Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Detectoare radar

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Depinde cāt eşti dispus să investeşti. Sub 500 RON cele de la Cobra au cel mai bun raport calitate/preţ. Peste 500 RON sunt nişte modele ceva mai dotate de la Beltronics.
    BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
    Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
    Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

    Comment


    • #17
      Da am inteles...
      Acuma vin si va intreb la situatia data se merita investitia in asa ceva???? ca tare in ceata sunt .......vad avantajul ca o amenda o pot lua oricand dar ...nici raliuri nu prea fac (foarte des).....iar unde stau eu un radar nu am mai vazut de .....3 ani ...iar la drum lung in romania nu prea ai unde sa-i dai!!!!
      Titi Aur: "daca esti pilot de raliuri si nu atingi limitele masinii in cadrul unei curse, esti un pilot prost; dar daca conduci pe drumuri publice si atingi limitele masinii, atunci esti un sofer prost".

      Comment


      • #18
        Eu spun că merită. Dacă ai scăpat de o amendă datorită detectorului, aproape ţi-ai scos banii pe el.
        BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
        Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
        Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

        Comment


        • #19
          Originally posted by Mushu View Post
          Da am inteles...
          Acuma vin si va intreb la situatia data se merita investitia in asa ceva???? ca tare in ceata sunt .......vad avantajul ca o amenda o pot lua oricand dar ...nici raliuri nu prea fac (foarte des).....iar unde stau eu un radar nu am mai vazut de .....3 ani ...iar la drum lung in romania nu prea ai unde sa-i dai!!!!
          Eu zic ca merita, am scapat de ceva radare. Depinde mult de cum mergi. Eu cand vin in tara merg destul de tare, pana la 160kmh poate si mai mult.

          Comment


          • #20
            Acum depinde de fiecare daca se merita sau nu, dar eu sunt de parere ca daca o singura data te avertizeaza de un radar cand tu ai viteza si risti permisul, sau daca ai cumulat puncte si un radar ar duce la suspendarea permisului.....deja si-a meritat toti banii. Ceva de genul am facut eu in vara...am tot stat pe ganduri daca sa-mi iau sau nu detector si din pacate ceea ce m-a facut sa imi iau detector a fost faptul ca am ramas fara permis...nu din cauza vitezei ca m-a prins cu 77 km dar depaseam 2 tiruri si a intervenit o trecere de pietoni intr-o localitate din Alba. Asa ca daca aveam detector si bipaia nu ma mai bagam in depasire....sau intram la loc dupa primul tir... Asa ca sper sa nu patiti nici unu dintre voi o treaba din asta dar cand ai de platit sofer sau pur si simplu ca nu te poti folosi de masina o sa regreti ca nu ti-ai cumparat detector. Poate va ajuta povestioara mea in a lua o decizie de gen... se merita sau nu un detector?!?!
            Eu zic ca da
            Toyota Corolla 2.0 D-4D ianuarie 2008
            Toyota Corolla 1.8 Dx 1987

            Comment


            • #21
              Ah si nu va recomand xrs 9330 de la Cobra. Dupa 5 luni de folosire a crapat, adica merge in primele 10 minute si dupa ce se incalzeste nu mai scoate nici un zgomot. Mai am o colega de servici care are tot un 9330 si si ea a patit la fel. si acum avem amandoi detectoare de decor, dar achizitionez unul luna asta . Nu e o problema ca a apucat sa se amortizeze zic eu in perioada cat a mers dar parca putea sa tina mai mult
              Toyota Corolla 2.0 D-4D ianuarie 2008
              Toyota Corolla 1.8 Dx 1987

              Comment


              • #22
                Gata, m-am hotarat si eu sa-mi iau detector dupa ce m-au prins azi cu 70 km/h intr-un amarat de sat pustiu (pana la masinile lor) in care am indraznit sa nu merg precum melcul! Nu ma mai prind ei curand....Sper!
                Yaris Hybrid Ist generation

                Comment


                • #23
                  Merită investiţia. Ai scăpat de o amendă, deja ţi-ai scos banii pe el.
                  BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
                  Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
                  Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by hgflo View Post
                    Gata, m-am hotarat si eu sa-mi iau detector dupa ce m-au prins azi cu 70 km/h intr-un amarat de sat pustiu (pana la masinile lor) in care am indraznit sa nu merg precum melcul! Nu ma mai prind ei curand....Sper!
                    Si spre ce te-ai gandit?
                    Ai facut o analiza, raport calitate/pret?
                    Honda Accord 2.0 Special Edition MT

                    Comment


                    • #25
                      Am mai citit pe ici pe colo, dar recunosc ca nu ma pricep deloc (ca sa pot aprecia raportul calitate/pret la oferta de pe piata) asa ca am mers pe mana unui prieten si s-a adjudecat: Bel RX 65
                      Yaris Hybrid Ist generation

                      Comment


                      • #26
                        Eu am mai cerut parerea vis a vis de Beltronics 966r sau Beltronics LR 975, nimeni nu a inraznit sa se pronunte.
                        Honda Accord 2.0 Special Edition MT

                        Comment


                        • #27
                          Dupa ce am studiat mai atent felurite teste si site-uri de specialitate, am ajuns la concluzia ca singurele diferente intre detectoarele Beltronics din gama Vector (940, 955, 995, RX65 etc.) sunt sunt cateva optiuni de a activa/dezactiva anumite benzi, optiunea de Autoscan, care am inteles ca e complet inutila, si alte cateva maruntisuri. Sensibilitatea si precizia e aproape identica la toate detectoarele din gama.

                          Un test amanuntit si sugestiv poate fi vazut aici -> http://www.guysoflidar.com/august-20...ctor-test.html
                          BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
                          Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
                          Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

                          Comment


                          • #28
                            Eu am un Bel 995 si nu am ce sa ii reprosez. Eventual pretul, cand l-am cumparat
                            Toyota Auris 1.6 dual VVT-i SOL

                            Comment


                            • #29
                              Bell Rx65 si V995 au si banda KU care a aparut deja prin europa si chiar si la noi. Daca luati detector acum sa aiba si banda KU ca nu se stie ce ne asteapta.
                              Eu am Bell RX65 si am scapat de vreo 12 amenzi pana acum , de 2 ori chiar si de radarele militienilor in patrulare.
                              Toyota Avensis 1.8 VVT-i

                              Comment


                              • #30
                                Momentan la noi există doar K. Prea curând n-o să apară Ku şi la noi.
                                BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
                                Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
                                Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google