Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Navigatie Yaris

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    navi

    ok, un pretz pentru navigatie
    optiunea costa in italia 900 euro,
    eu vreau pe el 400 euro , si inca un lucru interesant , are bluetooth, se poate conecta telefonul mobil la navigatie, iar in momentul in care sunteti apelat sau apelati radiocd se opreste automat , conversatia putand avea loc in sistem hands free, se poate salva agenda telefonica in memoria navigatorului etc

    Comment


    • #17
      Originally posted by bgd819 View Post
      ok, un pretz pentru navigatie
      optiunea costa in italia 900 euro,
      eu vreau pe el 400 euro , si inca un lucru interesant , are bluetooth, se poate conecta telefonul mobil la navigatie, iar in momentul in care sunteti apelat sau apelati radiocd se opreste automat , conversatia putand avea loc in sistem hands free, se poate salva agenda telefonica in memoria navigatorului etc
      pui te rog si poza cu ea?sa vedem ce model ii.merci
      Airbags save lifes..4WD save airbags

      Comment


      • #18
        Deci practic, tu ai acum sistemul (TNS400) instalat pe masina ta, sau il ai separat?
        2008 Yaris 1.4 D-4D SOL

        Comment


        • #19
          navi

          ok, o sa pun 2 poze una cu navigatorul incorporat in plansa de bord a masini si a 2 navigatorul pe care il am de vanzare , cum de am de vanzare?
          am cumparta 2 masini identice , 1 eu 1 mama mea , iar una dintre ele a suferit un accident ,sarindui airgaburile, am decis sa o dezmembrez... masina avea 8000 km , cumparata in august 2008 si accidentata in decembrie 2008
          Attached Files

          Comment


          • #20
            da este vorba de sistemul tns 400

            Comment


            • #21
              navi

              am o mica intrebare
              am un yaris d4d din 2004
              in cartulie lui scrie la butonul navi/trip ca daca apeshi acest buton apare consumul .., l/100km ..., insa ma mine in yaris chind apas acest buton numi arata ce consum are imi arata numai nishte km .. si kind tin apasat pe buton navi se pune de la 0 ..
              sau ceva trebuie sa configurez ?

              Comment


              • #22
                O intrebare as mai avea... ai si restul accesoriilor care vin in pachet cu acest sistem? Sunt niste chestii de metal care vin montate pe margini, plasticele alea care vin de sus pana jos si din jurul head-unitului, antena care trebuie montata undeva sub display electronic central al masinii, etc?

                Fara astea nu ar fi foarte util ca nu l-am putea instala pe masina proprie. Si cei de la Toyota Romania nu stiu daca ne-ar putea ajuta cu ele, avand in vedere ca sistemul nu e comercializat la noi, doar in strainatate...
                2008 Yaris 1.4 D-4D SOL

                Comment


                • #23
                  antena gps, este o chestie mica neagra 3x3 cm , are un fir de lungimea 20 cm,si vne montata pe suprafata gps, consola centrala din metal este identica la toate masinile yaris, doar forma plasicurilor difera, in ceea ce priveste montajul, am precizat ca trebuie facut eventual la un service toyota pt o buna functionare a sistemului cu toate functiile sale... eu am vrut sal pun pe un megane 2 , iar cei de la apan braila au vrut sal monteze , problema lipsa spatiului in consola de la renaul in ceea ce priveste adancimea spaziului ...iar inca un amanunt , un electrician de la toyota ar trebui sa viseze toata partea ELECTRICA, in ceea ce priveste montarea unui casetofon ,si gps .. este floare la ureche , daca nu iti sugerez apan braila , oricum intereseaza-ta la service ....
                  o seara buna

                  Comment


                  • #24
                    aha.. am uitat ,, plasticurile le ofer io

                    Comment


                    • #25
                      Ideea e ca ai dreptate cu instalarea etc, l-as pune la service aici la Toyota Cluj. Sunt sigur ca nu ar avea probleme, vroiam doar sa stiu daca ai si plasticele alea din jurul displayului etc. Iar daca le ai, foarte bine.

                      Zici ca mounting bracketurile alea de metal sunt la fel la toate yarisurile? Ma voi interesa sa vad cum e la sistemul audio standard.

                      PS: Am atasat si o poza cu machetele plasticelor, ca sa fiu sigur ca vorbim de acelasi lucru.
                      Attached Files
                      2008 Yaris 1.4 D-4D SOL

                      Comment


                      • #26
                        ok, haide ca o sa pun niste poze cu plasticurile aferente
                        si plansa de bord centrala,unde vine montat sistemul gps
                        Attached Files

                        Comment


                        • #27
                          Perfect, despre astea vorbeam. Sunt diferite fata de cele de pe modelul stock.

                          Intre timp m-am interesat despre prinzatoarele alea de metal. Se pare ca sunt speciale pentru modelul TNS400... Ma voi interesa daca se pot comanda cumva separat.

                          Scuze ca sunt insistent, dar sunt relativ interesat de model si tu il dai la un pret rezonabil. Daca gasesc tot ce trebuie pentru instalare etc, te voi contacta.
                          2008 Yaris 1.4 D-4D SOL

                          Comment


                          • #28
                            nu este nici o problema , nu ma deranjezi
                            in legatura cu acele parti metalice , chiar nu stiu ce sa-ti spun,pentru ca am asistat la dezmembrarea masini, si sincer sati spun am toate piesele din dezmembrare , chiar si piulitele de la tns 400, dar acele parti speciale din metal .. numi aduc aminte sa fi avut ...
                            in fine,
                            o zi buna

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                            Politica de Securitate Google