Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

aygo sau c1???

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • aygo sau c1???

    salut!!
    sunt nou pe forum si as vrea sa vad niste opinii...aygo sau c1?de ce?
    p.s: 107 iese din discutie

  • #2
    Esti pe un site Toyota... ce te astepti sa auzi ?

    Comment


    • #3
      Originally posted by giginarcis View Post
      salut!!
      sunt nou pe forum si as vrea sa vad niste opinii...aygo sau c1?de ce?
      p.s: 107 iese din discutie
      Simplu: daca iei in calcul criteriul fiabilitatii, iti vei da seama automat ce trebuie sa alegi intre Toyota si Citroen. In rest, nu prea ai ce sa iei in calcul pentru ca dotarile sunt cam aceleasi.

      Aceeasi problema am avut-o si eu cand mi-am luat Aygo...si sincer, nu regret alegerea facuta. Imi pare bine ca nu am de-a face cu francezii in ceea ce priveste calitatea service-ului si piesele...

      Daca inchizi putin ochii si la pret..., atunci ai gasit raspunsul.

      Concluzia: ia-ti o japoneza!

      Comment


      • #4
        i go with aygo

        cred ca voi inchide din ochi la pret
        probabil ca la revanzare isi pastreaza mai bine valoarea decat un c1, chiar daca sunt la fel
        un singur lucru ma nelinisteste.sunt din iasi si din ce am citit pe forum am inteles ca dealer-ul toyota de aici nu este chiar la inaltimea asteptarilor.stie cineva mai multe ?

        Comment


        • #5
          Garantie 3 ani la Toyota.

          Comment


          • #6
            Teoretic e aceeasi masina (facuta in aceeasi fabrica). Daca e versiunea pe benzina, atunci "originalul" e Toyota, din punct de vedere al motorului. Daca e diesel, atunci vorbim de Citroen. Din ce am discutat cu un amic, care a fost in aceeasi dilema, reviziile sint mai ieftine la Toyota.

            Comment


            • #7
              Am vazut la C4 ca se putea prelungi garantia cu inca un an sa ajunga la 3 ani. Contra cost. Ma gandesc ca e la fel pt C1, ceea ce ar mai adauga ceva la cost.
              Partea de marketing a fost asa: C1 ieftin, 107 mediu, Aygo scump.
              Dupa 100K km, pretul celor 3 este identic daca se includ consumabilele si reviziile.
              Pana la urma intrebarea este: dau banii acum toti si ma scap (aygo), sau ii dau in timp (c1)?
              Toyota Aygo+ 1.0 VVT-i | Honda S2000 2.0 VTEC

              Comment


              • #8
                Originally posted by Venom View Post
                Pana la urma intrebarea este: dau banii acum toti si ma scap (aygo), sau ii dau in timp (c1)?
                Tare mi-e ca in afara de anumite elemente de caroserie, piesele sint cam aceleasi pe cele trei. Proiectul e comun si nu e eficient economic si tehnologic sa personalizezi prea mult.

                Comment


                • #9
                  O alta diferenta dintre C1 si Aygo este garantia oferita. La aygo garantia este de 100.000 km / 3 ani (garantie integrala), iar la C1 garantia este de 2 ani (dar garantia acopera doar o parte din probleme.) Asa era anul trecut,

                  Comment


                  • #10
                    Pana la urma e doar o chestie de gust. Fiecare ia ce ii place, nu li se zice degeaba tripleti. Si ca fiabilitate, si ca aspect, si ca bani dati, pana la urma iesi identic.

                    Singura chestie ar fi calitatea service-urilor. Si cred ca si faptul ca toyota da garantie integrala, de la bara la bara. Pentru mine a fost clara alegerea, si se vede si in avatar
                    Maine intra in revizia de 15 mii km si 1 an (~14800 km si 1 an in cap).
                    0 probleme pana acum, doar ceva cauciuc de sub arcu dreapta spate pare desprins, dar o sa fie rezolvat maine
                    Toyota Aygo+ 1.0 VVT-i | Honda S2000 2.0 VTEC

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by Venom View Post
                      Pana la urma e doar o chestie de gust. Fiecare ia ce ii place
                      Si daca esti indecis, dai cu zaru' .

                      Comment


                      • #12
                        Fost la revizia de 1 an si 15K km. 0 probleme. Cauciucul ala era ceva tampon, l-au fixat la loc. A, si cica imi rasufla teava din capatul tobei finale Logic.. e amortizorul de la finala sport Cica e recomandat sa o schimb. Right.
                        Am baut o cafea din partea casei, a durat o ora si ceva in care m-am benoclat prin geamul reprezentantei spre service - la masinuta si la tot ce se facea la ea. Inclusiv la mecanic balanganindu-mi toba si zambind . Cost: 400 ron.
                        Last edited by Venom; 03-06-2009, 10:12 AM.
                        Toyota Aygo+ 1.0 VVT-i | Honda S2000 2.0 VTEC

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by Venom View Post
                          Fost la revizia de 1 an si 15K km. 0 probleme. Cauciucul ala era ceva tampon, l-au fixat la loc. A, si cica imi rasufla teava din capatul tobei finale Logic.. e amortizorul de la finala sport Cica e recomandat sa o schimb. Right.
                          Am baut o cafea din partea casei, a durat o ora si ceva in care m-am benoclat prin geamul reprezentantei spre service - la masinuta si la tot ce se facea la ea. Inclusiv la mecanic balanganindu-mi toba si zambind . Cost: 400 ron.
                          r3evizia de 15k inseamna schimb ulei + filtre,corect?
                          parca stiam ca e mai ieftina...sau de cand a crescut euro s-a scumpit?

                          Comment


                          • #14
                            Intradevar.
                            Tatal meu a platit la revizia de 15 mii 350 ron parca, dar asta a fost prin septembrie anul trecut. Oricum, pretul maxim ti se spune la telefon cand faci rezervarea. La mine a fost chiar pretul maxim pe care mi l-au zis la telefon


                            PS: sunt doua aygo-uri identice in familie, unul al meu si unul al tatalui meu. Sau au fost identice pana m-am apucat eu sa il modifica pe al meu
                            Al lui are ~ 20K km si al meu 15K km cu 0 probleme amandoua.
                            Toyota Aygo+ 1.0 VVT-i | Honda S2000 2.0 VTEC

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by giginarcis View Post
                              salut!!
                              sunt nou pe forum si as vrea sa vad niste opinii...aygo sau c1?de ce?
                              p.s: 107 iese din discutie
                              Sunt curios de ce iese 107 din discutie. Din ratiuni de estetica / gust, sau din alte considerente ?

                              In rest, cam ce a zis toata lumea, pot sa zic si eu. In afara de elementele de design, masinile sunt identice 100%, facute in aceeasi fabrica. Difera conditiile comerciale (pret /garantie) si politica de service post-garantie (dupa parerea mea, mai buna la Toyota).

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google