Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Ce ati schimba la Yaris-ul vostru?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Isi vinde Yarisul TS ca sa isi ia Auris cu noile motorizari?
    Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

    Comment


    • Exact. Probabil un 2.2 D-Cat ( care dupa o resoftare ajunge la ~210 cai )
      2008 Yaris 1.4 D-4D Luna - Black
      2006 Corolla 1.6 VVT-i SOL - Silver

      Comment


      • Presupun ca nu poti lua jantele lui... ce bine stateau pe masina rosie...
        Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

        Comment


        • Am avut ocazia sa iau jantele originale de TS, ocazie pe care am ratat-o. Acum jantele alea au fost vandute si mai sunt decat OZ-urile asa ca...no chance!
          2008 Yaris 1.4 D-4D Luna - Black
          2006 Corolla 1.6 VVT-i SOL - Silver

          Comment


          • Facut comanda pentru filtru de aer K&N panel (33-2131 pentru cei care interesati), care trebuie sa vina in cateva saptamani. Cost: 219 lei, TVA inclus. Urmeaza, in ordinea dezordinii: filtru polen carbune activ (l-am scos zilele astea si i se apropie sfarsitul - 100 de lei la dealerul Toyota Tg. Mures fata de 180 in Iasi) si bujii Denso Iridium Power (undeva la 70 de lei bucata; stie cineva care este codul bujiilor?).

            Restul (daca va mai fi ceva) ramane pe alta data. Acum am undeva 12.200 de km si mai astept dupa ce fac revizia de 15.000 pentru alte chestii.

            Stie cineva care e comportamentul masinii doar cu bara stabilizatoare fata? Ma intreb daca merita sa o includ in wishlist....
            Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

            Comment


            • Tare filtrul panel
              Ce fel de bara? Aceea care se monteaza sub masina sau strut-bar(cum am pus eu)?
              2008 Yaris 1.4 D-4D Luna - Black
              2006 Corolla 1.6 VVT-i SOL - Silver

              Comment


              • Strut bar cred ca ar fi mai indicat in cazul meu. In caz de nevoie, se poate da jos relativ usor.
                Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

                Comment


                • Diferenta va fi, in sensul ca o sa virezi mai greu, iar directia va fi ceva mai precisa, insa nu stiu cum se comporta cu partea din fata rigida si spatele mai putin rigid. Eu am mers cateva zile decat cu bara spate pusa => spate rigid => supravirare. Dupa ce am pus si bara pe fata, masina e mult mai echilibrata si subvirarea a devenit aproape insesizabila.

                  Ce concluzii am tras eu dupa 1 saptamana de mers cu ambele:
                  - fara rigidizare - subvireaza
                  - doar cu bara spate - supravireaza
                  - cu ambele - nu subvireaza, nu supravireaza!
                  2008 Yaris 1.4 D-4D Luna - Black
                  2006 Corolla 1.6 VVT-i SOL - Silver

                  Comment


                  • Ce am schimbat la Yaris-ul meu

                    Mi-a sosit astazi filtrul de aer K&N comandat acum vreo 2 saptamani. Iata pe ce am dat 219 lei:
                    Filtru 001.JPG
                    Filtru 002.JPG
                    Filtru 003.JPG

                    Montarea a decurs relativ lin:
                    Filtru 004.JPG
                    desfacut capacul filtrului de aer
                    Filtru 005.JPG
                    scos filtru original (a se vedea cat de curat a ajuns in 13.000 de km)
                    Filtru 006.JPG
                    pus filtrul nou
                    Filtru 007.JPG
                    inchis capacul filtrului si aplicat stickerul din cutie.
                    Filtru 008.JPG

                    Mai am un sticker (cel dreptunghiular) pe care nu stiu unde sa il pun. Sugestii?
                    Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

                    Comment


                    • Felicitari pentru achizitie...isi merita fiecare banut!
                      Celalalt sticker l-as pune pe capota portbagajului, in dreapta jos, dar asta dupa ce dau "Toyota" & "Yaris" jos!


                      Masina mea o sa primeasca un set de jante de aliaj Wolfrace Pro-Sprint pe 15" (finisaj Gunmetal) in cateva zile...marti cred! Am renuntat la stickerul TRD de pe capota portbagajului, iar pe stalpii stalpii spate(pe ambele parti) am pus 2 stickere albe(WRC - 3M reflectorizante).
                      Poze curand...
                      2008 Yaris 1.4 D-4D Luna - Black
                      2006 Corolla 1.6 VVT-i SOL - Silver

                      Comment


                      • Ei bine... ma gandeam sa il pun pe aripa stanga, in spatele semnalizatorului, insa dupa indelungi reflectii si cautare dupa poze cu stickere pe masini (inclusiv TRD-ul de pe hayonul tau Stefan), l-am pus pe cutia de sigurante din spatele farului stanga. Am zis ca nu are rost sa ma dau de gol....
                        Auris 1.6 Valvematic Unique Plus

                        Comment


                        • Azi au venit jantele si le-am montat!
                          Imi plac mai mult decat in poze .. :X
                          Attached Files
                          2008 Yaris 1.4 D-4D Luna - Black
                          2006 Corolla 1.6 VVT-i SOL - Silver

                          Comment


                          • Sa le purtati cu placere!

                            Comment


                            • Mersi mult!
                              Ce imi place, in afara de model, este ca au ET mai mic(35) decat cel al jantelor de tabla(45) => ies cu 1 cm mai in exterior decat jantele de tabla!
                              2008 Yaris 1.4 D-4D Luna - Black
                              2006 Corolla 1.6 VVT-i SOL - Silver

                              Comment


                              • Stefane, foarte tari jantele!!!

                                Urmeaza eleronul sper!
                                2008 Yaris 1.4 D-4D SOL

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google