Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul ForumToyota.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Forumtoyota au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Forumtoyota nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul ForumToyota(dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul ForumToyota(webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
See more
See less

Discuri frana fata

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Discuri frana fata

    In timp ce rulam cu Rav-ul la viteze de aprox 130 Km\h la franare lenta pana la aprox 100Km\h vibra volanul.Avea momente cand vibra usor, alteori vibra mai tare, cate o data nu vibra de loc.Am fost la Shama sa-mi echilibrez cauciucurile, masina are doar 15800 KM,am pus doar 10 g de plumb la roata fata dreapta. Am fost cu ea la service au facut si ei teste cu ea, initial au zis ca are momente la franare la cald cand vibreaza usor,eu le-am explicat ca la drumuri lungi cand se incing discurile mai tare vibreaza si mai rau.Intr-un final ieri am schimbat discurile de frana pe fata si placutele de frana, totul gratuit,cu placutele am negociat sincer sa fiu,deoarece le-am spus ca nu este vina mea ca trebuie sa schimb discurile si placutele simultan, constructorul este de vina fiindca a folosit discuri de proasta calitate. Acum nu mai am probleme.Sper ca discurile cele noi sa nu fie din acelasi lot cu cele vechi ca la urmatorii 15.000 KM sa le schimb iar.

  • #2
    Stiam de niste probleme cu discurile de frana la Avensis, oricum, bine ca s-a rezolvat.
    RAV4 2.2 D-4D
    Yaris 1.3 VVT-i

    Comment


    • #3
      Aceasi problema o am si eu.
      Este a 2-a oara cand se deformeaza discurile de frana pe fata.
      Imediat dupa ce am achizitionat masina am observat problema asta la franare. Pe autostrada cand franam mai tare de la 140km/h vibra f tare volanul si se auzea precum ar frana trenul . Am fost la service la Focsani si cei de acolo mi-au refacut planeitatea discurilor cu un instrument special. Initial au vrut sa ma taxeze pentru manopera dar dupa un telefon dat la Bucuresti la sediul central problema s-a rezolvat.

      Recent am trecut prin Cheile Bicazului si am avut parte de vreme urata, ploaie torentiala. Am trecut prin 2-3 rauletze formate adhoc pe asfalt (deh ... ca nu exista santuri de drenaj ... ) si probabil in acel moment s-a produs iarasi fericirea.... iar a inceput sa vibreze la franare.

      Ma voi duce la service si le voi cere sa inlocuiasca discurile.

      Comment


      • #4
        Este bine sa le schimbi dar sa nu te astepti la minuni fiindca acum recent iar a inceput la mine sa vibreze volanul la franare, ce e drep ca vibreaza numai cand franez de la 70 Km pana pe la 50 Km si nu este foarte deranjant. Am parcurs cu discurile cele noi cam 6000 km. Asta e, calitatea proasta a discurilor de franare.

        Comment


        • #5
          Salut,

          Chiar maine am programare la revizie si de ceva timp am exact aceeasi problema. La 120-130 cand franez, chiar si usor, incepe sa vibreze destul de tare volanul.
          Bine acum ca stiu ca problema nu este singulara, sa nu incerce sa ma puna la plata.

          Comment


          • #6
            discurile isi revin ele .. nu se deformeaza asa de usor ... dupa cateva franari energice se vor dilata si vor revenii la normal , e normal daca intrii cu ele incinse in apa sa se deformeze un pic... un disc dus are si o tenta albastruie . io le schimb la mashina mea acu dupa 75 000 de km dar de uzura.... un sfat , daca vreti discuri bune nu mai puneti discuri OEM .sunt mai scumpe dar merita .

            Comment


            • #7
              Problema apare doar la discurile fata? Sau si cele din spate au aceeasi problema?

              Comment


              • #8
                Da fratzilor, asa am patit-o si eu cu discurile de frana la nici 20.000km, iar mai nou cu discul de ambreiaj la nici 30.000 km. Cica nu am mers cu vtc la aderente mici sau am ramas "suspendat" ... Pai frate , daca e Sport Utility Vehicle, asta inseamna ca "tragi " de ambreiaj, dar eu nici macar nu am forjat masina.

                Comment


                • #9
                  Am auzit ca aceeasi problema au avut-o si cei de la Ford pe Mustang, da aia au inventat discurile si placutele ceramice (se gasesc si pe la noi). Cred ca problema tine mai mult de comportamentul de franare decat de calitatea discului. E normal cand dai frana blana vreo 15 secunde sa se deformeze alea... ca n-or fi de plastic.. Incearca sa franezi progresiv - adica franezi, le mai slabesti, iar mai franezi si tot asa.

                  La mustang problema era ca din cauza puterii mari si masei mari a masinii fortele erau atat de mari incat in primele 10 secunde de franare placutele se incalzeau si curgeau de pe suporti.. si gata, asta era, ca sa nu mai zicem de discuri care se faceau muci instant din cauza temepraturii.

                  Comment


                  • #10
                    Am urmarit cele scrise pe forum si am ajuns la concluzia ca TOYOTA numai construieste masini fiabile..
                    Ce a patit o cunostinta: RAV4 .. la 39000 a fost la garantie cu o problema des intalnita la aceasta masina: "discuri de frana ovalizate " concluzie : "se recomanda a nu se mai circula cu masina " explicatie : "toyota nici macar nu schimba discurile de frana , ei spun ca cele noi sunt la fel si se ovalizeaza , ei scot discu si elimina acel strat de metal in exces , iar proprietarii cumpara placutele de frana", care s-au uzat in exces din cauza problemei cu discurile de frana ovalizate idee sustinuta de toti ingineri auto cu care am discutat. La revizia de 30 000 km cei de la TOYOTA au spus ca nu necesita schimbate placutele pana la 45000 de km . Cum clientul are doar obligatia de a efectua reviziile la timp , mie unu mi se pare ilogic ca acel client trebuie sa plateasca ceea ce tine de garantie , iar acea explicatie : TOATE DISCURILE DE FRANA DE LA TOYOTA SE OVALIZEAZA RAPID mi-se pare oarecum ciudata pentru o masina din MILENIUL III , si soluita lor ,cea cu "slefuirea" discurilor , duce undeva cu 30 de ani in urma .
                    Daca au constatat acea problema de ce nu au gasit o solutie mai eficienta : inlocuirea discurilor de frana cu altele mai rezistente sau in cel mai bun mod sa schimbe tot sistemul de franare? Oare TOYOTA ajunge sa construiasca masini care trebuie "carpite" cu table pe pedala de acceleratie?
                    Concluzia mai multora proprietari : toyota se joaca cu sistemul de franare, cu acceleratia si cu directia . Concluzia mea : iti cumperi masina ,te plimbi cu ea, cand scartzaie te duci la service sa constate problema , iar ei te pun sa numai circuli cu masina pana nu ai bani sa cumperi tu piesele care s-au defectat datorita neatentiei fabricii... atunci la ce sa mai cumperi o masina daca nu ai voie sa circuli cu ea, ... doar de bibelou .. "GARANTIA" aceea extinsa e doar o forma de a incanta clientii , garnatie cu ghilimelele de riguare ,deoarece nu se poate numi astfel , atata timp cat clientul trebuie sa achite piesele care au defectiuni din fabrica , si piesele care s-au uzat datorita unor defectiuni . Datoria celor de la TOYOTA este sa verifice, sa constate la fiecare revizie defectiunile care se datoreaza calitatii proaste a materialelor si sa le remedieze
                    Sper sa ia atitudine cei de la toyota , construiesc masini cu un desing foarte atragator, iar daca nu se vor schimba lucrurile , cred ca o sa se faca publice aceste probleme si iar le vor scadea vanzarile . Cred ca mass media imediat ar face publice aceste probleme daca li s-ar spune

                    Comment


                    • #11
                      Confirm problema cu discurile de frana. Dupa a 2-a corectare a inceput iarasi sa vibreze, de data aceasta mult mai violent .... imi sare ceasu' de la mana

                      Stie cineva cu ce alta marca de discuri & placute pot schimba la care sa nu mai am problema asta ?

                      Comment


                      • #12
                        discurile de frana NICIOADATA nu se polizeaza .... se schimba direct.ce e tampenia asta .. pfffff.

                        Comment


                        • #13
                          Asa stiam si eu ... dar cei de la Toyota prob stiu mai bine ...

                          Comment


                          • #14
                            nu se exista stiu mai bine .... in caz de accident sunt acuzabili de vatamare corporala/ucidere din culpa cu premeditare .... pt c aasa ceva este interzis sa se faca la elementele de franare .. sunt niste prosti asta sunt ...discurile sunt echilibratate dupa ce sunt frezate in fabrica...

                            Comment


                            • #15
                              eu am RAVul din 2006 si nu am schimbat pana acum placutele de frana. Am 53000km facuti si nu s-a ovalizat nici un disc. Ideea este ca Toyota este obligata sa schimbe discurile daca acestea s-au ovalizat din cauza unui defect de fabricatie.
                              Ceea ce se spune la noi in service, insa e altceva, ptr ca se incearca sa se evite pe cat posibil reparatiile pe garantie. Nu aduc bani.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google