Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

zgomot la roti

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • zgomot la roti

    Va salut din nou! Incep prin a-mi cere scuze daca s-a mai discutat aceasta problema, dar eu unul nu am vazut pe forum. Am masina de un an si jumatate, 26000 de km, diesel de 2l. Inca de cand am cumparat-o am observat ca suspensia e un pic cam zgomotoasa. Dar ulterior am inteles ca asa-i masina, deci m-am lamurit. Insa un lucru nu mi se pare normal si anume: cand merg pe un drum mai prost(pavat de exemplu) se aud zgomote ciudate, de uzura sa le zic asa. Si ca sa nu mai chinui masina pe tot felul de drumuri, am incercat sa iau cam cu 30 km/h denivelarile dinaintea trecerilor de pietoni. In stanga si nu chiar la roata, ci undeva mai sus, se aude un zgomot metalic, unic, mediu ca intensitate. Iar in dreapta, la nivelul rotii, se aude un zgomot nemetalic, destul de puternic si care se repeta de cateva ori dupa contactul cu denivelarea. Tinand cont de starea strazilor de prin orase, in ultimul timp aceste zgomote au inceput sa se indeseasca(nu ma refer la gropi, ci la carpelile bine cunoscute). Va rog sa imi spuneti daca si la dumneavoastra se aude asa. Eu nu cunosc niciun posesor de avensis si sa opresc lumea pe strada ar fi prea de tot. La service am fost si m-au dus cu zaharelul de fiecare data. Tot felul de motive si nimic concret. Banuiesc ca daca nu as avea garantie, imediat s-ar gasi si rezolva problema. Va multumesc!
    Last edited by ZoroCastru; 06-28-2010, 17:37 PM.

  • #2
    Toyota este facuta pentru drumuri fara gauri sau drumuri pavate.Am patit si eu la fel la Corolla,dar norocul meu a fost ca la noi este Toyota Focsani ,nu le fac reclama, dar isi fac treaba.Este vorba despre suportii etrier,la mine au fost schimbati pe garantie.Daca lovesti cu pumnul in roata o sa auzi acelasi zgomot.Eu merg fff usor pe drumuri cu gauri,pavaj sau piatra cubica si tot s-a creat acel joc.Asta este Toyota,mai sensibila .

    Comment


    • #3
      Suportii etrier sunt de fapt doua suruburi care au o bucsa dintr-un cauciuc moale ce are rolul de a atenua aceste vibratii ce se aud ca zgomot . Culmea este ca buscele sunt dintr-un cauciuc moale care cedeaza destul de usor la vibratiile produse de denivelarile drumurilor noastre preistorice . Si mie mi-au fost schimbate pe garantie fara sa stiu sa cer asta , la Focsani , si am stat langa mecanic in acest timp . Pe factura costul acestor 4 suruburi cu bucse si cu vaselina antistatica la praf a fost de aprox 330 lei . Al dracului de mult ... vad ca esti din Iasi , ca sfat ar fi o * plimbare * anuntata la Focsani si problema ar fi rezolvata . Te rog sa iei in considerare faptul ca eu sunt din OLT si ii recomand pe cei din Focsani dar oamenii acestia chiar merita recomadarea . Fa ca mine si daca gresesc imi asum criticile ...

      Comment


      • #4
        Problema este, ca la acele suruburi, doar unul are inelul ala de cauciuc,cel de sus parca,cel de jos este fara.Daca se pun doua suruburi cu,inel de cauciuc, dispare troncanitul .

        Comment


        • #5
          Inteleg ce imi spuneti legat de etrieri si nu cred ca este de acolo. Ultima data cand am fost la reprezentanta, tehnicianul a dat cu pumnul in cauciuc si am auzit acel zgomot, care mai degraba e un zdranganit. Si mi-au pus un kit insonorizant si s-a rezolvat. Dar problema de care va spun tot persista si daca ce aud eu e un zgomot produs de bucsele etrierilor, ori sunt foarte mari, ori foarte "importante". Va multumesc pentru informatii si mai astept pareri!

          Comment


          • #6
            Pai daca a dat cu pumnul si s-a auzit acel zdranganit,ori este de la etrier ori este placuta libera si zdrangane,nu are de unde sa fie.

            Comment


            • #7
              Originally posted by ZoroCastru View Post
              Va salut din nou! Incep prin a-mi cere scuze daca s-a mai discutat aceasta problema, dar eu unul nu am vazut pe forum. Am masina de un an si jumatate, 26000 de km, diesel de 2l. Inca de cand am cumparat-o am observat ca suspensia e un pic cam zgomotoasa. Dar ulterior am inteles ca asa-i masina, deci m-am lamurit. Insa un lucru nu mi se pare normal si anume: cand merg pe un drum mai prost(pavat de exemplu) se aud zgomote ciudate, de uzura sa le zic asa. Si ca sa nu mai chinui masina pe tot felul de drumuri, am incercat sa iau cam cu 30 km/h denivelarile dinaintea trecerilor de pietoni. In stanga si nu chiar la roata, ci undeva mai sus, se aude un zgomot metalic, unic, mediu ca intensitate. Iar in dreapta, la nivelul rotii, se aude un zgomot nemetalic, destul de puternic si care se repeta de cateva ori dupa contactul cu denivelarea. Tinand cont de starea strazilor de prin orase, in ultimul timp aceste zgomote au inceput sa se indeseasca(nu ma refer la gropi, ci la carpelile bine cunoscute). Va rog sa imi spuneti daca si la dumneavoastra se aude asa. Eu nu cunosc niciun posesor de avensis si sa opresc lumea pe strada ar fi prea de tot. La service am fost si m-au dus cu zaharelul de fiecare data. Tot felul de motive si nimic concret. Banuiesc ca daca nu as avea garantie, imediat s-ar gasi si rezolva problema. Va multumesc!
              Sa nu fie cumva bucsa din capu' telescopului ?!

              Comment


              • #8
                am avut si eu aceeasi problema...nu stiam ce tot se aude, parca imi atarna un lant de roata si il taraiam dupa mine.am fost la service in iasi si mi'a explicat mecanicul ca acele bucse de cauciuc care imi lipseau nu au mi'au cazut pe drum sau ceva de genu, asa a venit masina si asa vin toate cred, deoarece aceste masini nu sunt facute, cum spunea cineva mai sus, PT DRUMURILE DIN ROMANIA..problema s'a rezolvat pe garantie. iar zgomotele la roti se mai produc si din cauza cauciucurilor tari..un avensis nou vine cu DUNLOP, care sunt niste cauciucuri foarte tari.ia baga tu masina in noroi pana se prinde ceva de roti si apoi iesi pe strada si ia cateva gauri care de obicei produc zgomot sa vezi ca atat timp cat ai noroi pe cauciucuri nu se aude nimic
                Toyota Avensis 2.0 D-4D

                Comment


                • #9
                  Originally posted by alex_1990 View Post
                  am avut si eu aceeasi problema...nu stiam ce tot se aude, parca imi atarna un lant de roata si il taraiam dupa mine.am fost la service in iasi si mi'a explicat mecanicul ca acele bucse de cauciuc care imi lipseau nu au mi'au cazut pe drum sau ceva de genu, asa a venit masina si asa vin toate cred, deoarece aceste masini nu sunt facute, cum spunea cineva mai sus, PT DRUMURILE DIN ROMANIA..problema s'a rezolvat pe garantie. iar zgomotele la roti se mai produc si din cauza cauciucurilor tari..un avensis nou vine cu DUNLOP, care sunt niste cauciucuri foarte tari.ia baga tu masina in noroi pana se prinde ceva de roti si apoi iesi pe strada si ia cateva gauri care de obicei produc zgomot sa vezi ca atat timp cat ai noroi pe cauciucuri nu se aude nimic
                  Daca tot a venit vorba de cauciucuri va anunt ca presiunea in cele ale masinii mele a fost de 3,5 atm ! Este falsa ideea ca Dunlop sunt mai tari ,,, sunt doar mai umflate ! Verificati presiunea imediat dupa cumpararea masinii ... astia umfla rotile la presiune maxima deoarece nu stiu cat timp masina va sta in parcul de asteptare . personal am optat pentru o presiune de 2,6 atm in toate rotile deoarece cartea da niste valori intre 2,4 pentru viteze pana la 160 kmh si 2,8 peste aceasta ... am luat in calcul media ! Aceiasi presiune o am si in cele de iarna .

                  Comment


                  • #10
                    Va multumesc pentru mesaje, dar observ ca nu intelegeti unde bat. Am specificat mai sus ca nu este de la etrieri pentru ca aceasta problema s-a rezolvat. Zgomotele despre care v-am vorbit sunt la nivelul suspensiei(cred ca am folosit corect termenul). Bucsa, capat de bara ceva de genu'. Este prima masina de la Toyota pe care o am si de asta va intreb ce ar putea fi. Poate stiti din experienta, auzite. Si cu atat mai mult sunt revoltat stiind ca am cu ea doar 26000 de km si facand o comparatie cu masinile pe care le-am detinut(cumparate la mana a doua), aceasta masina troncane. Si nu inteleg de ce?! Eu am grija foarte mare de masina, merg incet prin oras chiar daca alora din spate nu le convine, sunt foarte critic cu soferii care nu prea se uita la gropi cu toate ca nu-i problema mea. La reprezentanta toate is bune eu is nebun. Si totusi? Eu sunt din Iasi si va rog sa imi spuneti daca stiti vreun mecanic bun, pentru ca as vrea o a doua parere. Va multumesc!

                    Comment


                    • #11
                      Salut
                      Aceeast problema o am si eu ca si ZOROCASTRU . Masina are 44000 km si am semnat si extinderea de garantie ( a iesit din garantie in 02.2011) Mi-au tot insonorizat si mie acei etrieri dar tot degeaba .La denivelari mari se aude chiar si un scirtiit de tabla la suspensii si culmea e ca daca socul este mai mare (groapa luata la viteze mai mari ) nu se aude nimic ; doar la viteze mici sau cind cursa telescopului este mai ampla.La service au zis ca suspensia este OK si ca nu doresc sa demonteze mai mult si sa nu-mi fac griji !!!! Totusi cind sint cu cineva in masina conduc fffff incet pe denivelari ca sa nu ma fac de ris.
                      Voi mai incerca la service si promit ca va tin la curent

                      Comment


                      • #12
                        Trebuie sa insisti la service sa-ti analizeze foarte atent problema. Eu am cu masina 75.000 tot motor 2.0 D-4d wagon si nu se aude asa ceva, chiar sunt multumit de suspensie.
                        Poate este bine sa trimiti o sesizare la toyota europa cu descrierea problemei, nr. sasiu .....

                        Comment


                        • #13
                          la ave-ul de 2.0 d4d , pana la 130.000 km nu am avut zgomote metalice in fatza niciodata ( sa zic ca) am schimbat amortizoarele de batranetze ( unul moale desiu mai mergea, m-a facut sa le schimb pereche ) si cam atat. singurele zgomote pe fatza le-am avut cand mi s-au desprins plasticele de la scut ( nametzii din bucuresti ), mai ales cel de deasupra rotii care face un zgomot infernal cand este desprins. cam atat
                          177 dragoni, 400 niutoni, ceva adrenalina

                          Comment


                          • #14
                            Am uitat sa mai revin cu informatii. Scuze! Am fost din nou la reprezentanta tot cu acele zgomote si mi-au zis ca s-au dus mansoanele de cauciuc pe care stau arcurile. Si le-au schimbat tot pe garantie. Acum problema s-a mai ameliorat, dar acel zgomot tot se mai aude uneori, numai ca mai infundat. Voi face un mic rezumat: pana acum mi-au insonorizat placutele de cateva ori, mi-au schimbat etrierii si in final ce v-am spus mai sus. Concluzia este urmatoarea: m-am resemnat. Sper sa va fie de folos povestea mea! Numai bine!

                            Comment


                            • #15
                              Salutare tuturor,

                              Zilele trecute a trebuit sa umplu masina ochi, portbagaj plus scaunele din spate.
                              Am ajuns unde era de ajuns am descarcat pentru ca apoi zilele urmatoare la denivelari nu foarte mari sa incept sa aud niste zgomote ciudate dinspre stalpul din spate dreapta. E un sunet ceva de genul ca si cum s-ar lovi de tabla niste fire care ar fi slabite. Sunetul vine de undeva aproape de luneta (in dreapta).

                              Bafta!

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google