Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Toyota Romania verifica unitatile service din toata tara

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by OvidiuH View Post
    O sa ajute cum ajuta si sondajele alea telefonice de se fac dupa interventii (revizii, reparatii), adica din parti. Totul e doar o vrajeala de marketing. As fi preferat sa nu aud de asa zisa campanie si sa vad rezultatele puse in practica.
    Ovidiu, dupa postul meu in care spuneam ca pregatesc in scris toata nemultumirea pentru Toyota Europe,a doua zi sunt sunat de o doamna de la PR de la ei sa ma intrebe cat de multumit sunt de prestatiile lor Nu cred in coincidente. I-am povestit nefericirea mea timp de 40 de minute.Sper sa fi fost mai mult decat o psihoterapie pe care unPR-ist bun o face cu un client pentru care nu are solutie.Trag concluzia ca ne urmaresc si pe aci, ceea ce cred ca este bine in masura in care ce spunem noi este luat in seama.Ramane de vazut.
    177 dragoni, 400 niutoni, ceva adrenalina

    Comment


    • #17
      Ultima data cand am facut tam tam mai mare (mailuri catre Toyota Romania si Toyota Europe), in urma cu vreo 2 ani si jumatate, pentru o lucrare de tinichigerie/vopsitorie facuta prost si pentru care mi-au tinut masina in service 3 saptamani (era vorba doar de o portiera lovita si un prag usor indoit), tot asa am fost sunat chiar de la "centru". Mi s-a promis ca se vor rezolva problemele cu termenii lungi, ca se va mai deschide un service in Bucuresti, ca o sa mi se remedieze problema, etc.

      Rezultatul dupa aproape 3 ani ?

      - Lucrarea mea facuta cu piciorul a ramas tot asa. Punctele de lac scurs de pe prag si semnele din vopsea de la revopsire au ramas tot acolo, desi am fost la 2 retusuri. Luati la intrebari si-au recunoscut incapacitatea de a face ceva mai bun, dand din umeri.
      - Service-ul suplimentar nu s-a mai deschis in Bucuresti.
      - In vara lui 2010 am fost tot pentru o lucrare de tinichigerie/vopsitorie la ei (schimbat bara spate, indreptat cuva portbagaj, vopsit zona inferioara a haionului, inlocuit partea centrala a sistemului de evacuare).

      Deja de la inceputul lui 2010 se laudau cu: "TSM - Toyota Service Management, un sistem de standarde de calitate pe care si noi l-am implementat. Oriunde v-ati afla in tara, veti beneficia de cele mai inalte standarde de intretinere, reparatie sau revizie periodica de care puteti beneficia in Europa" si "TSM pentru Tinichigerie/Vopsitorie, implementat la nivel national din 2010. Datorita acestora, garantam ca de la cea mai mica zgarietura si pana la reparatiile de amploare, atelierele de Tinichigerie Vopsitorie Toyota vor reda masinii dvs aspectul initial".

      Ce lucrare mi-au facut intr-un mare service TSM unde rezultatele sunt garantate ?

      Au ramas semne de la vopsire pe hayon, dungi in vopsea, sub lac. Cuva, dupa indreptare, a ramas cu o gaura in ea. Astfel ca si acum cand scot roata de rezerva am o aerisire suplimentara in portbagaj.

      Apoi, zona de mijloc a tevii de esapament a fost montata prost. Zdranganea la orice denivelare, asa ca am fost la ei unde mi-au spus ca e montata bine si ca sunt toate elementele de prindere la locul lor. Chiar seful de service mi-a aratat sub masina ca e totul lapte si miere. Apoi a venit iarna, unde la temperaturi mici, zona de mijloc a sistemului de evacuare lovea permanent in suportul metalic de sustinere, de siguranta, chiar si la relanti. M-am prezentat iar in service-ul TSM cu pricina, iar dupa vreo 45 de minute au ajuns mirati la concluzia ca piesa a fost montata gresit (nu au avut nevoie decat de 7 luni si 3 drumuri ale mele in service ca sa-si dea seama de asta).

      Asa ca va rog sa-mi spuneti dragi colegi, de ce as mai crede intr-o alta poveste ? Absolut orice lucrare am facut la ei de-a lungul celor 7 ani de cand le sunt client a fost cu probleme, probleme ce nu au fost rezolvate sau rezolvate doar partial.

      De ce as mai crede in TSM, CCS, verificari, brosuri, garantii, reclame colorate si promisiuni in van din partea acestor oameni ?

      Norocul meu e ca nu am avut probleme tehnice de niciun fel cu masinile, insa cand a trebuit sa apelez la ei pentru servicii de reparatii, am plecat mereu cu un gust extrem de amar in gura. Probabil se aplica zicala de pe ultima lor brosura: "loialitatea e valoroasa si o rasplatim".

      PS: Toate lucrarile de mai sus au fost facute la Toyota Bucuresti Sud.
      Last edited by OvidiuH; 11-04-2011, 08:34 AM.
      BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
      Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
      Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

      Comment


      • #18
        urata poveste dar cunoscuta.
        Am si eu una la fel, de data recenta ( anul acesta ) :
        Din luna aprilie pana in iunie am verificat sistemul de franare pe fata ( 4 drumuri la Pipera ) si m-au tot purtat cu vorba , in ciuda evidentelor : jocurile la etrierii fata erau atat de mari ca ii miscam cu mana printre spitele rotii . Au amanat schimbarea pana in momentul in care am facut circ . Acuma am aceeasi problema cu etrierii pe spate unde , in ciuda evidentelor ,amana nejustificat schimbarea lor. Mi-au propus schimbarea numai a unuia ( !!!) si am refuzat.Acesta nu e standardul Toyota ci o "mangleala romaneasca ". Sunt la al doilea drum.Am intalnire cu cei de la garantii saptamana viitoare. Revin.
        177 dragoni, 400 niutoni, ceva adrenalina

        Comment


        • #19
          Problema asta cu jocul la etrieri exista si la Ave clasic si vad ca nu au fost in stare s-o rezolve la modelul nou...pacat
          Ave 1.8 Luna '08

          Comment


          • #20
            Originally posted by Tudor Catalin View Post
            Problema asta cu jocul la etrieri exista si la Ave clasic si vad ca nu au fost in stare s-o rezolve la modelul nou...pacat
            A aparut o solutie. Este o vaselina mai groasa cu care se greseaza acei pini de la suportul de etrieri si care da rezultate....

            Comment


            • #21
              Originally posted by vvti View Post
              A aparut o solutie. Este o vaselina mai groasa cu care se greseaza acei pini de la suportul de etrieri si care da rezultate....
              ... cu conditia ca vaselina sa fie grafitata , adica rezistenta la temperatura , si ideal ar fi ca ambele culise ale etrierului sa fie cu garnitura aceea din cauciuc . Normal este ca o data pe an sa gresam culisele si nu vor mai fi zgomotoase .

              Comment


              • #22
                Originally posted by vvti View Post
                A aparut o solutie. Este o vaselina mai groasa cu care se greseaza acei pini de la suportul de etrieri si care da rezultate....
                Originally posted by vali44 View Post
                ... cu conditia ca vaselina sa fie grafitata , adica rezistenta la temperatura , si ideal ar fi ca ambele culise ale etrierului sa fie cu garnitura aceea din cauciuc . Normal este ca o data pe an sa gresam culisele si nu vor mai fi zgomotoase .
                " exista o vaselina groasa ".... dragi colegi , am dat cu acea vaselina groasa 3 luni la rand si apoi i-am schimbat pentru ca jocul a revenit imediat dupa primii 1500 km de amagire ce poarta numele de "vaselina groasa "... Relatez experienta proprie nu din vorba randunicii
                177 dragoni, 400 niutoni, ceva adrenalina

                Comment


                • #23
                  Vaselina se poate pune si Pagid CeraTec care rezista pana la 1000 grade si este mult mai ieftina decat vaselina de la toyota.
                  Culisele cele fara garnitura, schimbate cu modelul cu garnitura dau rezultate foarte bune, am facut si eu modificarea si nu mai am zgomot deranjant la etrieri. Doar ca am micsorat garnitura ca sa nu am suspiciunea ca se gripeaza culisa modificata.
                  Toyota Avensis 1.8 VVT-i

                  Comment


                  • #24
                    si ce garanteaza ca vaselina mai goasa nu duce la griparea tijelor ?! ca vaselina groasa exact la asta duce ...

                    Comment


                    • #25
                      Pagid CeraTec nu este groasa, este special pentru sistemul de franare.
                      Inainte am pus grafitata si dupa un drum pe transalpina a aparut iar zgomotul, deci nu recomand grafitata.
                      Cea mai buna vaselina este cea alba care vine impreuna cu culisele, sau cea de la toyota (dar e scumpa rau).
                      Am facut rost si de garniturile de pe culise, au codul 0 204 201 563 (Bosch) sau OE 47769-05020, made in France. Pana la primavara prelucrez niste culise ( le fac sant pentru garniturile de cauciuc) si le pun garnituri noi si sper sa nu mai am belele cu zgomotul de la etrieri.
                      Toyota Avensis 1.8 VVT-i

                      Comment


                      • #26
                        cea de la toyota nu e buna de nimic, tine 1000-1500 km. vax albina dar foarte scumpa
                        177 dragoni, 400 niutoni, ceva adrenalina

                        Comment


                        • #27
                          ... și rezolvarea rusească

                          Comment


                          • #28
                            la aceasta rezolvare ma gandeam si eu, arcul e sfant
                            177 dragoni, 400 niutoni, ceva adrenalina

                            Comment


                            • #29
                              ... tot de la ruși











                              ... și piesa principală

                              Comment


                              • #30
                                Eu am pus vaselina alba de la Toyota si nu am probleme.
                                http://img204.imageshack.us/img204/4009/tucashow3np.gif

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google