Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Pedala buclucasa

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Daca o luam din punct de vedere istoric, la inceputurile automobilului, pana s-a ajuns la actionarea acceleratiei prin pedala cred ca au trecut destul de multi ani. Vezi episodul Top Gear cand incercau sa gaseasca prima masina cu structura actuala a comenzilor (3 pedale, in ordinea cunoscuta, plus volan) si vei putea sa iti faci o imagine.
    Mai adaog ca pedala la Toyota este drive by wire (un senzor care detecteaza schimbarea campului electromagnetic din mecanismul pedalei la apasarea acesteia si care transmite comanda aferenta motorului), deci nu seamana cu mecanismul acceleratiei de la masinile mai vechi, la care problema este clarificata (cred).

    Legat de verificarea pieselor inainte de producerea masinilor, concurenta acerba de pe piata si incercarea de a castiga cota de piata, de a reduce costurile a determinat toti producatorii sa reduca durata de dezvoltare a unui nou model, ceea ce inseamna ca unele probleme nu vor fi identificate decat dupa comercializare. Nu este primul recall de pe piatasi nu este singura marca ce a facut acest demers, insa este un caz in care este afectata imaginea de marca fiabila a Toyotei, ce a devenit aproape un mit.

    Cu toate acestea, daca auzi un membru al guvernului SUA care se antepronunta si le recomanda la TV tuturor americanilor sa isi lase Toyotele acasa si sa nu le mai conduca deloc (nu pana ce se lamureste problema), desi revine a doua zi si retrage afirmatia, si pui cap la cap faptele, nu poti sa nu ramai macar cu un semn de indoiala referitor la intentiile americanilor legate de piata auto de acolo si la actiunile politicienilor.
    Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

    Comment


    • #17
      Fratilor am avut 3 masini Toyota si la nici una n-am sesizat vreo problema in privinta pedalei de acceleratie...nu vedeti ..? e cusuta cu ata alba aceasta campanie impotriva companiei Toyota, care a detronat de ceva vreme GM in privinta vanzarilor si nu numai..

      Comment


      • #18
        Fratilor eu am avut 3 masini Toyota si n-am sesizat la nici una vreo intarziere sau mai grav blocarea pedalei de acceleratie... nu vedeti? este o campanie impotriva Toyota in SUA care a detronat de ceva vreme GM la vanzari si nu numai..

        Comment


        • #19
          Hai sa nu meregem pana la povestea cu roata sau oul si gaina. Am vazut episodul Top Gear la care faci referire, dar chiar si asa sunt mai bine de 60 de ani de la fericitul eveniment. Cat despre echipa Top Gear, mie imi par niste comedianti (vezi episodul din Romania, cu toate pregatirile facute inainte de venirea lor, vezi impresiile lor despre Toyota, etc).

          Problema cu pedala buclucasa este, si corecteaza-ma daca gresec, mecanica nu electrica. Asadar despre ce vorbim? Si nu uita ca initiatorul acestei politici de reduceri a costurilor nu mai e demult in fruntea companiei, rezultatele acestei campanii fiind dezastruoase pentru o firma ce are ca motto tocmai fiabilitatea. Nu cred ca se pot face experimente cu asa ceva. Daca nu esti in stare sa verifici suficient, atunci foloseste modelul anterior, de care nimeni nu s-a plans.

          Cat despre cele spuse in state nu stiu sigur daca domnul respectiv este membru al guvernului, dar cine ar avea incredere intr-unul, chiar si american. Incearca sa aflii cine este in comisia de ancheta si legaturile lor trecute si actuale cu Toyota USA.

          Spor.

          Comment


          • #20
            Domnul respectiv este secretarul de stat in transporturi, Ray LaHood (are si un nume adecvat transporturilor), care este echivalentul ministrului transporturilor de la noi. Sunt destui care iau de bune afirmatiile unui oficial, deci impactul unei gafe ca aceea pomenita este destul de mare.

            Sunt absolut de acord cu tine cu partea de reducere a costurilor. Pe ideea "cat platesti, atata face", eu as fi de acord sa dau mai multi bani pe o masina care sa nu fi facut rabat de la calitate. Insa, mai sunt producatori pe piata care sa nu fi adoptat masuri de reducere a costurilor?
            Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

            Comment


            • #21
              Originally posted by Methane View Post
              Domnul respectiv este secretarul de stat in transporturi, Ray LaHood (are si un nume adecvat transporturilor), care este echivalentul ministrului transporturilor de la noi. Sunt destui care iau de bune afirmatiile unui oficial, deci impactul unei gafe ca aceea pomenita este destul de mare.

              Sunt absolut de acord cu tine cu partea de reducere a costurilor. Pe ideea "cat platesti, atata face", eu as fi de acord sa dau mai multi bani pe o masina care sa nu fi facut rabat de la calitate. Insa, mai sunt producatori pe piata care sa nu fi adoptat masuri de reducere a costurilor?
              Buy an Aston Martin cica sunt bune. Acum serios vorbind Toyota nu e marca premium plus de asta nu cred ca mai sunt constructori care sa nu doreasca ca un client sa nu-si schimbe masina dupa X ani. Motiv pt care calitatea produselor este ... calculata , "optimizata". Personal Toyota mi se pare destul de scumpica pt ce ofera dpdv al dinamicii si echiparii ; nu zic ca sunt masini proaste doamne fereste doar ca Toyota e o masina a maselor si deci prin asta traieste (masuri de reducere a costurilor) . Daca vine unu' intr-o zi cu o idee creata cum ar fi sa faca geamurile mai subtiri cu 2 mm pt ca ar economisi 1 euro , inmulteste un euro la numarul de masini Toyota (Rationamentul poate fi extins si la alte piese )
              ORA 0600

              Comment


              • #22
                Mie chiar mi s-a blocat acceleratorul in pozitie intermediara, insa a fost din cauza presurilor de kko care au fost livrate drept kado' . N'aveau k prindere decat un amarat de scai
                Oricum masina are inca 200 km si a fost ridicata acum 10-12 zile.
                Nu cred ca a fost vina automobilului si mai stiu cate ceva din culisele lumii auto, asa ca va spun ca E FACATURAAAAAAAAAAA.
                Parerea mea ...

                Comment


                • #23
                  Personal nu inteleg de ce obezii sustin ca nu au avut timp de reactie cand li s-a *blocat* pedala de acceleratie dar au avut timp sa sune la 911 si sa raporteze incidentul ... Frati romani , se pare ca razboiul a ajuns la forma financiara ! Nu vedeti ca urmeaza Honda ? De ce credeti ca guvernul USA a bagat miliarde de USD in industria auto nationala ? Nu trebuie sa-si scoata banii investiti ca ajutor pentru firmele autohtone ? Eu sunt foarte linistit , ma bazez neconditionat pe masina pe care am cumparat-o dupa doi ani de cautari pe la multe reprezentante auto si nu cred in tampeniile inventate tendentios de concurenta . Nu este reclama pentru Toyota , este doar respectul posesorului foarte multumit , cel putin pana acum ... sper sa nu regret !

                  Comment


                  • #24
                    vali ... au sunat la 911 in timp ce conduceau ... nu oricum asa =)

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by vali44 View Post
                      ... Frati romani , se pare ca razboiul a ajuns la forma financiara ! Nu vedeti ca urmeaza Honda ? De ce credeti ca guvernul USA a bagat miliarde de USD in industria auto nationala ? Nu trebuie sa-si scoata banii investiti ca ajutor pentru firmele autohtone ? Eu sunt foarte linistit , ma bazez neconditionat pe masina pe care am cumparat-o dupa doi ani de cautari pe la multe reprezentante auto si nu cred in tampeniile inventate tendentios de concurenta . Nu este reclama pentru Toyota , este doar respectul posesorului foarte multumit , cel putin pana acum ... sper sa nu regret !
                      Vali, sunt convins ca foarte multi posesori de Toyota gandesc asa, cred ca si f. multi care nu au Toyote. Totul tine de cat de mult poti sa crezi o stire si cat de mult vrei sa o intelegi.
                      Chiar daca ar fi sa cheme si Avensisul meu in service pt chestia asta, m-as duce, ar rezolva problema si as veni acasa cu aceeasi multumire pe care o am si acum vis-a-vis de masina mea.
                      Rechemari in service au fost, sunt si vor mai fi, chestia e ca rechemarile la Toyota au picat la momentul potrivit (criza) si in locul neprotrivit (USA).
                      Avensis SW 2.0 D-4D & Celica 1,6L

                      Comment


                      • #26
                        pedala buclucasa

                        Asa e cauta diverse motive sa denigreze marca Toyota dar efectul poate fi exact invers decat isi doresc.Vorba ceea cu cine sapa groapa altuia.Eu sunt foarte multumit de masina mea si ma felicit zilnic ca o am si ca pe vremea asta n-am avut probleme ca altii si am iesit de pe toate strazile necuratate pe care am fost nevoit sa circul.Apropo daca este intr-o situatie urgenta rectia celui mai neexperimentat sofer ar fi sa puna frana si nu sa sune la urgenta.

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by doracapi View Post
                          Oricum si pentru ceilalti ar trebui sa fie inlocuita si nu reparata pedala, chiar daca acea bucata de metal s-ar putea sa tina, tot improvizatie se cheama.
                          Asta e si parerea mea despre reparatie.
                          Voi ati vazut filmul de la http://www.youtube.com/toyotausa ?
                          Asta este solutia gasita de compania care pune fiabilitatea masinilor si siguranta clientilor pe primul loc ?
                          Parca ar fi 'nea Pandele de la parter care imi repara pedala cu o surubelnita si cu o bucata de tabla mai groasa, pentru o sticla de bere.
                          De ce nu schimba pedala defecta ?
                          Chiar asa de mult costa o pedala noua ?
                          AYGO, IQ, YARIS, AURIS, COROLLA, VERSO, AVENSI si RAV4 sunt cumva cele mai ieftine masini din clasa lor, vandute cu adaos minim iar biata companie Toyota nu-si permite inlocuirea unei pedale ???
                          Ma asteptam la o astfel de CARPEALA din partea unui producator (autohton) de masini nu din partea Toyota !

                          Comment


                          • #28
                            O astfel de reparatie poate fi facuta de oricine. Mai comod ar fi sa primim la domiciliu un plic cu placuta metalica si un lipici gen "Picatura" .

                            Principala problema e conceptia proasta a pedalei...

                            Problema vinzarilor nu tine neaparat de o pedala proasta, teorii ale conspiratiei si alte cele, ci in primul rind de ce face concurenta. Iar ce se intimpla in SUA cu vinzarile Toyota nu ne afecteaza pe noi si nu cred ca e cazul sa ne ingrijoram prea tare.

                            Din pacate modelele Toyota sint cam invechite...cu un motor cosmetizat si inca doua rotii dintate aruncate intr-o cutie de viteze nu se face primavara.
                            De exemplu: Opel Astra, 1.4l, 140CP, 200Nm@1800rpm, euro5 (fara taxe ), plus aspectul masinii si cam uiti de Toyota....

                            Comment


                            • #29
                              tu vb aci de motoare turbo ... asa ca nu se pune , ca daca e sa luam motoare aspirate nu prea au cu cine discuta japonezii ..

                              Comment


                              • #30
                                Originally posted by Dion View Post
                                O astfel de reparatie poate fi facuta de oricine. Mai comod ar fi sa primim la domiciliu un plic cu placuta metalica si un lipici gen "Picatura" .

                                Principala problema e conceptia proasta a pedalei...

                                Problema vinzarilor nu tine neaparat de o pedala proasta, teorii ale conspiratiei si alte cele, ci in primul rind de ce face concurenta. Iar ce se intimpla in SUA cu vinzarile Toyota nu ne afecteaza pe noi si nu cred ca e cazul sa ne ingrijoram prea tare.

                                Din pacate modelele Toyota sint cam invechite...cu un motor cosmetizat si inca doua rotii dintate aruncate intr-o cutie de viteze nu se face primavara.
                                De exemplu: Opel Astra, 1.4l, 140CP, 200Nm@1800rpm, euro5 (fara taxe ), plus aspectul masinii si cam uiti de Toyota....

                                Vrei sa vb despre problemele de la opel? nu cred ca te tine cureaua... Vorbeste si tu despre masini nu despre carute!!! si caruta daca o pun la vale merge mai bine decat opel-ul! Am prieteni cu opel...mi-e mila de ei! masini facute pentru partea de post-vanzari a producatorului! adica pentru bunastarea service-urilor!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google