Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

zgomot motor yaris 1.3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • zgomot motor yaris 1.3

    Salutare la toata lumea.
    De ieri dimineata sunt mandrul posesor ( sper ) al unei yaris 1.3 benzina din 2008 cu 29k km.
    Pe drumul sper casa ( suceava - bucuresti ) am observat ca motorul scoate un suierat ca masinile electrice de jucarie si ca la peste 130km/h masina e foarte zgomotoasa....
    E normal ? .....chestia cu " zgomotoasa" o pot intelege , insa suieratul de la motor ma gandesc sa nu afecteze pe termen lung performantele acestuia.

    Thx de raspunsuri in avans.

  • #2
    Felicitari pentru achizitie! Sa o stapanesti sanatos, ca probleme nu iti va face si te va duce prin multe locuri fara mofturi.
    Suieratul este o chestie prezenta si la a mea, cand accelerez, intre 85 si 95 km/h, de obicei in a 5-a. Ziceau unii cu care am mers ca masina se pregateste sa decoleze, de aceea face acel zgomot . Nu cred sa fie o defectiune care sa determine acest suierat.
    Cred ca e normal sa consideri masina ca e zgomotoasa la peste 130 km/h, avand in vedere ca te afli la primele drumuri cu ea. Cu timpul, te vei obisnui cu zgomotul si te vei bucura de el la turatii mai mari de 3.500 rpm (la 130 ai aproximativ 4.000).

    Daca vrei sa reduci zgomotul, recomand un schimb de ulei la motor si inlocuirea filtrului de aer, asta daca nu ai facut-o deja. Ajuta un pic la reducerea zgomotului. Si nu folosi benzina Petrom 95, zgomotul fiind mai mare cu ea. Efix 95 sau Mol Tempo 95 sunt OK, atat din punct de vedere al consumului, cat si al acceleratiei si zgomotului.
    Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

    Comment


    • #3
      Mersi frumos de raspuns.

      Oricum maine dimineata am prograt-o la un test la Toyota in pipera, sa vad cam ce trebuie umblat, schimbat la ea.
      Ceva recomandare de un service ok ca si oameni si servicii aveti ?

      multumesc si bine v-am gasit
      Zii faina.

      Comment


      • #4
        Daca vrei sa ii faci o revizie, userii din Bucuresti recomanda GTC Auto, din Popesti Leordeni. In nici un caz sa mergi la reprezentantele din Bucuresti (manopera mai scumpa si servicii proaste). Din experienta proprie, recomand reprezentantele din Iasi si Tg. Mures. Alti useri recomanda cea din Focsani.

        Eu cred ca merita drumul pana la Focsani, de exemplu, avand in vedere ca drumul e OK si ca te poti acomoda cu masina astfel.

        Zi faina si tie!
        Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

        Comment


        • #5
          probleme alternator si coloana directie

          so...salutare din nou.
          Am fost cu ea la sevice-ul din pipera - zic " hai sa fac o treaba oficiala " .
          Ca sa dau si o impresie despre service, sa zicem un 7 din 10 nota...tipul care s-a ocupat de verificat masina, a fost chiar ok, cu chemat in zona de lucru, stat de vorba, etc. Toate bune, pana cand nu am mai vazut masina prin geam, si nimeni nu stia unde e ...cam 20 minute a durat sa-si dea seama ca ma astepta cuminte in parcare, si tipul de la receptie cauta ceva pe net

          In fine,
          mi-au zis urmatoarele :
          - legat de suieratul ala, cica trebuie schimbat alternatorul cu totul ca rulmentii s-au tocit ( 3.200 lei !! ) - ouch ! - acum stau eu si meditez, oare se pot inlocui numai rulmentii ?
          - si au mai gasit o problema la servo - cand rotesc volanul, se aude un fel de harait - aici nu mi-au zis de la ce poate sa fie si ca ma costa 3500 lei toata coloana de directie.

          Ma gandeam sa caut pe cineva cu dezmembrari auto...
          Ceva recomandari ?

          Multam de raspunsuri
          Seara buna.

          Comment


          • #6
            adica tu numai ai grantie la mashina nu ? chiar daca e din 2008 mashina si e sh ... pt ca ambele probleme tin strict de garantie nicidecum de inlocuit pe banii tai .

            Comment


            • #7
              nope, nu are garantie.

              Comment


              • #8
                2008 fara garantie? Chiar ma uitam ca mai nou au 5 ani garantie.
                In general, rulmentii de la alternator fluiera.
                In cazul meu, citeodata in timpul bracarii rotilor apare un vuiet . Am mai intilnit problema la un Chevrolet Lacetii.
                Cert e ca apar probleme la putini km.

                Cum era cu fiabilitatea Toyota? A mincat-o globalizarea.

                Comment


                • #9
                  pai de ce nu are garantie ? chiar daca e sh mashina are garantie pana la 3 ani ... chiar daca o iei din afara tot are garantie . sau cine tia zis ca nu are ?

                  Comment


                  • #10
                    Masina ta are garantie transmisibila! Atunci erau 3 ani de garantie, deci mai ai cam un an (depinde de luna de livrare catre primul proprietar din 2008).
                    Uita-te atent la carnetul de service.
                    Eu am una in exact aceeasi situatia cu a ta si, bineinteles, am garantie!
                    Bafta!

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                    Politica de Securitate Google