Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Evitarea subturarii d4d-urilor

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    de aceeasi parere ,sunt curios de contraargumente

    Originally posted by ursu View Post
    Eu unul nu prea recomand turatii mai mari de 4000 RPM la diesel. Probabil ca altii ma vor contrazice, dar, repet, este parerea mea.
    de aceeasi parere ma intereseaza contraargumente la afirmatia ca nu e bine sa depasim la d4d 4000de ture

    Comment


    • #77
      e simplu dupa turatia de cuplu maxim , acesta scade vertiginos catre 0 si dupa turatia de cai putere acestia la fel scad imendiar catre 0 , de ce sa turezi masina asa degeaba ? dupa 3600-3800 maxim nu mai ai nici un efect decat zgomot si mashina nu mai are vlaga deloc. la diesel asta e prb nu poti sa ai su cuplu maxim si cai putere in acelashi timp ca la benzinare .

      Comment


      • #78
        Imartasesc aceeasi opinie cu Ursu in privinta turatiilor optime.Motorul diesel are distanta mai mare intre cilindri si piston,ungerea e mai proasta la turatii mari plus ca scade puterea,avantaj diesel consum mai mic,cuplu mare la turatie joasa,fiabilitate mai mare decat benzina.Dezavantaje incalzire intarziata iarna,cuplul nu creste progresiv cu turatiile decat pana la o anumita limita,elasticitate redusa compensata partial de pompa common rail.

        Comment


        • #79
          Originally posted by doracapi View Post
          Imartasesc aceeasi opinie cu Ursu in privinta turatiilor optime.Motorul diesel are distanta mai mare intre cilindri si piston,ungerea e mai proasta la turatii mari plus ca scade puterea,avantaj diesel consum mai mic,cuplu mare la turatie joasa,fiabilitate mai mare decat benzina.Dezavantaje incalzire intarziata iarna,cuplul nu creste progresiv cu turatiile decat pana la o anumita limita,elasticitate redusa compensata partial de pompa common rail.
          Un mecanic m-a sfatuit sa nu merg sub 2500 ture pentru a nu strica injectoarele si catalizatorul.M-am conformat si masina trage mai bine parca si demarajul e mai bun.Dar peste 3600 ture nu stiu ce rost are sa mergem,decat ca sa se uzeze mai repede motorul.

          Comment


          • #80
            Originally posted by ursu View Post
            Turbina nu se infunda. Ea atinge turatii si de 40.000 RPM. La aceea turatie nu se lipeste nimic de ea. In schimb, datorita subturarii motorului se poate infunda catalizatorul. Da aceea din cand in cand o forja mica de 4000 RPM nu-i strica motorului, cu conditia sa nu fie rece motorul!!!!!
            Am mers si eu cu 4000 rpm in treapta a 4-a . Viteza era fix 150 kmh , motorul nu *tipa* , ba chiar a accelerat liniar . Oricum , am mers cam doua minute deoarece mi-a fost mila de ea . Nu pot spune ca am constatat vreo diferenta in mersul ulterior , sau nu mai pot constata eu la varsta mea !

            Comment


            • #81
              jocul mai mare intre piston si cilindri se datoreaza faptului ca materialele se dilata mai mult la diesel si tre sa aiba un joc mai mare, referitor la incalzit ... dieselu se incalzeste in maxim 2 min temperatura optima in camera de ardere se atinge in 90-120 de secunde . voi va referiti la incazirea lichidului de racire care e cu totul alta treaba .

              Comment


              • #82
                Originally posted by zeus View Post
                jocul mai mare intre piston si cilindri se datoreaza faptului ca materialele se dilata mai mult la diesel si tre sa aiba un joc mai mare, referitor la incalzit ... dieselu se incalzeste in maxim 2 min temperatura optima in camera de ardere se atinge in 90-120 de secunde . voi va referiti la incazirea lichidului de racire care e cu totul alta treaba .
                Vad ca te pricepi,atunci care e parerea ta, intre ce turatii e bine sa exploatam motorul d4d?Care ar fi turatia ideala chiar daca din cauza traficului nu o putem atinge,dar macar sa stim?

                Comment


                • #83
                  pai ce sa zic ...io in oras (bucuresti) daca vreau sa merg la consum si e aglomeratie schimb la 2000 ture , daca traficu permite undeva la 2300 dar numai sus ca la animalele mele nu am de ce sa le turez mai mult in plus la hilux cuplu maxim este la 2000 de ture parca .oricum daca e rost de mers bara la bara si pana in 2000 ture este bune sa mai dai cate o talpa asa pe loc .. o turezi la 3500 pe loc scurt sa mai arunce depunerile dupa turbina. dar in afara jar manaca ambele si nem consum de ulei. cel putin LC ul dupa ce se incalzeste bine zici ca e pe benzina nu diesel asa se aude. si subturat nu inseamna neaparat ca mergi cu a 6-a cu 60 la ora , nu tre sa accelerezi in conditiile date, acceleratia aia dauneaza grav nu turatia de mers in sine.

                  Comment


                  • #84
                    Subturarea se refera la accelerarile violente la turatii mici. La cutiile de viteza automate puteti observa ca schimba a 4 sau a 5 si la 40 la ora daca o gidili fin...
                    Last edited by sorinrs; 03-01-2010, 14:59 PM.

                    Comment


                    • #85
                      Multumesc eu interpretam gresit termenul subturare.Atunci inseamna ca trebuie sa tinem cont de curbele de cuplu si de putere specifice fiecarui model si sa nu acceleram brusc cand suntem sub cuplul optim.Imi place foarte mult modelul Hilux si sunt curios cum se comporta pe sosea si in oras.

                      Comment


                      • #86
                        e f lejer la condus hiluxu' . 1-2-3 scurte ca sa poti pleca cu tonaju dupa tine 4-5 lungi , dar nu gafaie mashina. in offroad la fel , fff bun. sg meteahna a astuia nou este ca e un pic cam lung apatamentu si un pic cam jos . rest super mashina.

                        Comment


                        • #87
                          Originally posted by zeus View Post
                          e f lejer la condus hiluxu' . 1-2-3 scurte ca sa poti pleca cu tonaju dupa tine 4-5 lungi , dar nu gafaie mashina. in offroad la fel , fff bun. sg meteahna a astuia nou este ca e un pic cam lung apatamentu si un pic cam jos . rest super mashina.
                          Mersi mult.Foarte interesant hiluxu.

                          Comment


                          • #88
                            dupa cat l-am simtit eu,lui 1.4 d-4d ii place sa lucreze la 2800-3000 rpm. acu,ii drept k altufel suna la 42oo rpm si parca ar mai vrea da'....

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                            Politica de Securitate Google