Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Sfat achizitie Toyota Avensis 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sfat achizitie Toyota Avensis 2

    Salutari tuturor!!!Am intentia de a cumpara o Toyota Avensis 2 sh si nu ma pot hotara ce motorizare sa aleg 1.8 vvt-i sau 2.0 diesel
    Am citit pe acest forum diverse discutii despre masina si am vazut ca e si varianta facelift si iar nu mai stiu ce sa aleg.
    Am gasit multe la noi in tara achizitionate de la reprezentanta Toyota Romania.
    Intrebarea mea e daca pe piata din Romania Toyota a mentinut standardul la fel spre exemplu cu piata din Germania.
    Ce sfat imi dati sa aleg masina provenienta Germania sau una achizitionata de la reprezentanta Toyota Romania.
    Multumesc anticipat pentru sfaturi!

  • #2
    Originally posted by petricaiancu View Post
    Salutari tuturor!!!Am intentia de a cumpara o Toyota Avensis 2 sh si nu ma pot hotara ce motorizare sa aleg 1.8 vvt-i sau 2.0 diesel
    Am citit pe acest forum diverse discutii despre masina si am vazut ca e si varianta facelift si iar nu mai stiu ce sa aleg.
    Am gasit multe la noi in tara achizitionate de la reprezentanta Toyota Romania.
    Intrebarea mea e daca pe piata din Romania Toyota a mentinut standardul la fel spre exemplu cu piata din Germania.
    Ce sfat imi dati sa aleg masina provenienta Germania sau una achizitionata de la reprezentanta Toyota Romania.
    Multumesc anticipat pentru sfaturi!
    Ca posesor de Toyota Avensis luata de noua iti recomand masina din tara cu acte in regula , km reali si intretinere dovedita cu chitante service . De ce spun ca e mai buna cea din tara ? La noi nu se poate merge cu o masina la limita superioara a puterii ei decat foarte putin ... in Germania cam toti merg cu acceleratia la maxim . Cat priveste *standardul german* ... e doar un mit spulberat de parcurile auto pline de tepari turci, polonezi si romani . Bafta !

    Comment


    • #3
      Avensis 1.8 VVT-I cumparat in anul 2009, acum am 110000KM. In afara de consumabile am schimbat pe garantie bucsele de la bara stabilizatoare si culisele de etrier fata. Pe la 90000 am schimbat placutele de frana si discurile pe fata.

      Comment


      • #4
        Clar m-am hotarat la benzina dar ce ziceti de motorizarea 1.6 vs 1,8 ca iar am mari nedumeriri .
        Multumesc.
        Last edited by petricaiancu; 12-21-2016, 00:40 AM.

        Comment


        • #5
          Eu am in parc ambele motorizari ,daca circuli zilnic peste 100km recomand motorina ,daca circuli putin recomand benzina 1.6 sau 1.8 ..
          In privinta achizitiei nu stiu ce sa iti recomand ,daca ai noroc sa ei una din Germania de la o reprezentanta ,(nu de la samsari )este cu mult mai buna din punct de vedere tehnic decat una luata din Romania care a circulat pe autostrazile patriei noastre !!!!!

          Comment


          • #6
            daca ai noroc sa ei una din Germania de la o reprezentanta ,(nu de la samsari )este cu mult mai buna din punct de vedere tehnic decat una luata din Romania care a circulat pe autostrazile patriei noastre !!!!! [/QUOTE]

            Tizule nu vreau sa intram in polemica dar tin sa te anunt ca in vara am facut un drum prin *germanica* si ceva mai lung .... personal nu sunt de acord cu masina din *germanica* . Sa ma explic - acele masini , cumparate de noi, sunt utilizate 2-3 ani la TURATIE MAXIMA apoi sunt facute buy back ... sunt cumparate de *smekerii* din parcuri auto care asta fac si , dupa *perierea km * sunt revandute romanilor, bulgarilor si moldovenilor ... IN ROMANIA O MASINA NU POATE FI RULATA 150-200 mii km la turatie maxima ! Am avut *surpriza* ca la 150km/h pe *celebrele autobanduhuri nemtesti sa fiu *blitzat* de Citroen 107si alti gandaci .... Personal recomand masina cumparata de noua in *romanica* nostra , cu istoric service ! De fapt fiecare face ce vrea cu banii lui , eu am cumparat pwentru nevasta Yaris facut buy-back de la Toyota Focsani si nu regret ...Toate cle bune, sarbatori fericite si km fara probleme pentru toti posesorii de Toyota ! P.S. - azi am fost la Toyota Focsani ... aceiasi oameni adevarati , poate citeste si *cineva* de la Toyota Romania , asa doar ca sa nu ma mai sune si sa-mi faca morala ca fac reclama negativa celor din Bucuresti !

            Comment


            • #7
              ~166.000 km rulati pe drumurile romanesti si trenul de rulare esteeste acelasi care a iesit din fabrica. Despre ce vorbim aici? Recomand benzina, 1.8 sau 2.0.

              Comment


              • #8
                Satutare tuturor!

                Sper sa postez unde trebuie, daca nu rog moderatorii sa ma indrume spre threadul corect.
                M-am hotarat sa imi schimb masina si as avea nevoie de ajutorul vostru pentru a face alegerea corecta.
                Pentru inceput am sa va spun ca momentan conduc un C-Klasse w203 din 2001 si singurul motiv ptr care doresc sa imi achizitionez o alta masina este din pricina spatiului de depozitare portbagaj (C-Klasse-ul este sedan si imi doresc un break) si m-am gandit la o Toyota.
                Momentan ma aflu in Belgia si am gasit ceva f interesant si anume o Toyota Avensis 2.0 D-4D Luna cu 80.000km rulati in Belgia. Masina e din 2009 si ca pret se cere 9000euro.

                Ce spuneti? Se merita?

                Comment


                • #9
                  Originally posted by Drakar View Post
                  Satutare tuturor!

                  Sper sa postez unde trebuie, daca nu rog moderatorii sa ma indrume spre threadul corect.
                  M-am hotarat sa imi schimb masina si as avea nevoie de ajutorul vostru pentru a face alegerea corecta.
                  Pentru inceput am sa va spun ca momentan conduc un C-Klasse w203 din 2001 si singurul motiv ptr care doresc sa imi achizitionez o alta masina este din pricina spatiului de depozitare portbagaj (C-Klasse-ul este sedan si imi doresc un break) si m-am gandit la o Toyota.
                  Momentan ma aflu in Belgia si am gasit ceva f interesant si anume o Toyota Avensis 2.0 D-4D Luna cu 80.000km rulati in Belgia. Masina e din 2009 si ca pret se cere 9000euro.

                  Ce spuneti? Se merita?

                  Scuze ca am uitat sa adaug.
                  Masina are carte de service cu toate reviziile si prezinta si certificat de km (km reali) plus se ofera 1 an garantie

                  Comment


                  • #10
                    In 2009 s-au comercializat doua modele,T25 si T27.Asta ce model este ? Si pentru T27 pretul este cam mare.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by dan.gutu View Post
                      In 2009 s-au comercializat doua modele,T25 si T27.Asta ce model este ? Si pentru T27 pretul este cam mare.
                      Este o Toyota T27 break cu cutie in 6 trepte

                      Comment


                      • #12
                        Se mai poate negocia .Cine ofera anul ala de garantie,o cumperi de la o firma specializata in vanzari auto ?Cartea service se poate maslui,belgienii sunt si ei oameni

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                        Politica de Securitate Google