Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

probleme aygo

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Salut! Esti sigur ca ti-a plesnit parbrizul de la caldura??Adica ce vrei sa spui,ca daca tin masina vara in soare s-ar putea sa-mi plesneasca parbrizul?!

    Comment


    • #92
      Scuze!Am citit cu atentie si titlul urmatorului topic si am inteles acum, cum ti-a plesnit parbrizul...

      Comment


      • #93
        Salutare Serghei.
        Nu stiu daca mai e de actualitate problema ta, dar sunt prea multe similitudini ca sa nu iti scriu. Hai sa-ti spun asa: am si eu o Aygo pe care o conduce sotia mea. Faza cu butonul de avarie s-a intamplat inca de la inceput, ne-am dus cu masina in service si s-a inlocuit pe garantie. Atentie insa ca desi le-am atras atentia sa lucreze ingrijit, tot ne-am ales cu o zgarietura pe bord, pe care evident nu am lasat-o asa. Concluzia e ca s-a schimbat si partea din fata a bordului tot pe garantie.
        Mai rau e ca de curand a inceput sa se infiltreze si la mine apa prin spate. Intamplarea face ca de curand am schimbat un bec si m-am gandit ca nu am asezat la loc cum trebuie stopul spate si pe acolo intra apa. Dupa ce am demontat si remontat stopul de vreo noua ori, de fiecare data facand un test cu sticla de apa, am reusit sa vad pe unde se infiltreaza: pe la cele doua opritoare de cauciuc care au rolul de a opri hayonul sa nu se tranteasca de caroserie. Am fost si cu aceasta problema in service, le-am aratat pe unde intra apa, i-am rugat sa rezolve problema si le-am atras atentia sa nu ii prind cu silicon la vedere intins cu degetul. S-au conformat si se pare ca au rezolvat problema, nu stiu cum, cert e ca acum cele doua opritoare nu mai au jocul dinainte si la testele personale cu sticla nu a mai intrat apa. Din pacate tot a fost nevoie sa tin masina un weekend intr-un garaj incalzit cu usile si hayonul deschise si cu toate lucrurile din portbagaj (inclusiv roata de rezerva) scoase, sa iasa toata umezeala din masina, pt. ca la temperaturile de afara incepuse sa imi inghete si parbrizul pe interior.
        Abia azi am scos-o din garaj si astept sa vad rezultatele.
        Concluzia personala e ca ma asteptam la mai mult din partea Toyota (am dat totusi 8900 euro pe masina, e varianta cu transmisie multi-mode), nu credeam ca voi ajunge sa-mi ploua in masina, insa pentru ORICE problema mergeti in service si muriti cu ei de gat sa rezolve problemele aparute. Nu sunt sigur, insa parca citisem undeva ca legile referitoare la garantie mentioneaza ca daca un produs prezinta de trei ori acelasi defect, fie se inlocuieste, fie se returneaza c/v lui.
        Sa auzim de bine.

        Comment


        • #94
          Salutare din nou.
          Din pacate ma vad nevoit sa revin cu detalii neplacute. Saptamana trecuta a trebuit sa fac revizia de 2 ani si am decis sa ma deplasez la Pitesti pt. acest lucru. Motivul ar fi ca din Bucuresti aveam preturi mai mari (850 lei la Toyomotor si aprox. 800 lei la Pipera) iar parerile pe forumuri indemnau tot spre Pitesti. S-a dovedit ca nu a fost o alegere rea, avand in vedere ca revizia m-a costat 650 lei (fara filtrul de polen, e adevarat, pe care il voi cumpara ulterior si il pun singur), iar benzina maxim 50 lei. Despre implicare nu mai vorbesc, super saritori baietii si de treaba.
          Partea nasoala a fost ca la cererea mea au verificat din nou infiltratiile de apa din spate si stupoare, Toyomotor nu rezolvase problema cu aprox. 3 sapt. inainte si apa tot se infiltra. Dupa cateva teste si inlocuirea acelor opritoare de cauciuc de la haion, au mai gasit un loc pe unde intra apa si anume a treia lampa de stop, cea de pe mijloc- sus. Au pus acolo niste mastic dublu adeziv si se pare ca au rezolvat problema, au facut teste cu apa in fata mea si pare ok. Estetic nu a iesit perfect, se vad cateva riduri ale masticului, insa functional conteaza.
          In concluzie, cei cu Aygo verificati lateralele portbagajului in interior (sub mocheta) sa nu aveti apa infiltrata ca s-ar putea cu timpul sa apara miros de "statut" in interior. Daca aveti ghinionul ca mine sa fi intrat apa, mergeti in service sa siliconeze bine cele doua oritoare de cauciuc ale haionului si lampa de stop din partea de sus a haionului.
          Va doresc sa nu aveti nevoie totusi.
          Si va mai doresc un an mai bun decat precedentul, perfect daca se poate.

          Comment


          • #95
            5 ani si ceva de aygo, 90000 km,
            nu cred ca voi vinde masina asta vreodata, are +suri si -suri, dar pe general e o super masinuta.

            concluzii:
            +
            >se comporta ca la inceput,
            >consumul 5.04 (3000 km facuti in concediu, mers foarte sportiv, 2 persoane)
            >nu am schimbat mai nimic in 5 ani (placute de frana, butonul de avarie ... reviziile)
            >e superba senzatia la volan
            >spatiu excelent in fata
            >scaune de 10+

            -
            >ploua in masina (dreapta fata, miros, umezealaa ....)
            >ambreiajul, daca merg cu aerul conditionat incepe sa trepideze PUTERNIC la plecarea de pe loc, chestie probata si nu apare instant, ci dupa cca o ora de mers cu AC-ul.
            >arc ambreiaj foarte puternic, daca merg cu alta masina si ma urc iar in a mea ... mai mai ca ma sperii, nu este neaparat un minus dar e "altfel"

            in rest .... cat mai multi km fara probleme.

            Comment


            • #96
              Originally posted by mihairomeob View Post
              Da, ai dreptate despre stergatorul spate, la mine cand urca sterge aiurea dar cand coboara sterge aproape tot geamul. Ma gandeam sa incerc sa pun un stergator putin mai lung.

              Sunt de aceeasi parere (decat mult si prost mai bine putin si bun)
              am prieteni care au zis: vai! de bani astia iti luai un golf4 (cu 150.000km -am zis eu) Sau altul ca de banii astia imi luam un Logan ( care consuma 6-8l/100km - am zis eu)
              Cam multe neajunsuri are aceasta masinuta,care culmea costa si mult.Citind forumurile din afara am constat ca pe langa problemele semnalate de voi,mai sus,ar mai fi:AMBREIAJUL,CUTIA DE VITEZE(cam nereusita)SONDA LAMBDA SI CATALIZATORUL,luate pe rand cam 500 de euro fiecare.Cititi forumurile de afara si mai vb,asta apreciez la straini sunt sinceri,si-au luat o masina si spun tot ce nu le convine la ea,la noi nu,o laudam de mama,mama.Auzi trosneste si pocneste iar cei de la toyota zic ca asa trebuie sa faca.Mai sa fie chiar asa?!?Nu prea cred.Nu mai punem ca au avut probleme cu ele si au si retras in service pentru a le remedia,nu stiu ce pe la pedala de acceleratie.Conchid cu ce a spus un irlandez posesor a 5 toyota pana la AYGO,m-au dezamagit nu voi mai cumpara niciodata de la ei.

              Comment


              • #97
                Am studiat mai bine problema si am descoperit alt neajuns,AYGO are distributia pe lant(este ok),dar tachetii nu sunt hidraulici ci clasici si trebuie schimbati(atentie nu reglati) ci schimbati o data la 60.000km,asta ridica muuult costurile de intretinere ale masinii,nu pot sa cred ca japonezii cu acest motor modern au folosit tot tacheti clasici...

                Comment


                • #98
                  te rog sa-mi spui si mie cum ai legat alarma la inchiderea centralizata a masinii ca nu reusesc deloc.
                  Multumesc

                  Comment


                  • #99
                    Asa cum am scris intr-un alt topic, de doua zile sunt posesorul unei Toyota Aygo second hand inmatriculata in Decembrie 2008. Pe langa alte probleme minore, cel mai mult ma deranjeaza ca schimbatorul de viteze nu exact respectiv agata uneori chiar enervant. In plus, atunci cand masina este parcata cu doua roti pe trotuar problema se acutizeaza. Sa fie din cauza nivelului scazut al uleiului din cutia de viteze? Aveti idee cum poate fi rezolvata? Asa este si la voi?

                    Si ca sa fie tacamul complet, atunci cand am pus-o pe tester am constatat ca sonda lambda de dinainte de evacuare este arsa. Avand in vedere ca nu stiu cat s-a mers cu ea asa, este posibil ca catalizatorul sa se fi stricat? Cei de la Toyota nu mi-au spus nimic.

                    Probabil va intrebati de ce am mai cumparat-o.... Singurul argument a fost pretul la care am gasit-o si ca sotiei i s-a parut cool.

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                    Politica de Securitate Google