Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Impresii portbagaj exterior

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Impresii portbagaj exterior

    Am luat barele transversale pentru acoperis (Toyota) si portbagajul exterior de asemenea de la Toyota, care de fapt este Mont Blanc Camper 555.
    Este suficient de mare, 380 de litri, "mananca" o multime de bagaje. Deschiderea cutiei este relativ limitata in jur de 30 cm, asa ca bagajele mai voluminoase pot da batai de cap la incarcare. Pentru moment, nu pot spune că a fost mai mare consumul de combustibil, dar, desigur, viteza este limitata la 120 km/h . Nu pot spune ca a crescut zgomotul la rulare.
    Singura dificultate este atunci cānd pun si scot portbagajul. Masina fiind si ea inalta, e greu de ajuns la suruburile din spate, asa ca este mai convenabil sa demontezi barele cu tot cu cutie. Si inca un aspect, e nevoie de doua persoane la montare/demontare. Desi cutia cantareste doar 15 kg, nu prea ai cum sa o apuci!
    Singurul lucru mai putin placut: montajul, facut exact dupa instructiuni, face ca pozitia cutiei sa fie excat deasupra trapei. I-am contactat pe cei de la de la Mont Blanc Suedia, īntrebānd dacă montarea barelor mai spre spatele masinii este in vreun fel riscanta, si D-na Brigit mi-a spus ca nu se pot monta decat dupa instructiuni, "talpile" din cauciuc de la bare fiind calculate dupa profilul caroseriei in anumite puncte. Se poate monta doar cutia mai inapoi.
    Sper ca acest post va ajuta dacă sunteti interesati sa cumparati un portbagaj exterior.

    Voi atasa si instructiunile de montare pentru cei interesati.
    Attached Files
    Last edited by nest; 02-24-2009, 07:24 AM.
    RAV4 2.2 D-4D
    Yaris 1.3 VVT-i

  • #2
    Si eu trebuie sa aleg - porbagaj exterior sau Land Cruiser; inima cere ceva, dar finantele spun altceva :P.
    Mai vedem daca le impacam pe amandoua, pana atunci o sa te rog sa mai dai detalii despre usurinta utilizarii, daca volumul cumulat al porbagajelor este suficient acum, sau tot ai mai avea nevoie de spatiu, etc.

    Comment


    • #3
      Mai, cu dilema ta m-am confruntat si eu! Dar am mers pe varianta portbagajului. De ce? Pentru ca nu intotdeauna car toata casa dupa mine.
      Despre usurinta utilizarii. In afara de faptul ca trebuie sa te ajute cineva la montat/demontat (pe mine ma ajuta sotia, si nu e culturista! ), incarcarea/descarcarea este usoara. Acest model are deschidere numai pe partea pasagerului. Ca sa ajungi pana in capatul cutiei (de pe partea soferului), si daca nici inaltimea nu te ajuta, trebuie sa te sui pe praguri. Sunt alte tipuri de portbagaj care au deschiderea pe ambele parti. Bagajele se pot stabiliza cu doua chingi.
      Cutia are doua amortizoare pe gaz in fata si in spate, ca sa mentina capacul ridicat in timpul incarcarii.
      Are inchidere centralizata in 3 puncte. La fel, barele transversale au o cheie speciala, adica teoretic nu se pot fura.
      Materialul din care este facuta cutia este ABS, un plastic rezistent la temperaturi extreme si are si protectie UV.
      Barele transversale suporta o incarcatura de circa 75 kg. Cutia cantareste 15 kg, deci ramane sa mai poti incarca 50kg. Volumul este de 380. Este suficient pentru genti mai mici si maruntisuri pe care nu le vrei in masina.
      Utilitatea practica? Inainte de portbagaj nu m-am plans de lipsa spatiului prea tare, desi roata de rezerva o tin in portbagaj. Chiar si asa, mi-au incaput doua geamantane mari (pe verticala), doua genti de voiaj si alte maruntisuri, fara sa imi afecteze vizibilitatea in spate sau sa depaseasca limita verticala de incarcare (marginea superioara a spatarului banchetei din spate). Insa patutul copilului a stat in spate, la picioarele scaunelului de masina a lui ala micu'. Deci daca esti maniac cu bagajele (sau mai frecvent consoarta!..) si nu vrei sa cari nimic in zona pasagerilor, se merita portbagajul.
      Si pentru ultima problema pusa in discutie... Pot sa iti spun ca X-trail - ul cumnatului meu are un portbagaj de dimensiunea unei caverne. Si stii ce e interesant? Tot nu este suficient!
      RAV4 2.2 D-4D
      Yaris 1.3 VVT-i

      Comment

      Working...
      X
      Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
      Politica de Securitate Google