Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

despre yaris intrebari

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Care crezi tu ca e problema?
    http://img204.imageshack.us/img204/4009/tucashow3np.gif

    Comment


    • #92
      o sa trec pe la service sapt viit...

      Comment


      • #93
        avand in vedere ca din 4 mashini toate care au atins limita de km nu am patit nici una asa ,,, poate fi ... nici chiar cea de 6 ani juma care a stat un an pe bara nu a scartzait sau schitzat vreun semn de oboseala ...

        Comment


        • #94
          Si in cazul meu a aparut de ceva vreme un scirtiit si tot la cureaua de accesorii m-am gindit. Ce-i drept n-am deschis capota sa identific mai precis sursa zgomotului.
          Ma gindeam ca poate va disparea de la sine ca in cazul pedalei de ambreiaj sau poate o data cu venirea primaverii (dat fiind faptul ca scirtiitul a aparut iarna).

          Comment


          • #95
            intrebare n00b

            Salutare!
            Sunt mai nou pe aici so..hello first
            Then....am un yaris din 2008, 1.3 benzina (detalii mai putin imp cred eu ptr ce pb vreau sa pun). Astazi, prin frumosul buc plin de "piloti" cu permise la 300 eur, m`am trezit stand la semafor cu o idioata in curul masinii care a "patinat un pic" (citat din ea). Ma rog, nu am fost vinovat, stateam deja la semafor de cca 5-10 sec, detalii neinteresante). Ideea e ca ceva ceva a lovit, in primul rand zgomotul care a fost destul de horror, apoi faptul ca mi`a facut un pic de vant, pentru ca daca nu eram pe faza sa franez, loveam si pe ala din fatza. Acum ce problea am, vizibil nu pare nimic avariat la bara sau la altceva, am inspectat, insa exact sub numar (in dreptul lui adica) sub masina exista o bucata de palstic negru parca prins in cateva nit-uri, tot de plastic prins in bara (pe dedesubt). Unul din acele nit-uri se clatina un pic. Ce este, sau ce reprezinta (la ce fol) aceasta parte din palstic? E cumva o articulatie ptr elasticitatea barii si a cedat la lovitura? Sau e posibil sa fii fost agatata inainte la vreo parcare de vreo bordura mai inalta?
            multzam fain

            Comment


            • #96
              yaris 1.0 40.000km
              pe data de 1 mai dupa 80 km parcursi pe A2 cu 140km/h asteptand la coada la bezinarie am depistat un zgomot (o zornaiala metalica) in partea stanga sus a bordului. Martori nu s-au aprins la bord. Se auzea si la relanti. Am ridicat capota, zgomotul se simtea mai incet ca in interior si se auzea in coltul din partea dreapta,unde e servodirectia, sper sa nu gresesc.
              Dupa circa 20 km parcursi cu viteza mica, facand din nou popas am dat de volan maxim stanga-dreapta de mai multe ori, zgomotul a disparut dar nu pot sa zic ca in urma miscarilor de volan.
              Pana in momentul de fata, parcurs 600 km dupa aparitia zgomotului, nu se aude nimik.

              a mai patit cineva asha ceva?? eu zic ca am fortat un pic masina dupa ce am mers mai incet a disparut zgomotul.

              Comment


              • #97
                Salut,

                M-ar interesa 4 jante noi de tabla sau aliaj pt. Yaris fabricatie 2008 cu datele 4x100, 5,5Jx15, ET 45. Ma ajuta cineva ?

                Comment


                • #98
                  Originally posted by Ady View Post
                  Salut,

                  M-ar interesa 4 jante noi de tabla sau aliaj pt. Yaris fabricatie 2008 cu datele 4x100, 5,5Jx15, ET 45. Ma ajuta cineva ?
                  Jante TABLA R15 - KFZ 7890 R15 5,5 4X100 ET45 Tip auto: TOYOTA YARIS dupa 2005 Tara origine: ELVETIA
                  Mai multe detalii... Pret cu TVA: 251,00 LEI
                  anvelope-janteauto.ro tel 0730710764 .

                  Comment


                  • #99
                    Cat este gaura centrala la jentile de tabla sau aliaj de 15" de la Yaris din 2008 ???

                    Comment


                    • Din experienta posesorilor de Yaris, cam la cati Km se schimba in medie placutele de frana pe fata ? Am vazut pe Internet fel de fel de marci de placute Nipparts, Ferodo, Ate, Textar etc. Care le recomandati ?
                      As mai avea o intrebare... Daca imi schimb singur uleiul si filtrul de ulei, am nevoie si de garnituri noi la busonul de golire sau se pot refolosi ?

                      Comment


                      • Eu am 83.000 km şi nu am schimbat īncă plăcuţele.
                        Garnitura este undeva la 4 lei la reprezentanţă. De ce nu iei una nouă?
                        Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

                        Comment


                        • Filtrul de motorina la cati Km il schimbati ?

                          Comment


                          • filtru de motorina la carte zice la 30.000 km
                            Titi Aur: "daca esti pilot de raliuri si nu atingi limitele masinii in cadrul unei curse, esti un pilot prost; dar daca conduci pe drumuri publice si atingi limitele masinii, atunci esti un sofer prost".

                            Comment


                            • la 30.000 km probabil este maximul permis de producător.
                              eu am schimbat la 17.000 km īntrucāt īmi crescuse consumul, iar una din cauze era filtrul. Era plin de gume .

                              Dacă schimbi și filtrul de aer, curătă - cu mare atenție - senzorul situat pe capacul cutiei filtrului de aer (cu spray de curățat ferodourile). La Avensis, consumul īn oraș a scăzut de la 7,5 la 6,7 (sau cel puțin așa īmi arată bordul)

                              Comment


                              • nu este maximul admis ci la cat recomanda producatorul....poti sa il schimbi si la fiecare 10000 de km daca nu ai ce face cu banii ...sunt masini la care le schimbi si la 60000 km dar depinde...de producatorul masinii si motorina utilizata....stiu pe cineva care are 130.000 km cu filtru original dar nu recomand....depinde cine si ce vrea sa faca cu banii lui....
                                Titi Aur: "daca esti pilot de raliuri si nu atingi limitele masinii in cadrul unei curse, esti un pilot prost; dar daca conduci pe drumuri publice si atingi limitele masinii, atunci esti un sofer prost".

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google