Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Probleme pompa injectie RAV4

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Probleme pompa injectie RAV4

    Am o parere proasta despre RAV4 dar si despre service-ul MEGA AUTO din Iasi.
    La aproape 100.000 km mi-a cazut pompa de injectie (cea de inalta presiune).Drept consecinta motorul masinii a devenit mai lenes cu pierderi semnificative de putere De exemplu, in treapta a 5-a de viteza si cu pedala de acceleratie apasata pina la podea, masina nu putea merge cu o viteza mai mare de 100-110 km/h iar daca trebuia sa urc un deal mic viteza scadea pina la 80 km/h . Cum e posibil asa ceva, la o masina de 30.000 de euro care a fost intretinuta si exploatata corespunzator, cu toate reviziile facute la timp, alimentata numai de la OMV, dupa numai 99.000 km sa se strice pompa de injectie ? Poate nici la Logan nu se intimpla asa ceva la un astfel de rulaj
    La service mi-au spus ca trebuie sa dea jos pompa de pe masina si sa o trimita la service-ul din Bucuresti pentru verificare si eventual reparare pentru ca service-ul Toyota din Iasi nu dispune de un stand de verificare a acestor pompe. Masina am dus-o la service pe 1 iulie 2009 iar pe 6 iulie am primit raspuns de la service-ul MEGA AUTO ca pompa are 2 supape si 2 regulatoare de presiune defecte iar inlocuirea acestor componente costa 2.000 lei (fara manopera) iar daca doresc sa inlocuiesc toata pompa costul se ridica la 5.800 lei si dureaza mai mult pina comanda ajunge de la producator.Am ales prima varianta din cauza costului si a timpului mai mic. Am avut promisiunea ca cei din Bucuresti vor trimite in Iasi pompa reparata in 2 zile dar nu a ajuns nici pina azi (se pare ca asta va fi a doua saptamina in care nu pot folosi masina).
    La service-ul Toyota din Iasi ma nemultumeste faptul ca nu au absolut nici o piesa de schimb pe stoc pentru nici un model de masina si durata oricarei reparatii care necesita inlocuiri de piese este prelungita foarte mult din cauza acestui inconvenient.O comanda de piese poate ajunge chiar si o luna daca la mijloc sint sarbatori sau mai stiu eu ce zile nelucratoare.
    Cei de la OPC ar trebui sa oblige toate service-urile reprezentantelor auto sa detina pentru fiecare model de masina in parte pe care o comercializeaza toate piesele astfel incit timpul de reparare a unei masini sa fie cit mai scurt posibil.Asa cum cei care au Logan gasesc orice piesa de schimb pentru masina lor la orice magazin de piese auto, asa ar trebui sa gaseasca si cei care au alte marci de masini.
    Culmea ironiei, dupa ce ca service-ul MEGA AUTO e la pamint, si ar trebui sa puna mai mult accent pe partea de service, acum reprezentata Toyota din Iasi a devenit si dealer LEXUS.Oare si pentru aceste modele de masini service-ul va fi la fel ‘’de bun’’ sau pentru ca acestea sint masini de lux nu se vor strica niciodata si nu vor avea nevoie de reparatii?

  • #2
    Pai mai nene,alimentezi numai de la OMV,si?Aia nu pot fura,si sa aiba carburanti de rahat.Cred ca ar trebui sa fii mult mai matur in gandire avand in vedere carburantii din tara asta,una scrie pe pompa,alta au ei in rezervoare.Numai zic de stilul de condus.Te-as intreba si eu.....ai aditivat vreodata motorina,ai schimbat filtru de motorina la fiecare revizie,si s-a intamplat asa ceva,lasa-ma sa indoiesc ca ai facut lucrurile astea.
    Iar comparatia cu Loganu,e total deplasata.
    Cum te gandesti tu ca firma sa tina pompe de injectie pe stoc,o asemenea pompa costa ceva bani iar defectiunile de genul acesta apar foarte rar.
    De curiozitate te intreb,cat a fost devizul total,pentru ca la un amic cu un logan la taxi la costat 5 mii si ceva de ron pompa cu tot cu manopera,la reprezentata Dacia.
    Inca un lucru,nu stiu cate reprezentante ti-ar fi recomandat o reparare cu bani mai putini,cam peste tot se recomanda piesa noua,ceea ce repet costa ceva banuti.

    Comment


    • #3
      Voi incepe sa tratez nemultumirea ta lamurindu-te in primul rand cu situatia pieselor de schimb. Te invit sa mergi la orice reprezentanta auto din tara asta sa vezi ca nicaieri nu gasesti pe stoc alte piese de schimb decat consumabilele aferente reviziilor(filtre, placute de frana, becuri, uleiuri...etc), restul pieselor aducandu-se pe baza de comanda. Este o situatie generala la toti dealerii(nu doar Toyota) din toata tara. Sa iti dau un exemplu: Toyota comercializeaza 121 de modele pe plan mondial. Cam cat de mare ar trebui sa fie un depozit de piese de schimb la un showroom in aceasta situatie? Ar trebui sa fie destul de mare incat sa incapa 121 de masini dezansamblate complet. Plus, sa zicem ca eu am un far pe stoc si tu iti avariezi masina frontal. Pe langa far, iti mai trebuie si bara fata care oricum nu o am pe stoc si trebuie sa o comand de la Bucuresti si vine in 7 zile. Cu ce m-a ajutat existenta acelui far? Cu nimic. Decat cu bani blocati. Asa cum Toyota ca si marca se gandeste la clientii ei si la satisfactia completa a lor si nu pune business-ul pe primul loc, la fel ar trebui sa se gandeasca si clientii ca am iesit de mult timp din epoca comunista si nu exista rea vointa ci doar incercari de a eficientiza businessul cu consecinte minime asupra clientului. Spui ca o comanda dureaza la noi o luna si ceva mai ales in perioada sarbatorilor. De curiozitate, cate piese ai comandat la noi incat ai reusit sa afli asta? Referitor la problema cu masina, daca doresti, imi poti spune la dispozitie datele tale, ma voi interesa exact sa vad care este treaba si iti voi da un raspuns aici pe forum.

      Comment


      • #4
        Macar tie ti-au gasit un defect la pompa.Eu de la 99.200am inceput cu problemele pompa rampa si calculatorul (garantie) si de vineri injectoarele(banii mei 6.300) . Ghinion sau boala la RAV4 ??? Cat priveste problema pieselor cred ca are dreptate Dan. Iar pentru FixIt sa stii ca eu am facut si voi face reviziile la fiecare 10000 +filtru de combustibil asa ca eu il cred pe nemultumitul coleg de suferinta.








        Comment


        • #5
          Asa ca fapt divers. Eram acu vre-o 3 zile la Mega Auto, probleme cu antigelul si radiatorul, si vine un nene cu gura mare ... ca sa-i repare masina, ca-i stricata .. si ca are 2 masini .. si sunt in garantie. Reprezantantul firmei ii zice ca nu poate sa ii repare masina, deoarece nu are reviziile facute. Ala nu si nu ... ca sunt de r***t, si da-i si zi-le de toate. In final i-au primit masina in service, dar doar pentru constatare. De cate ori am fost la Mega Auto a fost OK.
          Sper sa nu ma dezic, si ce imi inlocuiesc la masina sa fie de calitate si bine montat.
          Take Care !

          Comment


          • #6
            Mos64,una e sa fii nemultumit ca s-a intamplat un necaz,si alta e sa incepi sa acuzi firma pentru fel de fel de chestii , nesesizand nici o secunda ca cei de acolo chiar l-au ajutat.Peste tot si cred ca sunteti de acord cu mine,iti dau piesa noua la inlocuit,foarte senini,la un pret de iti trebuie 5 min si un pahar de apa cu zahar sa iti linistesti pulsul,ca esti dracu in stare de soc .La ei chiar poti sa fii sigur ca ai masina pe maini bune,ca drept dovada solutia gasita pentru colegul cu pompa de injectie,nu i s-a tuflit in nas cea mai usoara varianta,adica piesa nou,i s-a oferit o varianta mai economicoasa ca si costuri.Dar na,asta e tara noastra cu locuitorii ei cu tot.

            Comment


            • #7
              Am o Toyota rav 4 diesel si de cave timp am probleme in sensul ca mi se apoeste motorul in mers dar si la relanti. Pe tester apare defectul P 1215 dar nimeni n-a reusit sa-i dea de cap. nu stiu ce sa fac unde sa mai merg. Dati-mi un sfat va rog!

              Comment


              • #8
                Ai spus intr-un post anterior ca schimbi calculatorul pentru ca asa ti-a spus un mecanic. nu s-a rezolvat?
                Codul nu este de ECU ci de EDU, adica de driver.

                Mergi la o reprezentanta poate aia stiu!

                Comment

                Working...
                X
                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                Politica de Securitate Google