta viteza doar pt. ca drumul este f.bun si drept, altfel nu indraznesc mai mult de 120-130, masina neincarcata topaie si este instabila la viteze mari.
    Pretul in Germania 29900 EURO fata TVA. TVA-ul nu l-am platit pt. ca am cumparat masina pe firma.
    Attached Files

  • #2
    Hard top-ul de unde l-ai luat si cat a costat? Sau asa ai luat-o de acolo?

    Comment


    • #3
      HardTop

      De la pick-up.ro
      A costat cam 1600 euro fara TVA
      Am primit gratis invelisul din bena.
      Am optat pentru hard top fara ferestre laterale de teama sa nu arate ca un dric.









      Originally posted by rommy20005 View Post
      Hard top-ul de unde l-ai luat si cat a costat? Sau asa ai luat-o de acolo?

      Comment


      • #4
        Exact ce banuiam ! Exagerat de scump un plastic ! Arata mai bine fara geamuri !

        Comment


        • #5
          HardTop

          De fapt este poliester armat cu fibra de sticla (PAFS).
          Grosimea materialului este cam 6 mm.
          Scump dar din pacate nu exista alte altermative.
          Gasisem si ceva mai ieftin dar era urat ca dracu, subtire si nefinisat. Luneta nu se inchidea bine ,nu avea lumina si nu era tapitat.
          Cred ca in acest moment pick-up si carryboy ofera singurele produse demne de mentionat.
          Mai exista cate ceva si la maxliner.
          Mai interesant este produsul original Toyota, au o varianta de 5500 EUR fara TVA.
          Asta pret mare.


          Originally posted by rommy20005 View Post
          Exact ce banuiam ! Exagerat de scump un plastic ! Arata mai bine fara geamuri !

          Comment


          • #6
            Sunt prea putine firme si prea putini cumparatori, dar si asa sunt super exagerate !

            Care era obtiunea ieftina? Mai urat de ce am eu nu cred ca exista.
            Attached Files
            Last edited by rommy20005; 02-22-2009, 02:18 AM.

            Comment


            • #7
              HardTop

              Vad ca la firmele consacrate nu mai este nici o varianta mai ieftina.
              Cam totul este intre 1300-1700, uneori mai scump.
              Inclusiv variantele de munca, fara ferestre sunt tot pe acolo.
              Am vazut pe undeva , nu mai stiu unde, ceva netapitat, fara incalzire la haion si fara lumina dar tot era 1100 euro fara TVA.
              Unii cauta second hand-uri prin tari straine.




              Originally posted by rommy20005 View Post
              Sunt prea putine firme si prea putini cumparatori, dar si asa sunt super exagerate !

              Care era obtiunea ieftina? Mai urat de ce am eu nu cred ca exista.

              Comment


              • #8
                Buna

                La noi puteti sa gasiti hardtopuri la preturi O.K. si sunt discutabile.
                Vindem marca CARRYBOY mai ieftin decat ei.Detalii in profilul meu.



                Originally posted by silvan View Post
                Vad ca la firmele consacrate nu mai este nici o varianta mai ieftina.
                Cam totul este intre 1300-1700, uneori mai scump.
                Inclusiv variantele de munca, fara ferestre sunt tot pe acolo.
                Am vazut pe undeva , nu mai stiu unde, ceva netapitat, fara incalzire la haion si fara lumina dar tot era 1100 euro fara TVA.
                Unii cauta second hand-uri prin tari straine.

                Comment


                • #9
                  Am un Hilux din 2008 , 3.0 litri echiparea de top dar are doar pre-echipare audio cu 4 boxe>
                  As dori sa-i montez un sistem de navigatie cu tot cu radio si DVD player .
                  Pretul poate si fie pana pe la 5 000 RON .

                  Comment


                  • #10
                    toyota

                    Ma intereseaza daca la Toyota Hilux Double Cab 2,5 pot folosi anvelope 265/70/16? Imi poate raspunde cineva?

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by Chelariu View Post
                      Ma intereseaza daca la Toyota Hilux Double Cab 2,5 pot folosi anvelope 265/70/16? Imi poate raspunde cineva?
                      265/70/16 este dimensiunea maxima care o poti folosi fara modificari. Uneori cand rotile din fata vor ajunge la limita superioara iti vor atinge usor aparatorile de noroi, dar nu e o problema prea mare. Trebuie si rotile sa fie virate ca sa se intample fenomenul asta. In plus un hilux nu ajunge cu una cu doua la capat de cursa de suspensii. pt asta trebuie sa-i dai omor nu gluma. Si sa nu uiti: va creste confortul, consumul, distanta de franare, timpul de demaraj, bugetul alocat schimbului de anvelope si frecventa vizitelor la sevice pt verificat si reglat geometria rotilor, precum si bugetul pt placute de frana. De asemenea e posibil sa dai motiv celor de la garantii sa nu-ti acorde garantie(abia asteapta sa le dai motive). Vizitele la reprezentanta e bine sa le faci cu anvelopele vechi(pune anvelopa-scoate anvelopa). Alegerea e a ta. Mie mi-a adus numai necazuri.

                      Comment


                      • #12
                        poti pune rotzile dupa LC 120 merg la fix si nu se atinge absolut nimic. dar daca ii pui jante mai mari il omori la offroad, cam ii tai avantul.

                        Comment


                        • #13
                          atata timp cat sunt trecute in carte nu inteleg de ce sa nu le poti monta. in momentul in care producatorul le-a trecut ca optiune in cartea masinii, a derulat proceduri de omologare de tip cu aceste anvelope inseamna ca le recunoaste ca fiind adecvate.
                          Nu mai credeti tot ce va indruga meseriasii de service si in special cei de la garantii si fortatii sa va acorde drepturile dumneavoastra. un raspuns de genul nu se acorda garantia pentru ca ati montat anvelope prea late trebuie reclamat de urgenta la Toyota Europe si Toyota Japan daca vrem ca pe viitor sa avem in Romanica noastra profesionisti adevarati si nu tjsmecheri de cartier cu functii si cu painea si cutiul la ei care se uita la ce spaga au luat ca sa acorde o garantie pe un produs de care si-au batut joc in activitatea de mentenanta

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by blumi View Post
                            Am un Hilux din 2008 , 3.0 litri echiparea de top dar are doar pre-echipare audio cu 4 boxe>
                            As dori sa-i montez un sistem de navigatie cu tot cu radio si DVD player .
                            Pretul poate si fie pana pe la 5 000 RON .
                            eu am cumparat un TTi-8910.
                            super
                            2200 lei.

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by blumi View Post
                              Am un Hilux din 2008 , 3.0 litri echiparea de top dar are doar pre-echipare audio cu 4 boxe>
                              As dori sa-i montez un sistem de navigatie cu tot cu radio si DVD player .
                              Pretul poate si fie pana pe la 5 000 RON .
                              eu am montat un TTi-8910, super, chiar prea sofistic pt o masina de munca, iar pretul e la jumatate fata de bugetul tau.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google