Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

sfat achizitie masina pentru naveta zilnica 150 km

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Despre GPL

    Originally posted by lorentzo72 View Post
    salut,

    te rog daca se poate ceva detalii, eventual niste link-uri; de o vreme incoace ma cam bate gandul sa-i pun gpl.

    multumesc, o seara buna
    Sal,
    povestea e cam lunga, dar pe scurt iti spun ca, din pacate, consumul unei Corolla de 1.4 nu chiar mic si am hotarat sa ii montez GPL. Dupa studierea ofertelor din Craiova si din tara am ajuns la concluzia ca 90% din vanzatorii/montatorii de la noi sunt ... varza/terci/pamant! Asa ca am pastrat legatura cu un montator din Bucuresti si unul din Craiova. Dupa citirea a sute de pagini de forumuri din tara si strainatate si discutii disperante cu cei de mai sus am procedat in felul urmator: am comandat o instalatie in Italia (Zavoli) si dupa ce negociasem cu italienii o montare mai ieftina la ei ma intreaba daca stau departe de...Craiova! Ca ei au un revanzator/distribuitor in Craiova. Aici, ce sa vezi, erau exact cei cu care vorbisem si ii stresasem cam o luna!!! Mi-au configurat instalatia si mi-au trimis-o la sediul din Craiova. Instalatia este de tipul AliseiN cu unitate de comanda care isi ia/invata/autoadapteaza prin OBD-ul calculatorului masinii parametrii de functionare optimi, fara a mai face alte setari. Acolo am montat-o intr-o sambata la sfarsitul lui 2014 si de atunci nu am schimbat decat 2 filtre de 50 de lei in 40000 Km. Instalatia este cu butelie toroidala de 53 l (42-44 l intra maxim in ea), consumul este OK (cu un plin fac 400-480 Km in functie de regmul oras/exterior si de omorul de si-l ia pe autostrazi). Dupa confirmarea montarii m-au sunat italienii si m-au rugat sa montez si o instalatie de ungere/lubrifiere/racire suplimentara (de tipul FlashLube) deoarece masinile japoneze au blocul di Al si, datorita temperaturii mai mari se pot "infunda" scaunele supapelor. Am mers cam 4000 Km fara instalatia de ungere si dupa montare am observat o mica imbunatatire a parametrilor (mai putin zgomot, consum ceva mai mic, etc.). Ca lichid de lubrifiere folosesc LiquiMoly o picatura la 8/10 secunde. Ca o mica paranteza, am alimentat cu GPL in Slovenia, Croatia, Ungaria, Austria si Italia iar motorul a tras exceptional (GPL in vest are cifra octanica minim 93 fata de 89 la noi).

    Comment


    • #32
      http://olx.ro/oferta/toyota-corolla-...tml#01112cb520 sau asta, 1.4 consum in bord 9.2-9.3 l/100

      Comment


      • #33
        Originally posted by prozatos View Post
        http://olx.ro/oferta/toyota-corolla-...tml#01112cb520 sau asta, 1.4 consum in bord 9.2-9.3 l/100
        Stai linistit aceasta masina este babardita .an 2006/ 84000km doar atat ?? a mai sters o cifra din fata .acest anunt nici nu merita sa ii dai atentie.respectivul care o vinde detine si un service
        Anunturi gratuite , peste 4 milioane: anunturi imobiliare, anunturi auto, telefoane mobile, locuri de munca, apartamente de inchiriat, masini second hand, haine.

        Comment


        • #34
          iti multumesc mult MC_Maurice, esti un mare domn;

          te-as mai ruga daca poti sa-mi trimiti PM cu denumirea firmei din Craiova sau daca mai ai un nr. de telefon de contact si eventual pe cine sa caut.

          si la a mea ii cam place benzina, mai ales in oras 10-11 l / 100km...

          o seara buna.
          corolla 2008 1.6 dual vvt-i

          Comment


          • #35
            Originally posted by Vali 40 View Post
            an 2006/ 84000km doar atat ??[/url]
            de ce nu ar fi posibil? daca se poate verifica istoricul...

            a mea e din 2008 si are 70.000 km, pe bune, stiu sigur pt. ca am luat-o noua 0k m.
            corolla 2008 1.6 dual vvt-i

            Comment


            • #36
              avensisul meu e din 2008 si are 28.000 km, eu facandu-i pe toti

              Comment


              • #37
                Numarul de km este si nu este un indicator si nu exista o regula general valabila. Masina tatalui meu este din 2004 si are cam 68.000 km. In alta ordine de idei, un rulaj mai mare nu inseamna automat o masina praf. Masina mea are ~155.000 km si bag mana in foc ca da clasa dpdv tehnic si estetic la 85% din suratele ei cu un rulaj mult mai mic.

                Despre masina de mai sus, a fost lovita si in fata si in spate (nu se aliniaza chestii pe ea) in poze e proaspat vopsita.
                Last edited by closchkutza; 05-27-2016, 19:05 PM.

                Comment


                • #38
                  Originally posted by lorentzo72 View Post
                  de ce nu ar fi posibil? daca se poate verifica istoricul...

                  a mea e din 2008 si are 70.000 km, pe bune, stiu sigur pt. ca am luat-o noua 0k m.
                  Bun ,dar tu nu ai scos-o la vanzare ,in speta aici se discuta despre masina de pe olx ,cei care doresc sa o achizitioneze sa ceara cartea identitate a masinii sa vada cati au avut-o ,, o sa aveti o mare surpriza ..cretinul a lasat nr inmatriculare .iar dupa acest numar se poate verifica (eu am verificat-o )
                  Nu doresc sa intru in polemica cu nimeni mi-am expus o parere si atat .pentru mine acest subiect este incheiat

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                  Politica de Securitate Google