Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

VSC - controlul stabilitatii ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • VSC - controlul stabilitatii ?

    Salut,

    Intrebare intrebatoare:

    Se poate instala VSC pe o masina ce nu a venit din fabrica cu el ?

    Adica, am o Toyota Auris, fara VSC, si recent am vazut la o emisiune ce face de fapt. Dealerul mi-a zis ca acest sistem intra in functiune doar la viteze mari, gen 140, curba stransa, insa am vazut ca acest sistem te poate scapa de multe derapaje, chiar si la 100 km, daca nu ai aderenta. Cu alte cuvinte, merita pentru siguranta.

    Sooo ... ?

    Thanks !

  • #2
    Emisiunea trebuia sa o vezi inainte de a comanda masina, acum e prea tarziu.
    Nu-ti ramane decat sa conduci in asa fel incat sa nu ai nevoie de VSC.
    Toyota Avensis 1.8 VVT-i

    Comment


    • #3
      Problema e ca atunci cand am luat eu Auris-ul, adica prin aprilie 2008, nu exista acest documentar. Am tot cautat pe net in perioada aia informatii despre masina si ce e bine sa aiba. Despre VSC nu am gasit nimica, de abia aparuse. Dealerul mi-a zis ca se activeaza numai la viteza mare in curbe. Probabil nici el nu stia exact ce face si pentru ce este. Anyhow, eu cu mai mult de 120-130 nu conduc, dar VSC te poate scapa din belea daca trebuie si la 50 km/h. Take Care !

      Comment


      • #4
        Documentare despre ESP ( VSC) se gaseau si in 2007 ,nu ai avut rabdare sa le cauti . In 2 ani o singura data a intrat VSC-ul, am intrat intr-o curba fara vizibilitate e si a fost nevoie sa evit un caine .Fara VSC intram pe aratura sigur.
        Toyota Avensis 1.8 VVT-i

        Comment


        • #5
          si nu se poate lua de pe un model care l-a avut din fabrica (dezmembrari)?

          Comment


          • #6
            Cred ca e vorba de mai multe componente (computerul de bord, senzori, etc...). Nu cred ca e chiar atat de simplu

            Comment


            • #7
              nu se pote monta asa ceva ulterior. presupune schimbarea intregii instalatii electrice, exista senzori in plus, un pseudogiroscop in centrul masinii, senzori pe coloana de directie, .... . este un sistem complex care functioneaza impreuna cu abs-ul, ebd-ul ...
              in al doilea rand chiar daca gasesti o masina de pe care sa iei toate aceste echipamente cine le monteaza ? nu se baga nici o reprezentanta la asa ceva. singura solutie daca vrei neaparat asa ceva este sa o vinzi si sa cumperi o masina cu vsc.
              si nu e un sistem care se activeaza in curbe sau la viteze mari... e un sistem care este tot timpul activ de nu's cate ori pe secunda masoara parametrii si daca masina nu respecta traiectoria coloanei de directie intervine

              Comment


              • #8
                cele ce nu vin cu VSC nu mai poti face nik

                Comment


                • #9
                  Originally posted by cain2k View Post
                  Problema e ca atunci cand am luat eu Auris-ul, adica prin aprilie 2008, nu exista acest documentar. Am tot cautat pe net in perioada aia informatii despre masina si ce e bine sa aiba. Despre VSC nu am gasit nimica, de abia aparuse. Dealerul mi-a zis ca se activeaza numai la viteza mare in curbe. Probabil nici el nu stia exact ce face si pentru ce este. Anyhow, eu cu mai mult de 120-130 nu conduc, dar VSC te poate scapa din belea daca trebuie si la 50 km/h. Take Care !
                  Lipsa de informatie este similara cu crima .... Zorro are dreptate , trebuia sa citesti si sa stii ce cauti inainte de a da banii . Acest sistem este viabil inca de acum 10 ani . Personal am cautat masina pe care o am vreme de 2 ani si am citit tot ce ma interesa despre ce este ea si pe ce dau banii . Nu este o greseala dar este un semnal pentru cei care vor ceva si nu stiu cum sa-l caute ... pacat de banii dati pe masina , singurul lucru ramas este sa conduci cu grija sau sa o vinzi ... personal as opta pentru prima varianta . Nu este un capat de tara ca nu ai VSC ...

                  Comment


                  • #10
                    corolla sol 2002 decembrie 1.6 vvt-i are vsc ?

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                    Politica de Securitate Google