Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

"greierasi" in bord la Corolla 2007

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • "greierasi" in bord la Corolla 2007

    Salutare,

    Stie cineva cum pot scapa de un un zgomot ucigator tip greiere venit dinspre bord in zona optitroanelor? A aparut dupa circa 5000 Km si se manifesta cand temperatura este sub 20 grade pe aproape orice sosea, evident mai artagos pe piatra cubica sau denivelari. Pe timp de canicula totul pare in regula avand in vedere dilatarea plasticului.

    Am intrebat la service la Toyo Motor si mi-au spus ca trebuie dat bordul jos si e o operatiune de durata. Au mai amintit ceva de un "kit" anti-zgomot. Stie cineva de asta? Cert este ca nu ma pot programa decat prin Sept iar eu atunci sunt plecat cu masina din tara pentru mai mult timp.

    Asa ca singura mea sansa sa nu-mi nenorocesc creierii sunteti voi, cei care poate ati avut problema si ati gasit o remediere fara sa mergeti in service. Nu-mi vine sa cred, sa dai 17500 pe o masina si sa fii inebunit de zgomote, n-am avut asa ceva nici la vechea Solenza.

    Multumesc mult pentru orice sugestie.
    Attached Files

  • #2
    Din pacate nu esti primul cu aceasta problema, la a mea au aparut dupa 1000 km, am fost cu ea in service, programat peste o sapt fara a testa zgomotul pt ca e o problema stiuta de ei , s-a dat bordul jos, schimbat kit cabluri ( cel putin pe factura) operatiune care a durat max 2 ore. Problema nu a mai aparut ( acum am 8000 km) .Operatiunea a fost facuta pe garantie

    Comment


    • #3
      multumesc, o sa adresez problema la service in Grecia. Ce e deranant este ca se fac ca ploua, daca e stiuta ar fi trebuit sa organizeze un recall cum fac cu planetara stanga fata si nu sa ridice din umeri.

      Am fost tot timpul reticent la datul bordului jos ca nu se stie daca-l mai pun complet inapoi. Dar oricum altceva nu am ce face, greierele ma scoate din minti.

      Comment


      • #4
        Salut pe toti detinatorii de toyote. Eu detin o toyota corolla de cateva luni si am facut 9000 km dupa care a aparut un zgomot in bord. Se manifesta de parca ai avea niste pietricele in mana si le-ai agita mereu (zgomotul este foarte puternic se aude si cu radio dat pe nivelul 12-20). Zgomotul este localizat la jumatatea distantei dintre consola sofer si coltul parbrizului. Se aude si cand masina este oprita si lovesc in acel loc. Am fost la service dar nu il localizasem in acel moment, il auzeam undeva in bord si nu au reusit sa faca nimic, desi au desfacut bordul si au matisat niste cabluri. Daca a mai avut cineva aceasta problema si de unde provine concret.

        Comment


        • #5
          si eu cred ca innebunesc. am fost cu un megane de 40000 km dat prin gropi si santuri si avea bordul mai teapan ca a mea.
          dupa ce am crezut ca am omorat un zgomot in partea dreapta, a aparut altul mult mai al dracu'. exact in coltul dreapta a bordului. Mai am un szomot exact in spatele aeratorului din stanga volanului, trebuie sa misc bordul sa taca.
          Ce sa fac ? Rog mult sa imi spuna cineva ce service i-a rezolvat problama asta cu zgomotele in bord.

          Comment


          • #6
            problema ta este simpla. se introduce un buretel intre plansa bord si lateral, in apropierea parbrizului... dar trebuie desfacut stalpul din stanga ca sa poti avea loc...Ma refer la problema lui D&D

            Comment


            • #7
              Originally posted by David View Post
              si eu cred ca innebunesc. am fost cu un megane de 40000 km dat prin gropi si santuri si avea bordul mai teapan ca a mea.
              dupa ce am crezut ca am omorat un zgomot in partea dreapta, a aparut altul mult mai al dracu'. exact in coltul dreapta a bordului. Mai am un szomot exact in spatele aeratorului din stanga volanului, trebuie sa misc bordul sa taca.
              Ce sa fac ? Rog mult sa imi spuna cineva ce service i-a rezolvat problama asta cu zgomotele in bord.
              Dupa cum se vede mai sus XofinB ii lauda pe cei din Iasi ca i-au rezolvat problema,dar parca e prea mare sacrificiul pentru un drum pana acolo!Intr-adevar si pe mine ma oboseste o vibratie in partea centrala intre bord si parbriz care este direct dependenta de temperatura de afara.Intre 15-20 grade totul e O.K.Cum se lasa frigul incepe zbarnaiala!Plasice de kkt made in Japan ce sa-i faci la pret de limuzina!

              Comment


              • #8
                zgomote bord

                aceleasi probleme am avut si eu in plansa de bord si sa rezolvat usor la toyota iasi...un kit montat si greieri au disparut complet asta se intampla la 3000km acum am 30000 si totul e ok

                Comment


                • #9
                  Pt liviugrosu

                  Liviu , te rog ajuta-ma si pe mine , spune-mi mai multe detalii despre acest kit antizgomote provocate de greierasi, in ce consta el?, cum se aplica ? intra in garantie? cat dureaza operatiunea? iti da bordul jos??
                  Eu am un auris , am 3000 de km si ma innebunesc zgomotele din bord. Sunt din Botosani si mi-ar fi usor sa trag o fuga pana in iasi , sa rezolv problema..
                  Ms mult!
                  Astept rasounsul tau!

                  Comment


                  • #10
                    Zgomotul intradevar vine din zona optitroanelor. Cauza este ca vibreaza geamul din fata acestora.

                    Comment


                    • #11
                      vi se pare normal ca o masina noua, care este si lider mondial sa troncane si sa scartaie bordul in halul asta ? na ca am zis-o

                      Comment


                      • #12
                        Salutare,

                        A trecut ceva timp de cand n-am mai aparut, nu inseamna ca am rezolvat problema cu greierasii, intre timp s-a acutizat si mai mult dupa nici 2 ani si 36000 Km mai am si-un scartait la apasarea pedalei de ambreiaj si asta nu-i tot, mai am si un zgomot cand calc pedala de frana (este ca si cum ai desface o sticla de apa minerala). Le-am facut o reclamatie la Toyota Europe si bineinteles ca m-au trimis la minunatele service-uri din Romania. Am incercat sa rezolv problemele in Grecia unde ma aflu momentan dar de unde, "baietii" de la service sunt peste tot la fel, am plecat la fel cum am venit, problemele nu s-au rezolvat (pentru "greieras" mi-au schimbat capacul de deasupra optitroanelor zicand ca e de la el, nici o sansa). O sa ma intorc in Romania in August, Toyota Europe a atribuit reclamatia mea unei persoane de la Toyota Romania, nu plec din service pana problemele mele nu vor fi rezolvate. Iar daca nici dupa toate astea nu sunt multumit ii voi bombarda cu reclamatii pana se satura.
                        Last edited by A&D; 07-05-2009, 09:34 AM.

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                        Politica de Securitate Google