Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

AVENSIS probleme-nelamuriri

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by czz View Post
    saluatre tuturor,
    am si eu o nedumerire legata de zgomotele ce se aud in partea din spate a masinii, la viteza mica pe drum neasfaltata sau cu denivelari.
    bate ceva, ca si la fosta dacie a lu' tata, de 20 ani. planetare, bucsii, chiar nu ma pricep. e ca un zgo,ot metalic.
    masina este o avensis din 2007, si chiar am avut foarte mare grija de ea, mai ales pe dumuri cu gropi.
    mersi anticipat
    si eu am avut aceiasi problema am schimbat capetele de bara pe spate si daca tot se aude schimba si buccsele la bara stabilizatoare spate. Bucsele mi leam schimbat la toyota o fost 70 de lei bucsele si 100 manopera. Capetele de bara mi leo schimbat cineva undeva pe la 120 de lei cred ca am ajuns cu ele nu mai stiu exact. Iti recomand un test de telescoape si acolo iti pot pune mai multe. poti sal faci la un ARR unde se face verificarea tehnica. costa in jur de 30 de lei

    Comment


    • Originally posted by mallasorte View Post
      si eu am avut aceiasi problema am schimbat capetele de bara pe spate si daca tot se aude schimba si buccsele la bara stabilizatoare spate. Bucsele mi leam schimbat la toyota o fost 70 de lei bucsele si 100 manopera. Capetele de bara mi leo schimbat cineva undeva pe la 120 de lei cred ca am ajuns cu ele nu mai stiu exact. Iti recomand un test de telescoape si acolo iti pot pune mai multe. poti sal faci la un ARR unde se face verificarea tehnica. costa in jur de 30 de lei

      mersi de raspuns. am sa fac verificarile de rigoare.
      totusi, mi se pare destul de ciudat, ca la o masina de doar 3 ani sa inceapa cu probleme din astea. mai ales o Toyota.
      Viteza ... strică freza !!!!

      Comment


      • incepe doar cu bucshile ... mai sunt oameni care au avut tot asa prb si dupa ce au schimbat astea s-a rezolvat prb. si mai poate sa fie de la ghidajele de la etrieri.

        Comment


        • Originally posted by zeus View Post
          incepe doar cu bucshile ... mai sunt oameni care au avut tot asa prb si dupa ce au schimbat astea s-a rezolvat prb. si mai poate sa fie de la ghidajele de la etrieri.


          am fost la verificare cu ea - diagnosticul a fost ca trebuie schimbati culierii de la etierii spate. au facut baietii comanda si acum astept sa ma cheme sa-i schimbe.
          Viteza ... strică freza !!!!

          Comment


          • Salutare!
            Detin o Corolla fabricatie 1995 (nu sunt in Romania) motor 1289 cmc, masina se comporta impecabil sunt foarte multumit la banii care i-am dat pe ea .
            Pe viitor vreau sa imi cumpar din Anglia Un Avensis 2.0 diesel, model 2003-2004 (am gasit oferte sub 3000 euro)
            Problema e ca masinile au peste 120 - 130 000 mile ( aproximativ 200 000 km)
            Merita sa achizitionez asa ceva ?
            In general Km sunt facuti pe autostrada..
            Cei care detineti Avensis cu motor D4D cu mai multi km parcursi ce sfat imi dati?
            Stiu ca pare amuzant dar nu vreau sa cheltui mult pentru achizitionarea unei masini...
            As mai vrea sa stiu daca e Avensis vi se pare pretentioasa din punc de vedere al intretinerii

            Comment


            • Stie cineva cum se demonteaza sezutul banchetei spate ? Am un soarece mort acolo si nu va spun cum ma distrez ...

              Comment


              • tragi tare de bancheta
                Toyota Avensis 1.8 VVT-i

                Comment


                • Originally posted by zorro View Post
                  Multumesc Mihai , asa e - tragi tare de bancheta . Sistemul de zavorare este dintr-o sarma de 4-5 mm care este fixata intr-o clema din plastic dur . A iesit la a doua incercare insa la montare a trebuit sa indrept clema din sarma deoarece se indoise putin spre interior si nu mai venea exact in ghidaj . S-a zavorat printr-o simpla apasare hotarata . L-am gasit si pe decedat si l-am aruncat ...

                  Comment


                  • Buna ziua,
                    Am o Avensis Executiv diesel, 2.0 D4D, 26000 km. De vreo doua saptamani am un zgomot ciudat la motor intre 1000 si 1800 rotatii/min. Parca intra ceva in rezonanta, parca este zgomotul de tacheti de la vechile Dacii 1300. Nivelul de ulei este in limite si nu am nici un semanl de la computerul de bord. Poate cineva sa-mi spuna ce se intampla? Multumesc anticipat!

                    Comment


                    • Originally posted by cristian1964 View Post
                      Buna ziua,
                      Am o Avensis Executiv diesel, 2.0 D4D, 26000 km. De vreo doua saptamani am un zgomot ciudat la motor intre 1000 si 1800 rotatii/min. Parca intra ceva in rezonanta, parca este zgomotul de tacheti de la vechile Dacii 1300. Nivelul de ulei este in limite si nu am nici un semanl de la computerul de bord. Poate cineva sa-mi spuna ce se intampla? Multumesc anticipat!
                      Verifica daca este bine fixata cutia din plastic a filtrului de aer . Ti-a schimbat filtrul de motorina ? La aceasta operatiune se demonteaza tot ansamblul filtrului de aer si la remontare nu a fost strainsa partea inferioara a cutiei . Desfa capacul acesteia , scoate filtrul de aer si verifica daca partea inferioara are joc . Daca are , pune niste burete sub ea si strange-o . Bafta !

                      Comment


                      • Pune buretele ala oricum. Cauta unul mai dens (tare).
                        De cand am masina (2,5 ani) am schimbat de 2 ori buretele.
                        Mai vezi ca din cutia filtrului iese si o conducta groasa care pleca spre motor ... pune-i si acolo o banda elastica.
                        Avensis SW 2.0 D-4D & Celica 1,6L

                        Comment


                        • Pentru Vali 44 si Gabi-Bt,

                          Multumesc pentru informatii, sper sa ma descurc. Oricum in doua saptamani ma duc la revizia de 30000 km.

                          Comment


                          • Salut,
                            Punt posesorul unui Avensis 2.2 d4d ,are 14.500 km(l-am cumparat nou in oct 2009) si de cateva zile a inceput sa vibreze usor volanul la relanti.Daca accelerez , peste 1000 rpm nu mai vibreaza......dar cand decelerez se aude un zgomot ciudat la motor( ca un harait).
                            Am rugamintea sa-mi spuneti daca ati aceste probleme si cum s-au rezolvat.

                            Multumesc

                            Comment


                            • Incearca solutia de mai sus...
                              Avensis SW 2.0 D-4D & Celica 1,6L

                              Comment


                              • salut gabi-bt
                                nu vad care este legatura dintre cutia filtrului de aer si vibratiile in volan la relanti...iar cand decelerez se aude un zgomot la motor, nu in alta parte (ca si cum s-ar freca doua piese metalice)

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google