Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Yaris: talonul cauciucurilor cat conteaza??

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Yaris: talonul cauciucurilor cat conteaza??

    tocmai mi-am montat cauciucurile de iarna si ma gandeam
    talonul la cele de vara este 60....la alea de iarna este 65 ...intrebarea ...
    *Afecteaza consumul??
    *Afecteaza stabilitate???
    *Afecteaza directia??
    *Trebuia acelasi talon??
    *Este vreo problema reala???

    Intreb asta pentru ca eu mi-am schimbat jantele de aliaj cu unele de tabla si am observat ca masina mea este mult mai "moale" la suspensie si parca are o usoara tendinta sa-i "fuga" spatele mult mai usor ....poate fi de la cauciucuri (mai exact talonul mai inalt????) sau de la jantele de tabla???
    Merci mult
    Titi Aur: "daca esti pilot de raliuri si nu atingi limitele masinii in cadrul unei curse, esti un pilot prost; dar daca conduci pe drumuri publice si atingi limitele masinii, atunci esti un sofer prost".

  • #2
    Depinde de conbinatie janta/cauciuc. Normal trebuie sa fie circumferinta la fel ca cele de vara. Daca ai pus jante mai mici sa compenseaza cu talon mai inalt.
    In moment cant circumferinta nu mai e la fel in primul rand o sa ai o eroare la vitezometru altfel decat cel din fabrica. Daca masina mai are si sisteme de distributia forta de franare si alte, posibil o sa fie si afectate asta. Nu cred e chiar un dezastru, numai ca lucruri devini interesant daca pui pe fata cauciucuri altfel decat pe spate, sau pe o axa ( ce ai la rezerva..?).
    Pentru a calcula circumferinta uite te de exemplu aici: http://www.1010tires.com/tiresizecalculator.asp

    Comment


    • #3
      Si eu am cautat pneuri de iarna 185/60R15, dar se gasesc foarte greu si sint scumpe. In schimb cele de 185/65R15 sint pe toate drumurile.
      Apare eroarea de viteza (v=ω*r) plus cresc rezistentele la inaintare.
      Un site util: http://www.tirerack.com/tires/tiretech/tiretech.jsp, sectiunea de articole.

      Comment


      • #4
        Pentru cine nu stie, conform legii, nu e voie sa folosesti anvelope cu alte dimensiuni decat cele precizate in certificatul de inmatriculare.

        Potrivit OUG nr.195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice, republicata, cu modificările şi completările ulterioare, republicata
        ...
        Art.100. - (1) Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a II-a de sancţiuni următoarele fapte săvârşite de persoane fizice:
        ...
        6. conducerea unui autovehicul care are montate anvelope cu alte dimensiuni sau caracteristici decât cele prevăzute în certificatul de înmatriculare sau înregistrare ori sunt uzate peste limita admisă;
        ...
        Art.112. – (1) Certificatul de înmatriculare sau de înregistrare ori dovada înlocuitoare a acestuia se reţine de către poliţia rutieră în următoarele cazuri:
        ...
        h) anvelopele au alte dimensiuni sau caracteristici decât cele prevăzute în cartea de identitate a vehiculului, prezintă tăieturi sau rupturi ale cordului ori sunt uzate peste limita legal admisă;
        ...

        Sigur ca de obicei politia nu se verifica daca dimensiunile anvelopelor sunt conforme cu cele din certificatul de inmatriculare, dar nu se stie niciodata.
        Cred ca ar fi mai bine sa respectam legea (parerea mea ).

        Comment


        • #5
          Poţi avea în talon mai multe dimensiuni.
          Oricum, RAR-ul te ia la verificat doar când ai ceva extrem de opulent pe post de jantă.
          BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
          Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
          Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

          Comment


          • #6
            Chestia cu eroarea de viteza de acord cu voi ....eu totusi cred ca a crescut viteza ...
            In al doilea rand nu vad cum este afectata integritatea cu crestere de doar 0,5???sau franarea ...etc....
            Eu nu am gasit de iarna cu talon de 60...
            De atins in oalele masinii si asa mai departe ...nici vorba ...cat despre politie ...nu are cum sa isi dea seama e aproape insesizabil...si nu cred ca sta el sa se uite foarte atent pe cauciuc ...mai ales daca vede 185 ...restul nu mai citeste ....ca isi da seama ca e ok...oricum mersi cul971
            As vrea sa imi detaliati cum afecteaza masina in alt sens decat viteza (oricum in mers normal e cam insesizabil, doar la viteza mare se mai vede ceva diferenta..)
            Legat de tendinta de fuga a spatelui ma refeream doar la curbale luate cu masina goala cu viteza destul de mare si fiind doar o senzatie...nu se intampla ..diferenta este ca la cele de vara senzatie e mai mica...sau chiar nula...in unele cazuri
            merci mult de raspunsuri!!si astept altele
            Titi Aur: "daca esti pilot de raliuri si nu atingi limitele masinii in cadrul unei curse, esti un pilot prost; dar daca conduci pe drumuri publice si atingi limitele masinii, atunci esti un sofer prost".

            Comment

            Working...
            X
            Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
            Politica de Securitate Google