Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Garantie 5 ani

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Garantie 5 ani

    Mi-a soptit cineva ca Toyota va oferi in curand 5 ani de garantie.

    O fi adevarat?
    2008 Yaris 1.4 D-4D SOL

  • #2
    Eu am 5 ani garantie si 5 ani intretinere gratuita.Masina luata in mai 2009

    Comment


    • #3
      Aia a fost promotie.
      http://img204.imageshack.us/img204/4009/tucashow3np.gif

      Comment


      • #4
        Originally posted by paraschivu View Post
        Eu am 5 ani garantie si 5 ani intretinere gratuita.Masina luata in mai 2009
        ce model ai?
        Toyota Auris.D4D-2.0.

        Comment


        • #5
          Cred ca ideea cu 5 ani garantie este buna. Oricum masinile sunt foarte fiabile; rezista mult mai mult de 5 ani daca sunt exploatate si intretinute corespunzator.
          Deocamdata noi nu stim nimic oficial despre aceasta garantie.

          Comment


          • #6
            este adevarat Toyota ofera 5 ani garantie..dar dupa 3 ani de garantie nu mai ofera garantie la toate piesele care sunt oferite in primii 3 ani...sunt pe jumatate...

            Comment


            • #7
              la HILUX grantia sa dus dupa 3 ani
              astfel mam dus la alt service .... mai ieftin

              Comment


              • #8
                Acum cateva zile am primit urmatorul sms * Conduci fara griji ! Toyota va ofera extinderea garantiei de la 3 ani / 100000 km la 5 ani / 160000km si asigurare Casco-rca in conditii speciale . Suna acum la ... *
                Ce sa inteleg din asta ?

                Comment


                • #9
                  ca esti oltean Prazilia .. )

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by zeus View Post
                    ca esti oltean Prazilia .. )
                    Cand te prind am sa te TUND ZERO DOAR PE O PARTE A CAPULUI !!!!
                    Si acum serios - am primit o piatra in parbriz si a aparut o basica de cca 1,5 cm diametru . Sa merg la un atelier si sa-mi repare lovitura sau sa schimb parbrizul pe casco ? Reparatia este ceva de durata sau doar o chestiune de moment ?

                    Comment


                    • #11
                      io am o caraparatura de genu de 2 ani si asa a ramas ....... daca vrei sa schimbi schimba dureaza max 24 de ore , reparatia io zic ca nu merita

                      Comment


                      • #12
                        Eu, am schimbat parbrizul, la mine era spart rau, iar inlocuirea a durat 4 ore. Acum, exista o usoara diferenta de culoare intre parbrizul original si acesta(aftrermaketul este mai putin verde)dar mai este si diferenta de pret. La Toyota era 2700lei, iar la autoglas am platit 800lei. Daca nu te deranjeaza fisura si nu evolueaza subscriu parerii ca nu merita sa il schimbi.
                        Avensis 1,8 VVTi

                        Comment


                        • #13
                          Vali, ai casco exact pentru asta. Si eu am primit o piatra in parbriz si acum trebuie sa ma hotaresc unde il schimb. As pune parbriz cu incalzire si pe asta doar la toyota cred ca-l monteaza, dar la ei parbrizul e scump rau si nu stiu daca nu face scandal asiguratorul.
                          Toyota Avensis 1.8 VVT-i

                          Comment


                          • #14
                            Cu incalzire mi-au montat si mie cei de la autoglas, iar Tiriac nu a facut nici un comentariu.
                            Avensis 1,8 VVTi

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by andreic View Post
                              Cu incalzire mi-au montat si mie cei de la autoglas, iar Tiriac nu a facut nici un comentariu.
                              Imi amintesc faptul ca la incheierea asigurarii Casco , la Ardaf , am fost intrebat daca am parbriz cu incalzire si eu ca fraierul am spus NU .
                              Am sa merg la un centru Dacia unde repara parbrize si daca cei de acolo imi spun ca nu il pot repara il schimb . Oricum , lovitura este in partea dreapta si nu ma deranjeaza absolut deloc ... va tin la curent cu rezolvarea , multumesc pentru sfaturi .
                              P.S . pentru Zeus - nu te mai tund , te prvoc la o galeata cu vin alb de la Fane ...

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google