Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

probleme aygo

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • probleme aygo

    sunt posesor de aygo, extraordinar de multumit de el, atat ca performante, cit si ca exploatare, mai putin ca este o masina de nota 10 pt o persoana si de 5 pentru mai multe,
    de ce nu este nici un threat despre aygo?
    daca nu ati condus (singuri) unul nu stiti ce a-ti pierdut

  • #2
    Pai se pare ca esti primul posesor de Aygo de pe forumul acesta deci....Bine ai venit printre noi si sa ai noroc de masinuta!
    Acuma ca ai spart gheata la sectiunea Aygo poate mai vin si alti posesori .

    PS: da' care-i problema (tehnica) din titlu? Sau problema e ca nu e nici o problema ?
    Last edited by hgflo; 02-05-2008, 17:24 PM.
    Yaris Hybrid Ist generation

    Comment


    • #3
      am avut probleme cu uleiul
      nu vroia sa stea in motor
      si iesea.......asa......
      pe undeva, nu am inteles pe unde....
      de doua ori.....
      cu ocazia asta tin sa-i laud pe dealerii din iasi

      Comment


      • #4
        Ma alatur si eu posesorilor de Aygo, azi am luat-o (Aygo Plus benzina cu 5 usi) si deocamdata imi place. Pana acum, timp de 2 ani, am avut masina de serviciu avensis diesel 2000cmc 116CP.
        O sa revin cu impresii!

        Comment


        • #5
          s-o porti sanatos multi km fara probleme !!!
          eu zic ca ai sa fii multumit !
          eu nu ma pot desparti de ea, cu toate ca as putea dar senzatia pe care ti-o da ....

          Comment


          • #6
            Multumesc Andriu.

            Tocmai am facut 1600Km cu ea.
            Ce imi place la ea:
            1. consumul mediu a fost 4,9l/100km, in conditiile in care am fost 3 persoane si masina era in rodaj (se stie ca de pe la 3000km masina "isi da drumul" iar consumul incepe sa scada).
            2. Este foarte scurta si te strecori rapid printre masini (Bineinteles nu cu nesimtire)
            3. Sunetul motorului.

            Ce ma deranjeaza:

            1. In oglinda retrovizoare se vede pe o distanta de doar 200-300 metri in spate, din cauza hayonului - eu am 1,77m, nu cred ca sunt tare inalt.

            Comment


            • #7
              faza cu oglinda retrovizoare intradevar deranjeaza dar ai sa te inveti.
              mai deranjant mi se pare stergatorul spate care.....nu numai ca e mic dar nici nu prea face nimic, refuza cu desavarsire sa se muleze pe curbura lunetei.
              sper sa mai impartasesti impresii despre aygo pt ca din cate vad eu suntem ori prea putini ori oarecum "exclusi" din discutiile toyotistilor.
              eu am impresia ca exista conceptia asta de a lua ceva cat mai mare de banii pe care ii am. decat mult si ieftin.... nu neaparat si prost, mai bine putin si scump dar care i-ti si arata pe ce ai da banii.
              am peste 500 000 km de condus, mai am si un espero 2.0 77kw si o spun cu mana pe inima ca e masina cea mai completa din t p d v mai ales in oras, unde de altfel ne petrecem cam toti majoritatea timpului.

              in concluzie, suntem putini si exclusivisti...

              Comment


              • #8
                Si eu intentionez sa iau un Aygo cit de repede, ca a doua masina, prima fiind Corolla. Am patit-o ca si la Corolla, am studiat piata vreo doua luni, am plecat de la Aygo, am trecut pe la alti dealeri, drive-teste, etc si am inchis cercul cautarilor tot la Aygo. Ceea ce a fost determinant, a fost pretul promotional al reviziilor (300 Euro pina la 90 000 km inclusiv!!!) si calitatea service-ului. Cu greu am renuntat la un Hyundai i10! Totusi pretul unui Aygo Plus (sau mai nou varianta Luna) mi s-a parut destul de mare si am incercat un compromis adica varianta intermediara cu AC(Terra) care are destule dotari si e si cu vreo 1000 Euro mai putin. Ce trebuie sa ii pun si as vrea neaparat este inchiderea centralizata si eventual tetiere in spate. In rest de celelalte dotari care le are in plus Luna (minere si oglinzi in culoarea caroseriei, Isofix, airbaguri laterale, turometru) ma pot lipsi, mai ales de utrometru care mie personal nu-mi place unde e montat, parca este in plus.Stiti cumva ce alarme si inchidere ar fi recomandate (nu neaparat sofisticate!) si daca after se pot monta tetiere?

                Comment


                • #9
                  Andriu ...nu sunteti exclusi numai ca nu avem idee multi despre Aygo.....si sincer nu ne putem baga in seama sa te intrebam doar ce iti face masina ....asteptam sa ne povestiti voi ce probleme ati intampinat la masina ...si apropo si mie imi plac masinile mai mici alea mari parca nu au ce cauta in trafic
                  Titi Aur: "daca esti pilot de raliuri si nu atingi limitele masinii in cadrul unei curse, esti un pilot prost; dar daca conduci pe drumuri publice si atingi limitele masinii, atunci esti un sofer prost".

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by andriu View Post
                    faza cu oglinda retrovizoare intradevar deranjeaza dar ai sa te inveti.
                    mai deranjant mi se pare stergatorul spate care.....nu numai ca e mic dar nici nu prea face nimic, refuza cu desavarsire sa se muleze pe curbura lunetei.
                    sper sa mai impartasesti impresii despre aygo pt ca din cate vad eu suntem ori prea putini ori oarecum "exclusi" din discutiile toyotistilor.
                    eu am impresia ca exista conceptia asta de a lua ceva cat mai mare de banii pe care ii am. decat mult si ieftin.... nu neaparat si prost, mai bine putin si scump dar care i-ti si arata pe ce ai da banii.
                    am peste 500 000 km de condus, mai am si un espero 2.0 77kw si o spun cu mana pe inima ca e masina cea mai completa din t p d v mai ales in oras, unde de altfel ne petrecem cam toti majoritatea timpului.

                    in concluzie, suntem putini si exclusivisti...

                    Da, ai dreptate despre stergatorul spate, la mine cand urca sterge aiurea dar cand coboara sterge aproape tot geamul. Ma gandeam sa incerc sa pun un stergator putin mai lung.

                    Sunt de aceeasi parere (decat mult si prost mai bine putin si bun)
                    am prieteni care au zis: vai! de bani astia iti luai un golf4 (cu 150.000km -am zis eu) Sau altul ca de banii astia imi luam un Logan ( care consuma 6-8l/100km - am zis eu)

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by Bergero View Post
                      Ce trebuie sa ii pun si as vrea neaparat este inchiderea centralizata si eventual tetiere in spate. In rest de celelalte dotari care le are in plus Luna (minere si oglinzi in culoarea caroseriei, Isofix, airbaguri laterale, turometru) ma pot lipsi, mai ales de utrometru care mie personal nu-mi place unde e montat, parca este in plus.Stiti cumva ce alarme si inchidere ar fi recomandate (nu neaparat sofisticate!) si daca after se pot monta tetiere?

                      Inchiderea centralizata - am vazut ca sunt alarme care au si inchidere centralizata. Vezi ca doar usa soferului are intrerupator!

                      Despre tetiere nu stiu cum arata bancheta (dute la dealer si vezi daca are gaurile pentru tetiera)

                      Comment


                      • #12
                        k.bun venit posesorilor de aygo.asa este e o problema cu stergatorul de pe luneta.exista 2 solutii : 1 cumpararea unor aripioare de noroi pt rotiile din spate ca sa nu mai arunce noroiul pe luneta (ca la matiz).sunt vreo 50 lei si se monteaza usor. 2 cumpararea unui stergator mai mare si mai flexibil. nu recomand chestiia asta pt ca in timp se duce motorasul de la stergator.
                        legat de oglinda retrovizoare am gasit o solutie cat se poate de practica.am fixat-o un pic sa prinda si din plafon si ma uitam prin ea exact in capatul de sus al lunetei si vedeam destul de bine.daca masina e incarcata se lasa f tare pe spate si la un hop sau ceva da cu pragurile din fata rotilor din spate de pamant (e nasoala chestia , dar nu se intampla nimic.)
                        aveti grija cu ea iarna pe zapada.cauciucurile care vin in dotare NU SUNT PT ZAPADA. am lovit un stalp din cauza asta ca mi-o fugit masina intr-o curba din cauza cauciucurilor.
                        cam atat am avut de spus..........cred.
                        sa aveti parte de masini si sa veniti la intalniri ca sa vi le admiram.cius

                        Comment


                        • #13
                          chestia cu alarma e ok ca nu trebe pusa inchidere centralata pe toate usile.usa de la sofer are un switch care actioneaza si celelalte usi.cand se inchide le inchide si pe celellate si cand se deschide la fel.asa ca merge si o alarma simpla dar musai montata la ei sa nu pierdeti garantia la masina. tetierele din spate ca numai alea le poti pune se pot monta si mai tarziu dar e mai bine sa le ai de la inceput.fara ele in spate nu prea poti sa stai.si cu ele daca sunt ridicate te incomodeaza cand te uiti in retrovizoare

                          Comment


                          • #14
                            fratilor, am cateva luni de cand "particip " la acest forum, si incepusem sa ma plictisesc.
                            deodata explozie de reply-uri...
                            unde ati fost tata pana acuma ?

                            Comment


                            • #15
                              ascunsi in intuneric si iesim la lumina numai cand e nevoie

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google