Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Costuri revizii RAV4

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Costuri revizii RAV4

    Asta ca sa nu ne trezim fara bani suficienti la revizii...
    Attached Files
    RAV4 2.2 D-4D
    Yaris 1.3 VVT-i

  • #2
    Sa mor de pot sa inteleg de ce revizia la un RAV4, ba si motorina pe deasupra, este mai ieftina ca la un Auris 1.6 benzina!!!!!!!!!!!!!
    BHP wins races, TORQUE sells cars that have no power (usually diesels!

    Comment


    • #3
      din acelasi motiv e si la corola diesel mai ieftin decat la benzina - pretul la ulei : 0W20 e mai scump decat 5W30

      Comment


      • #4
        Cost revizie a 30.000 km - 1180 lei. Uleiul a fost Castrol SLX, poate de aici si diferenta de pret.
        RAV4 2.2 D-4D
        Yaris 1.3 VVT-i

        Comment


        • #5
          Revizii - ce operatiuni se fac?

          am cumparat o Toyota RAV4 2,0 VVT-i 4WD - are 31.000 km la bord si ultima revizie anul trecut! Ce ar trebui sa cuprinda revizia de anul acesta?
          Rog pe cunoscatori sa-mi explice!
          Anexez COPIE carte service!
          Multumesc!
          Attached Files

          Comment


          • #6
            Revizie Rav 4

            Am o Toyota RAV 4 fabricata in 2004 pe benzina cu 41.000 km la bord. Eu am cumparat masina anul trecut 2009 si in 2007 apare pe carnet de intretinere schimb ulei diferentiale fata si spate la 4x4 ( in carnet de intretinere se cere acest lucru la 2 ani) Cei de la bosh nu fac acest schimb - e absolut necesar? E scump si dificil? Treb sa merg sa-l fac la reprez Toyota din IASI?

            Comment


            • #7
              de schimbat este bine sa fie schimbat asa cum prevede constructorul, odata la 2 ani.cat este de dificil nu-ti pot spune, ca s-a facut in service Toyota, unde nu poti sa stai langa mecanic sa vezi exact ce face. scump; se reflecta in manopera si in uleiul care se baga. in orice caz nu e o avere. in total am platit la vremea respectiva vreo 650 ron parca.

              Comment


              • #8
                legat de cartea de service pe care ai anexat-o iti pot spune doar ca F.U - filtru ulei. F.A - Filtru Aer, F.P - Filtru Polen, L - lichid frana.

                Comment


                • #9
                  Am facut programare la Toyota IASI - sch ulei dif fata spate 4x4 si gresat art cardanice - 1,5 ore manopera cost total 2,5 mil lei.

                  Comment


                  • #10
                    Salutare, scuze daca deranjez pe cineva ,sunt nou venit pe forum.
                    Am achizitionat o toyota Rav4 cu 175.000 km cu carte service doar la toyota . Am fost la service Toyota Oradea am cerut sa-mi confirme daca masina a fost in service si cit ar costa o revizie mare cu schimb ulei ,filtre , ulei in cutie si diferential ,curea de distributie ,etc. Dupa jumatate de ora ( desi eram singurul client in service ) nu au gasit masina in calculator ,si pretul nu erau foarte siguri a fost de aproximativ 4600 lei ,cu avans de 30% si programare peste 4 saptamini ca nu au piesele pe stoc. Am plecat la un garaj de cartier si au facut un calcul de 2800 lei . Din ambitie am sunat la Toyota Debrecen ( Ungaria ) si cu un e-mail am rezolvat programare peste 2 zile la un cost total de 2600 lei ( din prima mi0au dat reducere de 15% pt. client fidel ) si au si gasit masina cind are facute service-ul in Romania . Deci va las pe voi sa trageti concluziile

                    Comment


                    • #11
                      intrebare: stie cineva in bucuresti un service acceptabil pentru rav4? masina a iesit din garantie

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by edy.mincu View Post
                        intrebare: stie cineva in bucuresti un service acceptabil pentru rav4? masina a iesit din garantie
                        Incearca la Toyota pe Splaiul Independentei. Mi s-au parut ok si ca preturi si ca pregatire. Am facut super revizie completa de 30.000 la 800 RON.

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by edy.mincu View Post
                          intrebare: stie cineva in bucuresti un service acceptabil pentru rav4? masina a iesit din garantie
                          Eu (si nu doar eu) am avut destule intamplari nefericite cu reprezentantele oficiale Toyota din Bucuresti.
                          Am povestit cateva pe topicul de la masina mea. In schimb ti-i pot recomanda pe cei de la GTC Auto.
                          BMW 3 GT / 2.0d / AT Sport / Luxury Line / 2016
                          Mazda CX5 / 2.0i AWD / MT / Attraction / 2012
                          Toyota Aygo / 1.0 VVTI / AT / Luna / 2008

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by cristipo View Post
                            Salutare, scuze daca deranjez pe cineva ,sunt nou venit pe forum.
                            Am achizitionat o toyota Rav4 cu 175.000 km cu carte service doar la toyota . Am fost la service Toyota Oradea am cerut sa-mi confirme daca masina a fost in service si cit ar costa o revizie mare cu schimb ulei ,filtre , ulei in cutie si diferential ,curea de distributie ,etc. Dupa jumatate de ora ( desi eram singurul client in service ) nu au gasit masina in calculator ,si pretul nu erau foarte siguri a fost de aproximativ 4600 lei ,cu avans de 30% si programare peste 4 saptamini ca nu au piesele pe stoc. Am plecat la un garaj de cartier si au facut un calcul de 2800 lei . Din ambitie am sunat la Toyota Debrecen ( Ungaria ) si cu un e-mail am rezolvat programare peste 2 zile la un cost total de 2600 lei ( din prima mi0au dat reducere de 15% pt. client fidel ) si au si gasit masina cind are facute service-ul in Romania . Deci va las pe voi sa trageti concluziile
                            .......................

                            Si eu am achizitionat o toyota Rav4 din 2003 cu 90.000 km...din Italia ,si ca sa fiu sigur , sa nu am surprize am schimbat acolo cureaua de distributie, pompa de ulei, etc...si ma costat 600 de euro....asta acum 2 luni...

                            Comment


                            • #15
                              Salut baieti si fete. Anul viitor va trebui sa fac revizia de 90.000 km la Rav4 din 2007. Stiti cumva ce fac baietii de 1224 lei. Stiti cumva pretul in Ungaria la service?

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google