Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Impresii de la volanul unui LC

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Domnilor va multumesc pentru amabilitatea de a raspunde intrebarilor mele.
    Consider ca un consum de 13-14, in conditii de trafic specifice Bucurestiului, la o masina a carui motor este de 3.0, cu o masa de 2.5 t ( sper ca este corect) este ok.
    Ma interesa in mod special partea legata de consum deoarece am citit intr-o revista online, un articol in care erau prezentate consumurile reale ale masinilor iar Toyota LC era trecuta cu un condum in oras de 17.
    Faptul ca, placutele de frana se schimba ( daca e cazul) la 70.000 km este iar un avantaj ( in comparatie cu Touareg la care placutele se schimba la 15.000-20.000 km).
    Cantitatea de ulei ( 5 litri ) mi se pare cam mica.Eu la Avensis, diesel, de 2.2 bag cam 6-7 litri la un schimb.
    Una peste alta LC este in fruntea listei comparative ale SUV-urilor.
    O sa profit de bunavointa voastra si o sa va mai sacai cu intrebari legate de LC.
    Avand in vedere ca este o masina 4x4 banuiesc ca reviziile presupun si alte interventii decat cele obisnuite (filtre,ulei, placute).Ce altceva mai trebuie facut ?
    Despre suspensii ce puteti sa imi spuneti ?
    Un LC la 100.000 km poate fi considerat ok ?

    Cu respect,

    Comment


    • #32
      Da, in cadrul reviziilor se mai greseaza cardanul si crucile lui. Era in cartea tehnica o indicatie ca este recomandat ca dupa ce intri prin apa si mai ales apa sarata sa gresezi cardanul si crucile cardanice. Suspensiile sunt excelente in ceea ce priveste comfortul. Pot spune ca sunt cam moi, dar asta pentru a asigura un confort minim in teren. Una peste alta sunt exact cum te-ai astepta sa fie la o masina de teren.
      In ceeace priveste un LC cu 100.000 km ... unii zic ca abia si-a facut rodajul. Depinde si ce anume a facut in viata lui de pana atunci.
      LC 120 3.0 D4D AT

      Comment


      • #33
        Originally posted by avensis75 View Post
        Domnilor va multumesc pentru amabilitatea de a raspunde intrebarilor mele...

        Un LC la 100.000 km poate fi considerat ok ?

        Cu respect,
        Al meu a implinit luna asta 150 000 km
        Merge ca uns..

        Ai grija la pistonasele etrierelor , se blocheaza .....
        Ai grija la crucile cardanice , deseori , pt ca nu sunt intretinute corect , se strica.
        in rest..greseaza masina cat mai des ( sunt gresoare in diverse locuri + gresajul grupurilor ) , mai ales dupa ce ai ales trasee pline de namol si ploaie

        Suspensia masinii mele este fara TEMS , deci e cea clasica.
        Mai mult decat ok pe drumurile noastre.O gasesc normala .

        Eu am luat masina mea la 97 000 km si nu regret nici o clipa aceasta decizie.La acesti km trebuie sa ai grija sa schimbi distributia , ca sa nu ai probleme...In rest , doar lucruri obisnuite la acesti km ( in jur de 100 000 km ).
        Mi-am facut un obicei in a schimba uleiul la fiecare 15 000 km .( MOBIL 5W30 )
        Dar...de fiecare data cand schimb uleiul , schimb absolut toate filtrele , indiferent daca sunt ok sau nu ( aer , polen , ulei, motorina ).
        Despre consum
        A mea e LC 120 3.0 D4D an 2004 . Fac zilnic urmatorul drum.
        15 km din care 8 km in orase , iar 7 km intre cele 2 localitati , 6 intersectii majore fara semaforizare.
        in aceste conditii consum in medie 9.5 litrii iarna , iar vara scade spre 9l/100 km.
        Cand merg exclusiv la drum lung :
        Alba - Sovata si retur ( 360 km ) , undeva la sfarsitul lui noiembrie , consumul a fost de 8.7 litrii , cu viteze de 100 km \h , si cateva " varfuri " de 120 km\h in 4-5 depasiri mai sportive.
        Cutia de viteze e manuala.
        Din punctul meu de vedere e mai mult decat rezonabil la cei 163 CP.
        Masina cantareste fix 2150 kg conform documentelor.
        Anvelopele actuale : Michelin " All Terrain " M+S. 265/65 R17 110 S
        Mult mai slabe decat cele initiale cu care am luat masina , si pe care le recomand cu caldura : NOKIAN Hakkapellita...Sunt niste anvelope de vis pt aceste masini.
        Attached Files
        Last edited by m.teodorescu; 12-30-2010, 13:56 PM.

        Comment


        • #34
          O plimbare prin zapada inainte de Craciun. Traseul usor, zapada apoasa si foarte alunecoasa, peisajul demential ! http://www.youtube.com/watch?v=AVmyzgxcGC0
          LC 120 3.0 D4D AT

          Comment

          Working...
          X
          Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
          Politica de Securitate Google