Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Anvelope Yaris 1,4 d4-d

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Anvelope Yaris 1,4 d4-d

    Masina a venit cu anvelope Yokohama db7 185/60/15. M-am impacat foarte bine cu ele (silentioase).
    In toamna, dupa revizie, as vrea sa schimb anvelopele.

    Ce imi puteti recomanda, si de unde se pot achizitiona???
    Toyota Yaris D4-D Terra - Code name: Alinutza

  • #2
    Pai depinde de ce vrei de la anvelope: silentiozitate, aderenta pe uscat si umed, durata mare de viata. Da mai multe detalii ca sa putem face o recomandare buna!

    E plin internetul de site-uri care comercializeaza cauciucuri. Deschizi google si cauti dupa "anvelope" sau "cauciucuri" si vei gasi destule variante. Te uiti bine dupa detalii legate de pret (cu sau fara TVA), livrare si conditii de plata inainte de a lua o decizie. Eventual ceri prin email detalii legate de DOT (sa nu fie anvelope vechi), inainte de a face o comanda.
    Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

    Comment


    • #3
      Am pomenit de silentiozitate pentru ca erau cauciucurile cu care a venit masina.

      Ce vreau eu de la anvelope:
      - aderenta umed;
      - stabilitate in curbe;
      - durata de viata mare.

      Din ce am mai citit, Michelin ar fi principalul candidat ...
      Dar sunt deschis si la alte sugestii
      Toyota Yaris D4-D Terra - Code name: Alinutza

      Comment


      • #4
        Ce gasesti!
        Sau Nokian

        Comment


        • #5
          Incearca Toyo Proxes T1R, Vredestein Sportrac3, Bridgestone Turanza ER300, Michelin Primacy HP, Dunlop SP Sport Fast Response, Continental PremiumContact 2 sau Goodyear Eagle F1.

          Te poti uita aici pentru detalii legate de performantele cauciucurilor dupa ce te intereseaza: http://www.tyretest.com/pkw_sommerreifen/index.html
          Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

          Comment


          • #6
            Multumesc mult!
            Cam asta era genul de raspuns pe care il asteptam!
            Toyota Yaris D4-D Terra - Code name: Alinutza

            Comment


            • #7
              lupelupino@ cati km ai cu anvelopele actuale de vrei sa le schimbi???

              Comment


              • #8
                Originally posted by costake View Post
                lupelupino@ cati km ai cu anvelopele actuale de vrei sa le schimbi???
                ~23.000 folosite cu presiunea "ca la carte" dar in stil ceva mai sportiv, 70% in oras. Cele de pe fata s-au cam uzat pe exterior! (curbe in viteza ...)
                Toyota Yaris D4-D Terra - Code name: Alinutza

                Comment


                • #9
                  mi se par cam putini km chiar si pentru un mers sportiv!!!

                  Comment


                  • #10
                    Cele de pe spate sunt OK!
                    Daca fac rocada cred ca mai duc vreo 15.000!
                    Toyota Yaris D4-D Terra - Code name: Alinutza

                    Comment


                    • #11
                      Depinde acum de grosimea nervurilor de pe anvelope. In general, se recomanda ca aceasta sa fie de cel putin 3 mm, ca sa poti opri in conditii de siguranta. In Marea Britanie, grosimea minima este de 1,5 mm parca, insa distanta de franare este dubla fata de cele cu 3 mm grosime. Era un comparativ facut de cei de la Fifth Gear pe tema asta - il gasiti pe net.

                      In general, se recomanda rotatia cauciucurilor conform manualului de utilizarea la 10.000 km. Nu stiu daca la o uzare mai pronuntata a exteriorului anvelopelor merita sa faci asta. Insa, daca deja au o grosime redusa a nervurilor de pe ele, este o idee foarte buna sa le schimbi.

                      Atentie daca iti iei cauciucuri cu profil asimetric: nu vei putea face rotatia anvelopelor conform indicatiilor producatorului masinii!
                      Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

                      Comment


                      • #12
                        Credeam ca vrea cuciucuri de iarna, de asta am scris Nokian!

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by Dion View Post
                          Credeam ca vrea cuciucuri de iarna, de asta am scris Nokian!
                          La capitolul Anvelope de iarna, din ce am citit, lider ar fi Michelin cu Alpine A3
                          Toyota Yaris D4-D Terra - Code name: Alinutza

                          Comment


                          • #14
                            Pentru iarna pot confirma, Michelin Alpin A3 sunt excelente, le-am cumparat in prima iarna dupa ce am luat masina, adica in 2007 si pana acum s-au comportat excelent. Sincer cel putin in prima iarna cand aveam chef si timp pt teste am fost uimit cat de bine urcam pe zapada la cota 1400 la Sinaia dar si pe alte trasee. Aderenta pe zapada e excelenta cu ele, chiar si la franare pe suprafete cu zapada se comporta foarte bine, destul de zgomotoase pe asfalt uscat insa pana la urma au fost create sa te ajute in conditii de drum acoperit cu zapada nu pe uscat.
                            Asa mare e diferenta la calitate intre gumele de vara care au venit pe masina (Dunlop SP Sport) care parca au fost din plastilina nu cauciuc si astea incat in martie anul asta cand a trebuit sa luam si gume de vara am optat tot pt Michelin, parca EnergySaver sau ceva de genul asta.
                            Avantajul Michelin, dupa parerea mea dar nu numai (am mai intrebat importatori si comercianti dar si posesori), este ca au o durata de viata mai mare, respectiv indiferent cat de proaste sunt drumurile patriei noastre se "mananca" mai greu ca alte marci.
                            Initial vroiam Conti Premium Contact .. insa au fost mult mai ieftine Michelin-urile pt vara. Mai greu sa gasesti si pe stoc anvelope pt Yaris (cel putin in Focsani), din cate am inteles dimensiunea asta nu e tocmai una foarte cautata ...

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                            Politica de Securitate Google